KAIDEPUUT

Kotipuolessa emännillä oli "asehuone", jossa kangaspuut, soholot aseena.
Kaide on tärkeä osa kankaan kudonnassa kuten myös portaikossa kavuttaessa.
Nikkinäni käytin tätä ainakin jo 1957.

Täällä keskusteluissa toivon meidän saavan nauttia uuden luotsin kanssa mieluisista keskusteluista.
Minusta luotsi on täällä kuten merenkulussakin tärkeä ohjaamassa oikeille väylille kareja välttäen!
14148
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Aluksellakin on kannella kaidepuut turvaamassa ihmisiä vajoamasta joskus myrskyävään aallokkoon.
Kapteenin apuna on luotsi ohjaamassa laivaa oikealla turvallisella väylällä eritoten varoen salakareja.

Äänestä

Kuka luotsi?

Äänestä
  • Täällä oli joku funtija luotsimassa - mihin hän katosi?

    Kotisataman väylää ropattasessa 13 m koettiin yllätys kun väylältä löytyi sodan aikaan upotettuja pommeja.
    Kallis lisäkustannus koitui ruoppaajille.

    Äänestä

KaidePuu

Olit ilmeisesti vain katsomassa sitä kankaiden kudontaa, mutta minäpä olen kutonutkin...mattoja ja pari shaalia villa langasta. Äitini oli laittanut sen alun.

Edelleen olisi kyllä ylipääsemätön ongelma, kuinka ne loimet laitetaan sinne puomille ja pirtaan? Joku härveli oli, millä niitä loimilankoja ensin kehittiin ja sitten se pirtaan asettelu, mitä kuvioita siitä halusi tulevan??

On se harmi, että Pohjanmaan puutyö osaaminen on mennyt, mutta on muutakin Suomalaista osaamista hukattu teollisuuden (Kiinalaisten) ylituotannon vuoksi.

Tuosta taisit vetäistä valheen, että nikkiäsi käytit 1957?? Oliko mahdollisesti kirjeenvaihto palsta Nyyrikissä??

Äänestä

Kai de Puu oli pakinoitsija Matti Almila, joka oli Helsingin Sanomain toimittaja.
Kuinka sattuikaan, että palstamme KaidePuu on lähes sama. Usein keksinnöt tehdään lähes samaan aikaan.

Äänestä

No, monethan ratsastavat suurmiesten titteleillä, jos hiukankaan on lahjoja siihen suuntaan ! Onhan täällä Eikka Leinokin ja R:peri tuotannollaan.

Skyll på det, och vem kan hindra?

Äänestä
  • Miten minä muka ratsastan Ruuneperilla?

    Kansallisrunoilijamme Johan Ludvig Runeberg on aivan eri henkilö.

    Tosin on olemassa sanonta, puhuu kuin Ruuneperi, mutta vapaana tuo lienee käytettäväksi.

    Äänestä

ASIAAN
toivon keskusteluissa käytävän.
Kaidepuu tiettävästi selvitti ennen nikkinsä rekisteröimistä sen olevan täysin vapaan.
Miksi tätä yhden ympärillä käydään täälläkin jo toista vuosikymmentä?
Tiedän esimerkiksiToivo Kärjen käyttäneen sävellyksissään jopa pariakymmentä eri taiteilijanimeä eikä siitä kukaan melua nostanut.

Äänestä

Vappua !
Miten aiot viettä vappua?
Kuohuviiniä, simaa vaiko marssille ?
Viuhkaa toivotellen.

Äänestä

Eilen jo konsertin väliajalla kohotin skumppa-maljan. :)

Äänestä
  • Iloista vappua!

    Äänestä

  • ∫:) kirjoitti:

    Iloista vappua!

    Jeesus-marssille
    osallistuu lähes tuhat ja kotipuistossa on kuorot laulamassa.
    Työväen marssit ovat jääneet - viimeisen tallensin videolle vuosia sitten.
    Vanhat autot kiertävät kaupunkia.
    Antti C. lakitetaan Naakkapuistossa?
    - kdp

    Äänestä

En ole aikoihin, moniin vuosiin vappua mitenkään juhlistanut. Nyt ei ole simaakaan. Laadukkaista mehutiivisteitä laimennan raanaveteen 2½ l kannullisen juomaa. Illalla kannu on aina tyhjä.

Alkon laatuoluet kyllä maistuisivat, mutta tässä taloustilanteessa ne on jätettävä varakkaampien nautittaviksi.

Äänestä

Sadetta lupaa Foreca meille vapunpäiväksi ja tänäistä viileämpää. Eli perinteistä vappusäätä. Ja vain vapuksi. Sitten sisätiloissa tätä ens torstaita 1.5 vietetään.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


KaidePuu kirjoitti:

Kotipuolessa emännillä oli "asehuone", jossa kangaspuut, soholot aseena.
Kaide on tärkeä osa kankaan kudonnassa kuten myös portaikossa kavuttaessa.
Nikkinäni käytin tätä ainakin jo 1957.

Täällä keskusteluissa toivon meidän saavan nauttia uuden luotsin kanssa mieluisista keskusteluista.
Minusta luotsi on täällä kuten merenkulussakin tärkeä ohjaamassa oikeille väylille kareja välttäen!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu