Nokia !!!!!!

Osaisiko joku talousihminen kertoa, että mikä on Nokia tällä hetkellä eli onko se se mikä myytiin Microsoftille vai onko Nokia se Suomen Nokia, joka voi siis vielä jatkaa matkapuhelinten valmistamista. Ainakin tuo linkin juttu kertoo, että "Nokia" suunnittelee uutta puhelinta, vai suunnitteleeko sitä MIcrosoft, ei ymmärrä...

http://www.kauppalehti.fi/etusivu/uutta nayttoa nokian android-puhelimesta/201402621929?utm_source=iltalehti.fi&utm_medium=boksi&utm_content=Versio1&utm_campaign=Boksi3
482
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

a) tuo linkin sisältö on markkinajuoruja, jotka todennäköisesti käsittelee joskus viime vuonna suunnittelulinjalla ollutta tuotetta

b) Nokia oyj on Suomessa päämajaansa pitävä yritys, joka on sopinut myyvänsä laiteosastonsa MS:lle, mutta ilmeisesti tuo kauppa ei ole vielä lopullisesti toteutunut, joten Nokia-nimiset puhelimet ovat vielä tänään Nokia oyj:n tuotteita.

c) kun koko laiteosasto siirtyy MS:lle, niin ainakaan minun tietojeni mukaan Nokia oyj:lle ei ole jäämässä sellaista henkilökuntaa, osaamista, laitteita yms., että se voisi ainakaan ihan heti uusia puhelimia julkaista. Nokia-nimen käyttö älypuhelimissa on siltä joka tapauksessa parin vuoden ajan kielletty, peruspuhelimissa pidempäänkin

Äänestä

Vain pelkkä puhelinyksikkö siirtyy Microsoftille, eli vain murunen. Nokialle jää ainakin NSN, patentit, tutkimuskeskus, kameratekniikka yms.
Nokia tulee jatkossakin suunnittelemaan erilaisia tekniikoita ja innovaatioita puhelimiin yms, eli tulevaisuudessakin Nokia on (isona) osana puhelinbisneksessä.

Äänestä
  • Patenttisalkku ei paljoo työllistä eikä paljon muukaan jäljellejäänyt jutut. Verrataan ruotsiin siellä ajatelaan oikeasti työllistävää vaikutusta ei suuria voittoja. Nekin tulee aikoinaan pitemällä aikavälillä. Nokian liikevaihto 205 n 8 miljardia € ja 2012 4 €. Hyvin hoidettuna Symbian olisi nyt yksi kolmesta suuresta mobiilikäyttöjärjestelmästä. Johon olisi voinnut laittaa android ja windows ohjelmien toiminta mahdollisuus.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Toivoa siis on kirjoitti:

Osaisiko joku talousihminen kertoa, että mikä on Nokia tällä hetkellä eli onko se se mikä myytiin Microsoftille vai onko Nokia se Suomen Nokia, joka voi siis vielä jatkaa matkapuhelinten valmistamista. Ainakin tuo linkin juttu kertoo, että "Nokia" suunnittelee uutta puhelinta, vai suunnitteleeko sitä MIcrosoft, ei ymmärrä...

http://www.kauppalehti.fi/etusivu/uutta nayttoa nokian android-puhelimesta/201402621929?utm_source=iltalehti.fi&utm_medium=boksi&utm_content=Versio1&utm_campaign=Boksi3

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu