Kenelläkään kokemuksia vastaavan sairaanhoitajan työnkuvasta? Millaista työ oikeasti on, mitä siihen kuuluu, risut ja ruusut. Kannattaako akuuttipuolelta rivisairaanhoitajasta siirtyä sinne?
Vastaava sairaanhoitaja?
1
4047
Vastaukset
- Kokeile!?
Vastaava sairaanhoitaja toimii lähiesimiehenä/naisena ja työnkuva vastaa useassa paikassa ns. osastonhoitajan/aoh;n toimenkuvaa ja työtehtäviä.
Jossain taas maksetaan sh-palkkaa tai alle yksityiset. mutta kaupunkikin on alentanut vastaavien palkkoja aika alas eli melkein sh-palkkatasoa näkyy olevan.
Työantajissa on eroja ja kaikille ei ole selvä, mitä tehtävkuvaa he noudattavat. Koska useassa paikassa voi ylempi esimies/nainen olla kouluttamaton ja siinä voi tulla ristiriitoja, jopa ilkeätä vallan käyttöä sekä tehtävkuvien alentamista hyvin helpolla. Näin toimii pääkaupunkiseudulla ainakin eräs työnantaja. Kakku päältä kaunis mutta valehettä työn sisältö.
Mainostetaan hienoja visioita, mutta todellisuus onkin valhetta. Näin toimii osaamaton ja ammaitaidoton johto sekä ilkeät esimiehet.
Kaikkea ei kannat uskoa ja työsopimusta tehdessä pitää olla selkeä toimenkuva ja työtehtävien kuvaus. Ole sitä tarkkana. Muuten työ voi olla kuin vetee piirretty viiva.
Palkataan myös ns. vastaavaksi, mutta kun ei saada sh-niin keksitään vastaavan tehtävä, joka on todellisuudessa sairaanhoitajan pesti.
Jossain hän osallistuu perustehtävänhoitoon, kehittää, suunnittelee, laatii työvuorolistoja ja usein kuuluu ns. johtoryhmään. Mutta ei kaikissa paikoissa. Työnkuvissa eroja ja jossain on vain nimike. Palkka usein hyvä. Päivätyö.
Jossain valitaan pelkällä sh-tutkinnolla, suhteilla jne vastaavaksi. Jossain vaaditaan myös johtamisen lisäkoulutuksia jne.
Kokeile ja käy katsomassa. Ota virkavapaata joksikin aikaa niin näet mitä se on oikeasti.
Hyvin usein ongelmana on se, että suurimmalla osalla vastaavista tai osastonhoitajilta puuttuu kokonaan hallinnollinen koulutus. Pitää siis hallita ja osata muutakin sh-työ. Sillä usien se on raskas ja vaativa pesti jos sen saa tehdä hyvin ja kunnolla. Ja jos siihen annetaan aikaa riittävästi.
Mieti myös on sinulla riittävä johtamisosaaminen? Se ei ole rivihoitajan työpaikka ja et ole kaveri enää työkavereittesi kanssa vaan esimies/nainen
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 723043
- 552685
Kuoleman pelko katosi
Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä4322295- 792178
- 951976
- 361803
- 121566
Kuhmolainen on selvästi kepun lehti
Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan171527Ei mun tunteet
ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil301360Mitä nämä palautteet palstalla ovat?
Joku uusi toimintatapa rohkaista kirjoittajia vai mistä on kyse?291329