Miltä mielenosoitukset näyttävät nyt Bangkokissa?
Mielenosoituksissa
Scared Pepille
7128
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Porukat on koottu Lumphinin puistoon. Tiesulut on purettu ja kaupungilla pääsee liikkumaan vapaasti.
Tietysti harmittaa puistonvaltauskin, koska nyt kaikki sunnuntain puistokonsertit on peruttu eikä pääse aamullakaan puistoon lenkille. Mielenosoittajia on nyt enää selvästi vähemmän. Menisivät loputkin vaan kotiinsa ja tekisivät töitä. Ei tämän maan asiat siitä parane, että aina mennään kaduille mölyämään kun jokin asia mättää. Jos nykyhallitus oikeasti on tehnyt ne kaikki rötökset, mistä mielenosoittajat heitä syyttävät, niin ne pitää tutkia, asettaa syytetyt ja antaa tuomiot. Kannattaa myös muidenkin puolueiden miettiä tuloerojen tasaamista ja köyhimpien olojen parantamista, ettei yksi ahne suku voi päästä jatkossa valtaan köyhien äänillä. Mutta se on pitkä prosessi, eikä ratkea kadulla huutamalla tai väliaikaisella hallituksen vaihdolla.
Tällä hetkellä omasta mielestäni suurin uhka ovat riisinviljelijät, jotka voivat huomata joutuneensa petetyiksi ja nousta kapinaan. He ovat niitä arvaamattomis kuumakalleja, jotka viimeksi punaisissa paidoissa polttivat keskustan tavaratalot ja ammuskelivat asemilla. Kiina nimittäin peruutti Thaimaalta riisitilaukset, koska pelkää kansainvälistä korruptiotutkintaa eikä halua sekaantua juttuun, jossa maksetaan riisistä yli maailmanmarkkinahinnan. Nyt on tiukka paikka, jos ei riisille ole ostajia, koska sitten loppuu rahat.
Riisinviljelijät ovat jo tukkineet satunnaisesti teitä BKK:sta rannoille päin jo, tosin tuo on lähinnä vain hidastuttaneet liikennettä muutamilla tunneilla. Hallituksen kassa taitaa olla tyhtejentynyt, kun ei enää varaa maksaa luvattuja rahoja äänestäjilleen, riisinviljelijät ensimmäisenä nousemassa kapinaan. Oppia korruptiosta Thaksinille, rahan vieminen kassasta saattaa kostautua omien noustessa kapinaan luvattujen rahojen kadottua Thaksinin tukijoiden liiveihin.
Täällähän on ihan sisäpiirin tietoa Thaimaasta,mielenkiintoista.
Hevosmiesten tietotoimistoko antoi nuo faktat.?
Täältä löytyy parempaa tietoa kuin Suomen lähetystön antama tiedotus. Ne ei taida uskaltaa ollenkaan kaduille ja ilmeisesti elävät Suomen ajassa, nukkuvat iltapäivälle saakka.
Nuo faktat voi ihan lukea vaikka Bangkok Postista, löytyy nettilehtenäkin, googlaa. Juteltiin tänään töissä just noista viljelijöistä, kyllä niitä täällä vähän sydän syrjällään seurataan kun on muistissa se niiden edellinen tempaus.
Lisäksi spekuloitiin sillä, mitä tapahtuu nyt kun hallitus saa ryöpytystä kahdesta suunnasta, myös omilta äänestäjiltään. Vahvimmaksi skenaarioksi nousi sotilashallinto. Siinä on van suuri riski nyt kun armeijan komentaja Chalermi odottelee eläkkeellepääsyä ja on hmm ... tyyliin Ahti Karjalainen Suomessa takavuosina.
Toinen spekulation kohde on tietysti kuningas. Leste majeste on täällä ankara niin ettei paljon voi kirjoittaa, mutta jos esimerkkejä haetaan Suomesta, niin kaikella kunnioituksella tulee mieleen UKK loppuvuosinaan muuten, paitsi kuninkaan pesti täällä on elinikäinen eikä siitä tehtävästä voi vapauttaa häntä kukaan paikallinen Mauno Koivisto.
Kyllä pahasti näyttää siltä, että huomenna Bangkokissa on kaksi eri mielenosoitusporukkaa hallitusta vastaan. Jo paikalla olevan, nykyisen opposition mielenosoittajien lisäksi kaupunkiin tulee huomenna myös hallituspuoluetta tukeneiden riisinviljelijöiden mielenosoitus. http://m.bangkokpost.com/latestnews/393333
Подруга hakemaan Viipuriin kaikkki heti