Osaako kukaan sanoa, minkä arvoinen voisi olla tälläinen chippendale-tyylinen klaffilipasto tai kirjoituspöytä. Semmoinen, missä kansi aukeaa kirjoitustasoksi. Alhaalla laatikoita ja klaffin alla pieniä laatikoita.
Paljonko sellaisesta voi pyytää, jos sellaisen myy.
On siis sanottu että se on chippendale-tyylinen
Onko niitä aitoja ja epäaitoja ja mistä sen tietää.
Chippendale klaffilipasto ?
6
518
Vastaukset
- Antiikkiasiantuntija
Jonkun satasen voi saada, luultavasti on 1900-luvun tuotantoa, mikäli puu on lipaston alla ja takana tummunutta (ei petsattu päälle) niin voi olla vanhempi.
Katso netti huutokaupoista vastaavia. - Uustuotantoa
Se on nimeltään sekretääri. Tai ainakin oli vuosisadan alussa.
- Doing!
Ota kuvia ja kysele antiikkikauppiailta ja vanhan tavaran kauppiailta. Kertovat kyllä, mitä mööpelistäsi voi pyytää.
- a-kauppias
Mistähän antiikkikauppias tietää, mitä yksityishenkilön kannattaa pyytää lipastostaan? Antiikkikauppias voi tietää, mitä siitä voi antiikkiliikkeesä pyytää ja kaikki kappiaat ei tässä haastavassa markkinatilanteessa tiedä edes sitä.
Mööpelistähän voi pyytää mitä vaan, mutta jos on tarkoitus myydä se lipasto, niin kannattaa katsoa toteutuneita hintoja siitä kauppapaikasta, missä aikoo myydä.
Huutokauppojen vasarahinnosta kun vähentää myyntiprovision, alv:n ja kuljetus- yms. kulut, niin siitä saa pohjahinnan, jonka alle ei kannata myydä. Tietysti voi myydä halvemmallakin, jos haluaa nopeasti ja helposti rahat heti käteen esim. jälleenmyyjältä.
Parempaa hintaa voi yrittää hakea käyttämällä esim huuto.net:iä tai tori.fi:ä, hyvät valokuvat, tarkat mitta- ja kuntotiedot mukaan ilmoitukseen ja etukäteen kannattaa selvittää, millä systeemillä ja millä kustannuksilla sen saa lähetettyä ostajalle jos hän ei voi sitä noutaa.
Facebookissakin on vertaiskaupparyhmiä, jotka toimivat tuon tori.fi:n tavoin ja jossa kaupan molemmat osapuolet tekevät kauppaa omalla profiilillaan. - Zirup
Se on ihan totta, että mööpeleistä voi pyytää ihan mitä vaan, mutta ei niistä kannatta maksaa ihan mitä vaan. Mm. Torissa huonekalun hinta eri myyjillä voi heitellä esim. 400-1500,-. Tosin tällä hetkellä tuntuu, ettei mikään saisi maksaa 50,- enempää...
- a-kauppias
"Tavallisia" 1900-luvun alkupuolen ja puolenvälin huonekaluja saa todella edullisesti ns. arvohuutokaupoistakin. Kato toteutuneita hintoja esim. Hagelstam & Co:n kuukausihuutokauppojen tuloksista tai esim. Helanderin tai Tampereen Huutokauppakamarin tuloksista.
Kahdessa viimeksi mainituissa näkyy vain viimeisen huutokaupan tulokset, Hagelilla näkyy useamman aikaisemman huutokaupan tulokset.
Kyllä niistä nyt yli 50€ saa, mutta 500€:n saaminen edellyttää jo ihan "oikeita" antiikkikalusteita tai jotain designklassikkoa. 1500€:lla saa joi 1800-luvulta olevan kokonaisen biedermeierkaluston.
Huonekaluja jos mitä kannattaa nyt ostaa livehuutokaupoista. Usein niitä vähän joutuu kunnostuttamaan, mutta sitten ne menevätkin hyvällä hoidolla taas useita vuosikymmeniä eteenpäin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti29346052Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!5311514Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy24311099Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump449898Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla948729Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2956803Pakoputkipörisijä syttyi tuleen kesken ajon
Kyydissä oli 7 henkilöä, mutta hyvä onni matkassa epäonnistuneesta käyttövoimavalinnasta huolimatta, eikä kukaan loukka133867Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta
Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j43585Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen
Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti33460Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA
, ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle83379