olen joutunut sanaharkkaan onko kuussa käyty vai ei. Älkää naurako.
Koetan myötämielisyyttä kalastella sillä että olen naispuolinen vanha laskuvarjohyppääjä ja siten pidän ilmailusta ja tunnen siitä alkeet, en muuta. Osaan nyt kuitenkin lähteä 4 kilsasta ja tuoda itseni ehjänä maahan eli C- kelppari on. Tosin vanha kelppari mutta aina uusittavissa.
Muistan aina Malmilla katselleeni kuinka pienoismallien tekijöillä oli suuria vaikeuksia pitää (ant) tekeleensä ilmassa.
Tämmöistä ilmailuakkaa ei saa pidettyä siten millään maassa vaikka jalat siellä ovatkin.
Nyt olen siirtynyt kuulentoihin:))). Olen nyt netistä katsonut sitä kuumodulia. Naurettava teippiviritys. Olisiko sen lähestymisnopeus ollut kuitenkin enemmän kuin kiväärillä (750 m/s). Miten hiiskattia sen sai jarrutettua, pysäytettyä sekä laskeuduttua halutulle maalialueelle?
Sitähän ohjattiin niinkuin teidänkin pienoismallejanne eli tappiohjaimella. Kehittyneemmät tappiohjaimet tulivat kai Pleikkareihin vasta vuosia myöhemmin. Armstrong romutti prototyypin 2 päivää aiemmin asfaltille. Kuitenkin matkaan lähdettiin iloisin mielin.
Kuumoduulilla tehtiin 2 testilentoa jotka molemmat epäonnistuivat surkeasti. En ole järjen jättiläinen mutta ajattelen että mokoma epätasapainoinen vempain vaatisi kymmeniä eri suuntaan suunnattavia jarru- ja kiihdytysraketteja. Kuvia voitte aluksesta Googlata kuumoduli tms, joista selviää aluksen vakaus- laskeutumis-lentokelpoisuus- lähtöominaisuudet (pottoaineen riittävyys)yms. seikat.
Uskon näkemieni maanpäällisten lentävien pienoismallien perusteella ettei kuumodulilla ollut mahdollisuutta suorittaa annettua tehtävää. Muistanette että aluksesa oli eläviä ihmisiä jotka tarujen mukan tuotiin takaisin.
Tätä keskustelua käydään nyt yhteiskunta / salaliitot / kuukävely ja hynex. Tarvitsen apuanne. Kaikille kuupöntön kaatajalle tarjoan pusun.
Pyydän apuanne pojat, pliis...
1
209
Vastaukset
- Moon Rover
Ensinnäkin myönnän ensimmäiseksi etten ollut olemassa vielä kuulentojen aikaan mutta uskon kuitenkin että kuussa käytiin oikeasti.
Unohdat että kuun painovoima on paljon heikompi kuin maassa. Kuumoduulia ohjailtiin ja jarruteltiin kaiketi rakettimoottoreilla, en tiedä montako niitä oli tai olivatko ne suuntaukseltaan säädettäviä mutta teho on varmaan riittänyt kuussa vaikka maassa lie tullutkin romua.
Pleikkarista puheenollen, PS3:n uudessa Gran Turismo 6:ssa pääsee ajelemaan kuuautolla kuussa ja se heikko painovoima tuo mielenkiintoisen tuntuman ajeluun, auto lentää nyppylän nokalta vaikka kuinka kauas, tosin alastulo päättyy liian pitkästä lennosta usein katastrofiin :D
Omistan myös elokuvan Capricorn One jossa Marsissa käynti lavastettiin mutta käry kävi. Väitätkö siis että kuussa käynti lavastettiin?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois
Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v1942645Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus
Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki482567- 1182274
Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta
"I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from702222Riikka se runnoo työttömyyttä lisää
Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276712085Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit
https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen402080Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi (YLE Lahti 24.11.2025)
Että näin sitten: Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi – valtuuston päätös nurin ja 50 000 la711532- 1451413
Poistettuun aloitukseen
Ei se mulle ollut varmastikaan. En usko vaik sille tuntuukin että oisit voinut olla eräs. Mut niin mäkin pelkään. Ei241187- 641115