Mailin lopetus

Mikä neuvoksi?

En saa poistettua automaattista Mailia pois käytöstä. Työpöydän kuvaketta klikkaamalla pääsee suoraan sähköpostiini. Vaikka nitä yrittäisin, en saa muutettua asiaa. Väärän salasanan antaminen koneelle ei toimi, koska Mail-ohjelma tarkistaa suoraan sähköpostiosoitteestani, ettei kyseessä ole oikea salasana, eikä siis suostu muuttamaan sitä. Koneellani vierailee useampi käyttäjä, enkä halua sähköpostini olevan kaikkien luettavissa.

4

142

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Aloittaja1

      Käyttikseni on OSX 10.8.5

    • 1stMacFinn

      Hyvin yksinkertaista.

      Tee niille muille oma käyttäjätunnus (tai tunnukset) ja omallesi sen verran vahva salasana, ettei nää muut sitä hevillä murra.

      Miksi muiden pitäisi saada käyttää konetta sun käyttäjätunnuksillasi? Niin OS X on tarkoitettu, että jokaisella käyttäjällä on oma tunnus ja salasana. Tai käyttää Vierastiliä.

      • Aloittaja1

        Eli Mailiako en saa automaattitilasta pois, kun se kerran on sinne laitettu? Tiesin toki tuon keinon jo ennestään, mutta haluaisin automaattisen Mailin pois käytöstä. Tietääkö kukaan?


      • 1stMacFinn
        Aloittaja1 kirjoitti:

        Eli Mailiako en saa automaattitilasta pois, kun se kerran on sinne laitettu? Tiesin toki tuon keinon jo ennestään, mutta haluaisin automaattisen Mailin pois käytöstä. Tietääkö kukaan?

        Siis mikä automaattitila? Kaikki OS X ohjelmat aukeavat kun kuvaketta klikkaa. Käyttis on rakennettu niin, että tiedostot ovat käyttäjäkohtaisia. Nykyään niin on kaikki. Ainoa keino on opettaa ne muut joko olemaan lukematta sun postejas tai opettaa heidät käyttämään omaa käyttäjätiliä.

        Poista kaikki tilisi Mailista, käytä jotain muuta sähköpostia, kuten webmailia.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Janne Ahonen E R O A A

      Taas 2 lasta jää vaille ehjää perhettä!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      149
      2690
    2. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      154
      1679
    3. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      146
      1674
    4. Saran ökytyyli käänsi katseita.

      On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      150
      1401
    5. Nyt on aika laittaa parit selkoon.

      Onko pareja täällä. Laita kirjaimet kuka tykkää kenestäkin ?
      Ikävä
      66
      1348
    6. Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä

      Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall
      Maailman menoa
      302
      1223
    7. The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."

      Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut
      Tv-sarjat
      14
      1195
    8. Ootko huomannut miten

      pursuat joka puolelta. Sille joka luulee itsestään liikoja 🫵🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      156
      996
    9. Miksi ihmeessä?

      Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek
      Ateismi
      24
      950
    10. Tiedän kaiken sinusta ja kaikesta

      Tiedän miten kärsit. Tiedän millanen oikeesti oot. Tiedän miksi valehtelit, tiedän miksi satutit mua. Tiedän mitä tapaht
      Ikävä
      58
      899
    Aihe