Hei, ajattelin kysäistä tällä palstalla sellaista asiaa kun teen itse kaiuttimet sekä jakosuotimen niille. Käytin tätä laskuria http://www.carstereo.com/help/Articles.cfm?id=9 ja laitoin kyllä oikeat luvut ja sainkin, mutta onko mahdollista, että diskantteihin sekä midbassoihin tulevat saman arvoiset kelat, sekä kondensaattorit?
Jakosuodin
4
1166
Vastaukset
- reaktanssi-induktans
Aika loogista. Jakotaajuus määrää komponenttien arvot. Kytkentä vain on yli- ja alipäästösuotimessa erilainen. Toisessa piirissä vaimennetaan korkeita taajuksia ja toisessa taas estetään matalia ääniä pääsemästä kaiuttimelle.
- kysyjä
Eli on normaalia siis, että arvot ovat samat?
- Xover
kysyjä kirjoitti:
Eli on normaalia siis, että arvot ovat samat?
Jos haluaa tehdä edes siedettävän kuuloiset kaiuttimet itse niin, jakosuodinta ehkä saa pelkästään kaavojen mukaan laskemalla.
Kaikki rippuu elementeistä, niiden keskinäisistä herkkyyksistä ja vielä kuunteluhuoneesta. Kaavoilla pääsee sinnepäin, mutta loppulliset viritykset tehdään kuuntelemalla ja jos mahdollista niin mittauksilla.
kaavat eri asteille:
http://ccs.exl.info/installation/crossovers-installation-tweaking/crossover-calculators/
ensin kannattaa kokeilla ens.asteen suodinta. Useimmiten kuitenkin Bassolle
joutuu käyttämään toista astetta, tai äänestä tulee liian terävä. Samoin diskanttia pitää maun mukaan vaimentaa joko laittamalla etuvastuksen, tai laittamalla kaavaa pienemmän kondensaattorin. - Xover
Xover kirjoitti:
Jos haluaa tehdä edes siedettävän kuuloiset kaiuttimet itse niin, jakosuodinta ehkä saa pelkästään kaavojen mukaan laskemalla.
Kaikki rippuu elementeistä, niiden keskinäisistä herkkyyksistä ja vielä kuunteluhuoneesta. Kaavoilla pääsee sinnepäin, mutta loppulliset viritykset tehdään kuuntelemalla ja jos mahdollista niin mittauksilla.
kaavat eri asteille:
http://ccs.exl.info/installation/crossovers-installation-tweaking/crossover-calculators/
ensin kannattaa kokeilla ens.asteen suodinta. Useimmiten kuitenkin Bassolle
joutuu käyttämään toista astetta, tai äänestä tulee liian terävä. Samoin diskanttia pitää maun mukaan vaimentaa joko laittamalla etuvastuksen, tai laittamalla kaavaa pienemmän kondensaattorin.Sorry, että taisi ollakin autoprojekti ja etten vastannut alkup. kysymykseen, mutta kyllä kelojen ja konkkien arvot ovat samat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan
kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist1503785Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki993639Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan
eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma423173Pidennetään viikko 8 päiväiseksi
Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest182521- 1822204
Jos Katja Ståhl ei pääse juontamaan Elämäni biisiä, kenet haluaisit nähdä juontohommissa?
Katja Ståhl on ollut kuluvalla viikolla sairaalahoidossa. Jos Katja Ståhl ei pääse juontamaan Elämäni biisiä, kenet halu271397- 961239
Tiesitkö? Tuure ja Saana Boelius ovat sisaruksia!
Tiesitkö? Tuure Boelius ja Saana Boelius ovat tänä syksynä kumpainenkin reality-ohjelmissa tv:ssä: Tuure Petollisissa ja241081Vähäkankailla ollut ongelmia vuokra-asunnossa
Aina ne ikävätkin asiat tulevat mediaan. Jasmin ja Marko saaneet edellisestä asunnostaan häädöt ja Jasmin todettu varatt1271044Jos elämäsi ihminen
on osoittanut kiinnostuksensa, niin kannattaa vastata edes jotain vaikka mikä olisi. Toista mahdollisuutta ei välttämätt691038