Osaako kukaan sanoa, minkä arvoinen voisi olla tälläinen chippendale-tyylinen klaffilipasto tai kirjoituspöytä. Semmoinen, missä kansi aukeaa kirjoitustasoksi. Alhaalla laatikoita ja klaffin alla pieniä laatikoita.
Paljonko sellaisesta voi pyytää, jos sellaisen myy.
On siis sanottu että se on chippendale-tyylinen
Onko niitä aitoja ja epäaitoja ja mistä sen tietää.
Chippendale klaffilipasto ?
6
594
Vastaukset
- Antiikkiasiantuntija
Jonkun satasen voi saada, luultavasti on 1900-luvun tuotantoa, mikäli puu on lipaston alla ja takana tummunutta (ei petsattu päälle) niin voi olla vanhempi.
Katso netti huutokaupoista vastaavia. - Uustuotantoa
Se on nimeltään sekretääri. Tai ainakin oli vuosisadan alussa.
- Doing!
Ota kuvia ja kysele antiikkikauppiailta ja vanhan tavaran kauppiailta. Kertovat kyllä, mitä mööpelistäsi voi pyytää.
- a-kauppias
Mistähän antiikkikauppias tietää, mitä yksityishenkilön kannattaa pyytää lipastostaan? Antiikkikauppias voi tietää, mitä siitä voi antiikkiliikkeesä pyytää ja kaikki kappiaat ei tässä haastavassa markkinatilanteessa tiedä edes sitä.
Mööpelistähän voi pyytää mitä vaan, mutta jos on tarkoitus myydä se lipasto, niin kannattaa katsoa toteutuneita hintoja siitä kauppapaikasta, missä aikoo myydä.
Huutokauppojen vasarahinnosta kun vähentää myyntiprovision, alv:n ja kuljetus- yms. kulut, niin siitä saa pohjahinnan, jonka alle ei kannata myydä. Tietysti voi myydä halvemmallakin, jos haluaa nopeasti ja helposti rahat heti käteen esim. jälleenmyyjältä.
Parempaa hintaa voi yrittää hakea käyttämällä esim huuto.net:iä tai tori.fi:ä, hyvät valokuvat, tarkat mitta- ja kuntotiedot mukaan ilmoitukseen ja etukäteen kannattaa selvittää, millä systeemillä ja millä kustannuksilla sen saa lähetettyä ostajalle jos hän ei voi sitä noutaa.
Facebookissakin on vertaiskaupparyhmiä, jotka toimivat tuon tori.fi:n tavoin ja jossa kaupan molemmat osapuolet tekevät kauppaa omalla profiilillaan. - Zirup
Se on ihan totta, että mööpeleistä voi pyytää ihan mitä vaan, mutta ei niistä kannatta maksaa ihan mitä vaan. Mm. Torissa huonekalun hinta eri myyjillä voi heitellä esim. 400-1500,-. Tosin tällä hetkellä tuntuu, ettei mikään saisi maksaa 50,- enempää...
- a-kauppias
"Tavallisia" 1900-luvun alkupuolen ja puolenvälin huonekaluja saa todella edullisesti ns. arvohuutokaupoistakin. Kato toteutuneita hintoja esim. Hagelstam & Co:n kuukausihuutokauppojen tuloksista tai esim. Helanderin tai Tampereen Huutokauppakamarin tuloksista.
Kahdessa viimeksi mainituissa näkyy vain viimeisen huutokaupan tulokset, Hagelilla näkyy useamman aikaisemman huutokaupan tulokset.
Kyllä niistä nyt yli 50€ saa, mutta 500€:n saaminen edellyttää jo ihan "oikeita" antiikkikalusteita tai jotain designklassikkoa. 1500€:lla saa joi 1800-luvulta olevan kokonaisen biedermeierkaluston.
Huonekaluja jos mitä kannattaa nyt ostaa livehuutokaupoista. Usein niitä vähän joutuu kunnostuttamaan, mutta sitten ne menevätkin hyvällä hoidolla taas useita vuosikymmeniä eteenpäin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee632152Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."51805Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa2371306En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin71960Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä
Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.88950Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?
Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki21875Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50
Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?136813Onko se liikaa pyydetty
Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin39740- 19726
Jos joku kertoisi ihastuneensa sinuun
mutta sinua ei voisi vähempää kiinnostaa, niin vastaisitko silti ystävällisesti?93699