Läksyissä

auttaminen?

Täällä on ilmeisesti myös opettajia ja koulunkäyntiavustajia ja kysymykseni onkin lähinnä heille.

Miten oletatte kodin auttavan läksyjen teossa?

Meillä on tilanne, että opettaja olettaa aina, että läksyt ovat oikein tehty. Noottia tulee heti jos tehtävissä on yksikin virhe. Itselläni on tapana kysyä, että onko läksyt tehty, ja jos saan myöntävän vastauksen niin tyydyn siihen.
Haluaisin antaa lapselle myös vastuuta ja tunnetta, että huolehditaan, mutta myös luotetaan jos lapsi sanoo tehneensä läksyt.

Mistä koulussa tiedetään, että mikä oppilaalle tuottaa vaikeuksia jos vanhemmat auttavat niin kauan, että läksyt on oikein tehty? Eikö tässä ole riskinsä, että vanhemmat tekevät ne läksyt eli sanovat oikeat vastaukset?

2

286

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ammattikasvattaja

      Kiteytit pohjimmaisen ongelman aika hyvin. Rajanveto ei aina ole helppoa.

      Itse sanoisin niin, että lapsen kanssa on sitä tarpeellisempaa tehdä tehtäviä yhdessä, mitä vaikeampia ne hänelle ovat. Siihen ei kannata tuudittautua, että tehtävät on tehty, vaikka lapsi niin väittäisikin.

      Siinä ei ole mitään väärää, vaikka kotitehtävissä auttaisikin niin paljon, että ne oikein ovat. Tehtävien teko kuitenkin auttaa lasta ja kaikki on kunnossa, jos vanhempi ei tee tehtäviä valmiiksi lapselle. Lapsen tehtävä on etsiä vastaukset ja ratkoa tehtävät, vanhempi tukee ja auttaa tarvittaessa.

      Tehtäviin voi toki jäädä virheitäkin, mutta lapsen kannalta on hyödyllisempää tehdä tehtävät oikein. Yrityksen ja erehdyksenkin kautta oppii. Lapsen vastuulla on sitten virheiden korjaaminen, mikäli virheitä on.

      Varsinkin kaikkein virkeimpien tapausten kanssa yhdessä tekeminen voi olla merkittäväkin juttu. Lapsi oppii ehkä käsittämään, että koulu on tärkeä asia ja vanhemmat arvostavat koulutusta ja oppimista, oikeastaan pahin, mitä voi tehdä lapselleen on hyväksyä hänen huolimattomuutensa ja todeta jotakin tyyliin "Niin isäkin/äitikin aikoinaan..." Seuraavan sukupolven kanssa asiat voi hoitaa paremmin.

      Kotitehtävien tekemisessä auttaminen ei ole oikeiden vastausten antamista. Lasta ohjataan itse etsimään ratkaisut. Samalla vanhemmallekin hahmottuu kuva lapsen oppimisesta ja se voi olla arvokas asia vaikkapa opettajan kanssa keskusteltaessa. Opettajalla kyllä on kuva oppilaansa mahdollisista ongelmista tunnin perusteella. Läksyjen tekemisen tarkoitus on se, että opeteltavia asioita kerrataan kotona lisää. Kaikkien osapuolten etu on se, että kotitehtävät tehdään mahdollisimman hyvin.

      • Läksyissä

        Kiitos hyvästä vastauksestasi!

        Läksyt eivät tuota lapselle (11v) kummoisiakaan vaikeuksia ja tekee ne mielellään. Toki seuraan myös sivusta, että läksyihin käytetään aikaa ja autamme tarvittaessa.

        Arvostamme opiskelua, joten emme vähättele koulunkäynnin tärkeyttä. Nyt vaan vaikuttaa siltä, että opettaja tekee kärpäsestä härkäsen ja lapselle tulee riittämättömyyden tunne kun pienestäkin virheestä moititaan luokassa.

        Lapsen 3 vanhempaa sisarusta ovat jo opiskelemassa enkä muista, että heillä olisi ollut vastaavaa tilannetta aiemmin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      130
      2196
    2. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      51
      1009
    3. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      160
      897
    4. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      766
    5. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      83
      737
    6. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      636
    7. Onko Sofia jälleen jätetty?

      Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      153
      634
    8. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      53
      627
    9. Halaus juuri sinulle

      Kaikki järjestyy kyllä. Luota vain. ❤️🫶
      Ikävä
      59
      626
    10. Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .

      EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuus­ongelmien vuoksi, sanoo alan e
      Kajaani
      136
      576
    11. Kuollut teini Kajaanissa

      Kuulemma sellaista huhua liikkeessä?
      Kajaani
      4
      539
    12. Kuka se on

      Kuhmon komein aikamies?
      Kuhmo
      6
      534
    13. Uskallatko paljastaa

      Millä nimellä löydyn puhelimestasi?
      Ikävä
      52
      523
    14. Mies, näetkö minut myös

      Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?
      Ikävä
      20
      520
    15. Voiko se ikinä toimia

      Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het
      Ikävä
      32
      508
    16. Totta on asia. Jeffrey Cohen on jättänyt Sofian.

      Vaimon viesti on paljastanut totuuden.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      157
      498
    17. Meneekö unohtamis

      Projektisi hyvin??
      Ikävä
      34
      497
    18. Voin tulla

      Sisustamaan sulle 🤭
      Ikävä
      55
      488
    19. Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?

      Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?
      Ikävä
      118
      486
    20. Mitä jos...

      Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät
      Sinkut
      142
      463
    Aihe