Ubuntussa ei tapansa mukaan vieläkään ole tarjolla uusinta turvapäivitystä oletusselaimeen Firefoxiin. Ubuntussa on edelleen käytössä haavoittuva versio.
Paremmille käyttöjärjestelmille Firefox-päivitys tuli jo.
https://www.cert.fi/haavoittuvuudet/2014/haavoittuvuus-2014-015.html
Paremmille käyttöjärjestelmille Firefox-päivitys tuli jo.
https://www.cert.fi/haavoittuvuudet/2014/haavoittuvuus-2014-015.html
Vastaukset 24
Vanhimmat
Valehtelet, Mozilla teki päivityksen vasta tänään, ei sitä todennäköisesti ole vielä missään Firefoxia käyttävässä käyttiksessä koska päivitys pitää tietysti testata. Tulee parin arkipäivän sisällä Ubuntuun.
Turvapäivitys on myöhässä vasta sitten jos sitä pitäisi odottaa yli kuukausi.
No tuliko parin arkipäivän sisällä?
Valehtelet. Ei tullut parin arkipäivän sisällä. Eikä ole tullut vieläkään.
Tässä taas erinomainen syy heittää Ubuntu mäkeen ja vaihtaa esim. Arch-linuxiin.
Tässä on erinomainen syy heittää KAIKKI linuksit jorpakkoon. Onneksi on Windows!
Ubuntussa tulee päivitykset sitten kaikille kerralla, Windowsissa tuskin kukaan jaksaa pollata päivityksiä ja sitten mennä jokaisen ohjelman lataus sivulle lataamaan ohjelmaan että vois sitten käynnistää erikseen jokaisen ohjelman asennuksen.
Sain eilen LibreOffice 4.2 version ilmaiseksi Ubuntuuni. Se on hyvä versio, mukana tuli liuta muita päivityksiä
Windowsissa ei edes ole Firefoxia, eli Windowsissa ei ole ikinä Firefoxin päivitystä.
Valehtelet. Windowsissa Firefoxin päivitys *toimii*. Ubuntu LTS:ssä lagaa pahasti.
Valetta, ei windows asennettuja ohjelmia päivitä. Ubuntussa päivittyy.
Valetta, ei Ubuntu päivitä muualta asennettuja ohjelmia. Lisäksi Ubuntu rampauttaa monien ohjelmien oman päivityksen ja sillä tavoin aiheuttaa tietoturvauhkia.
Niin just ja Windowsin Update päivittää vaan Microsoftin ohjelmat eikä muiden valmistajien softia.
Ubuntu on rampauttanut monien ohjelmien (esim. juuri Firefox) oman päivitysohjelman, ja niiden päivitykset on sidottu Ubuntun lagaavaan päivitysräpellykseen.
"Ubuntu on rampauttanut monien ohjelmien (esim. juuri Firefox) oman päivitysohjelman"
Nuo ohjelmien omat päivitysohjelmat on vain ohjelman tekijöiden yritys paikata windosin puutteita. Ubuntussa tuollaisia ei tarvita, siinä kun asennetut ohjelmat päivitetään keskitetysti.
Ei ollut mitenkään kiireellinen päivitys. Ei Ubuntu ole vaarallinen microsotkun WIRUSIMURI.
Siksipä Firefoxin päivityskin Ubuntussa myöhästyi yli viikolla paremmista käyttiksistä.
"Ubuntussa tuollaisia ei tarvita"
Valehtelet. Miksi sitten Ubuntuun ylipäänsä tulee Firefox-päivityksiä jos niitä ei muka tarvita?
"Valehtelet. Miksi sitten Ubuntuun ylipäänsä tulee Firefox-päivityksiä jos niitä ei muka tarvita? "
Yritä ymmärtää lukemasi.
Viikossa on 7 päivää. Niistä Windows-käyttäjille tiistaita lukuunottamatta kaikki ovat turvattomia. Tiistaina puolestaan pelkoa lisää se että järjestelmä päivityksien jälkeen saattaa muuttua toimimattomaksi. Sen sijaan Linuxissa päivitykset tulevat säännöllisesti eikä en ole juuri koskaan aiheuttanut sitä että järjestelmä olisi muuttunut huonommaksi. Ei ainakaan kun on ollut kyse esim. Linux Mintin tai Ubuntun pitkäkestoisen tuen versioista. Ja testiversiot on testiversioita eikä niitä oteta nyt edes tarkasteltavaksi sillä ne ovat tarkoitettu testaajille ja niille jotka haluavat käydä vilkaisemassa mitä uutta on tulossa seuraaviin LTS-versioihin.
No niin, vieläkään Ubuntu 12.04 LTS:ssä ei ole saatavilla paketinhallinnasta turvallista selainta. Ainoastaan haavoittuvia.
Paremmissa käyttiksissä asiat on hoidettu kuntoon jo ajat sitten.
Joo. Esimerkiksi Arch Linuxiin versio 27 tuli 5.2. Näkyy asentuneen tähän koneeseen klo 15.48, kun töiden jälkeen koneen käynnistin ja päivitin. Pävityshän julkaistiin 5.2. klo 9.50.
Juuri näin. Hienoa, että todellakin ON olemassa käyttiksiä joissa turvapäivitykset hoidetaan ajoissa kuntoon. Toisin kuin vaikkapa Ubuntu 12.04 LTS, huolimatta M-Karin epätoivoisista höpinöistä.
Onneksi on olemassa Linux Mint 13 LTS.
Ja taas on Firefoxille uusi päivitys, mutta tietenkään Ubuntu 12.04 LTS ei sitä ole saanut päivitettyä. Paremmille käyttiksille se tuli heti.
Koskas se Firefox 27.0.1 tulee Ubuntu 12.04 LTS -julkaisuun? Turvallisissa käyttiksissä se on jo.