Hauen pilkkiminen

TIETOA JANOAVA

Moi!
Tästä on varmasti paljon keskusteluja netissä, mutta kun laiskaksi oon syntynyt niin en jaksa etsiä, joten toivottavasti joku jaksaisi tännekkin kirjoittaa ja valaista minua kysymyksissäni. :D
Eli:
1. Kuinka suuri kaira pitäisi olla hauen pilkkimisessä?
2. Kuinka syvältä keskitalvella haukea kannattaisi yrittää?
3. Kannaattaako käyttää tasuria pysty pystypilkkiä?
4. Missä syvyyksissä kannattaisi käyttää pystypilkkiä ja missä tasuria? ja pitääkö näitten kanssa käyttää koukuissa mitään syöttiä?
5.Minkä värisiä syöttejä kannattaisi käyttää kun kyseessä on iso ja kirkas järvi?

Kiitos jos joku jaksaisi vastata kysymyksiin! :)

5

2486

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Laskee,

      1. Kuinka suuri kaira pitäisi olla hauen pilkkimisessä?
      Jollei mitään suurhaukea ole hakemassa, niin läpimitaltaan 15-senttinen reikä riittää hyvin. Nelituumaisesta reiästäkin parikiloinen hauki tulee läpi. Hauki on muodoltaan yleensä sellainen tasapaksu pötkylä.


      2. Kuinka syvältä keskitalvella haukea kannattaisi yrittää?
      En ole varsinaisesti haukea pilkkinyt, mutta en juurikan ole saanut pilkkiin haukitärppejä 11:sta metriä syvemmältä. Jos haukea hakisin, niin kokeilisin kyllä ensin neljjää metriä matalammasta, jollei vesi ole kovin kirkasta.

      3. Kannaattaako käyttää tasuria pysty pystypilkkiä?
      Makuasia. Sillä saa millä pyytää.

      4. Missä syvyyksissä kannattaisi käyttää pystypilkkiä ja missä tasuria? ja pitääkö näitten kanssa käyttää koukuissa mitään syöttiä?
      Tasuriin ei tarvitse, pystypilkissä syötti ei ainakaan haittaa.

      5.Minkä värisiä syöttejä kannattaisi käyttää kun kyseessä on iso ja kirkas järvi?
      Syötin värillä ei liene paljoa väliä, tuoksulla enmmän. Syötti kiinnostaa vasta kun kala on lähellä. Pilkin tarkoitus on huokutella se kauempaa. Pilkin värillä on mielestäni paljonkin väliä. Väri ei selviä kuin kokeilemalla. Syötiksi laittaisin järvessä luonnostaan elävän saaliskalan palan (muikku, kuore, särki...)

      • Haukimamma

        Haukea pilkittäessä peruke on välttämätön, muuten se katkaisee siiman. Itse pyydän haukea isolla pystypilkillä ja kolmihaarakoukulla. Useinkaan ei tarvita edes syöttiä. Olen laittanut koukun varteen palasen värikkäästä jigistä ja se toimii syöttinä aivan hyvin. Hauki on hyvä kala, josta saa maukkaat fileet pannulla voin kera paistettuna - makua ei juuri kuhasta erota!


    • harastelijaonkija

      Minulla on joskus toinen pilkkikela mukaan, jossa on liukukoho ja vastaava paino. Koukkuna käytän isohkoa sellainen ja siihen tapsilla kiinnitettynä toinen , kolmihaarakoukku.

      Jäällä kairaan siten toista reikä, 2-3 metrin päästä pilkkireiästä. Säädän toisen ongen syvyyden n. 20 cm pohjan yläpuolelle. Ensimmäisiä ahvenia kun saan, laitan sen toiseen onkeen koukkuun yhden selästä ja sen kolmihaaraan suuhun, siten veteen.

      Aikansa kun ahvenet pyörivät sen pilkin ympärillä ja joskus hädissään joutuvat pintaan, kiinnostuvat lähellä olevat hauetkin asiasta ja maistelevat sitä syötyä. Suurin sillä saatu hauki oli yli viisi kilo, vielä mahtui reiästä jäälle.

    • Säästäjä

      Nils Masterin tasuri väri 83 on hyvä haukipilkki tummissa vesissä. Pilkkisyvyys 3 - 0,5 m.

      • Säästäjä

        Nils Masterin tasurillä väri 83 kärpäsentoukat tuli tänään samasta reiästä 2 kpl haukia 2,5 ja 3,5 kg!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      82
      4817
    2. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      188
      2178
    3. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      132
      1822
    4. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      175
      1455
    5. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      34
      1425
    6. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      16
      1371
    7. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      20
      1329
    8. Hei, huomenta komistus

      Yllättääkö, että olet heti mielessä. Mukavaa päivää upea ❤️
      Ikävä
      35
      1116
    9. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      318
      1091
    10. Sunnuntain terveiset kaivatulle

      Mitä ajattelet hänestä tänään? Mitä haluaisit sanoa hänelle?
      Ikävä
      78
      1013
    Aihe