Nettilipun palautus mahdotonta Matkahuollolla?

Ostin bussilipun perjantaille, mutta ilmaantui muuta menoa ja tahtoisin palauttaa lippuni. Kauhukseni huomasin, että netistä ostettua lippua ei voi palauttaa. Voiko näin tehdä? Luulin että kaupan voi aina purkaa.
54148
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Kauppaa ei todellakaan voi aina purkaa. Lähtökohtaisesti tavallista kauppaa ei tarvitse myyjän suostua purkamaan ollenkaan. Yleensä hyvään asiakaspalveluun vedoten moni kauppa antaa kuitenkin palautusoikeuden. Se on kuitenkin vain hyvää asiakaspalvelua, ei lakisääteinen juttu..

Tarkoitit kuitenkin luultavasti ETÄMYYNNIN PERUUTUSOIKEUTTA, joka lähtökohtaisesti on 14 vuorokautta.

Kuljetusta koskeva etämyynnin peruutusoikeuden rajaus määritellään kuluttajansuojalain 6. luvun 7 §:ssä. Toisin sanoen peruutusoikeutta ei ole.

Uusi Kuluttajansuojalain 6. luku on astumassa voimaan 13.6.2014. Siinä matkustajaliikenteen palveluihin sovelletaan vain hyvin rajattua osaa kyseisen luvun säännöksistä, eikä peruutusoikeus siinäkään tapauksessa kuulu niihin.

Kaikissa nettilipuissa, joita itse olen viimeaikoina ostanut, tuo peruutusoikeuden puuttuminen on lukenut jossain kohtaa ennen "sopimuksen hyväksymistä", jos vain on lukenut koko tekstin. En ole varma, mutta muistelisin, että se on vaatimuskin.

Äänestä
  • ***Luulin että kaupan voi aina purkaa. ***

    Väärin luulit. Nettikaupan voi tosin yleensä peruuttaa, mutta ei aina, ja "Näin veikkaan" on antanut oikeat tiedot ihan veikkaamatta. Olet ostanut matkalipun, ja bussifirmalle on ihan sama istutko bussissa vai et. Rahojasi et saa takaisin ainakaan lain nojalla, mutta bussifirma saa toki joustaa, jos haluaa.

    Äänestä

Outoa, että huomasit tuon "kauhuksesi" vasta lipun ostettuasi.

Kas kun siinä ostovaiheessa olet nähnyt siinä ruudulla useampaan kertaan kohdan "Tärkeää tietoa lipun ostamisesta" ja kun olet sitä klikannut, niin olet nähnyt seuraavan selkeän tiedon: "Verkkokaupasta ostettua matkalippua ei voi muuttaa, eikä sitä takaisinlunasteta."

Jos et ole vaivautunut tuota selvittämään vaan olet tyytynyt luuloihisi niin se tuskin on Matkahuollon vika.

Äänestä
  • Paska asiakaspalvelu on todellakin matkahuollon vika. Onneksi firmaa on helppo vaihtaa.

    Äänestä

  • Maae kirjoitti:

    Paska asiakaspalvelu on todellakin matkahuollon vika. Onneksi firmaa on helppo vaihtaa.

    Liput kannattaa ostaa suoraan liikennöitsijän verkkokaupasta. Ei niitäkään tosin voi peruuttaa mutta jos saa YHDELLÄ EUROLLA lähes 100 km matkan niin ei harmita jos se jää vaikka käyttämättä, muutaman kerran on jäänyt 2 euron arvoinen meno-paluumatka käyttämättä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


hätäslä kirjoitti:

Ostin bussilipun perjantaille, mutta ilmaantui muuta menoa ja tahtoisin palauttaa lippuni. Kauhukseni huomasin, että netistä ostettua lippua ei voi palauttaa. Voiko näin tehdä? Luulin että kaupan voi aina purkaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu