kuinka moni on huomannut ettei oma yritys näy googlessa tai että google hylkää mainoksia?
katsokaapa kilpailijanne ketä ne ne samalla suosivat.
Voiko se olla miten mahdollista että google suosii omissa sijoituspiirissään olevia yrityksiä ja blokkaa pois muiden ns. köyhien yritysten mainokset?
nopeasti tuo voi kokeille että miksi jotku yritykset saavat mainoksiin hakusanoja mutta toiset ei ;)
mutta kait se raha on tässäkin määrävin toiset saa vastinetta toiset ehkä ei?
Huijaako Google
4
169
Vastaukset
- somekunkku
Sillä paljonko Googlen-mainoksiin (AdWords) sijoittaa ei ole hakukonesijoituksen kanssa mitään tekemistä. Voit siis käyttää tuhat euroa päivässä tai vuodessa - tai olla käyttämättä ollenkaan, et saa mitään eroa hakukonesijoituksiin.
Mikäli omat mainoksesi eivät näy, melkein epäilisin että olet tehnyt jonkin virheen mainosasetuksissa. Joko jättänyt hakusanaoptimoinnin puolitiehen, tai et yksinkertaisesti ole laittanut hakusanallesi/sanoillesi tarpeeksi suurta hintaa että ne menisivät muiden mainosten ohi.
Itse en ole kokenut hylättyjä mainoksia AdWordsissa koskaan. Muutamat ovat valituista termeistä johtuen joutuneet etukäteistarkastukseen, mutta jokainen on kyllä hyväksytty parissa päivässä. Uskon että kuulun tuohon köyhäin joukkoon, sillä käytän vain muutamia tuhansia euroja vuodessa mainostamiseen.
Mitä tulee itse hakutuloksiin, niin siellähän näkyy aika pitkälti juuri niin hyvin kuin on hakukoneoptimointinsa hoitanut. Ei liene suuri yllätys että yritys joka on oikeasti panostanut tuohon osa-alueeseen saa paremmin näkyvyyttä kuin sellainen yritys joka on vain kasannut sivut ja antanut asian sen jälkeen olla? - Omgf
Google huijaa
- semiammattilainen
Somekunkku on aivan oikeassa. Hakusanalla saat ziljoona ehdotusta. Netissä sivuja on vain niin saatanan paljon, että kilpailu paikasta "auringossa" - eli hakutulosten ensimmäisellä sivulla - on kovaa ja vaatii panostamista hakukoneoptimointiin. Jos sivuja ei ole hakukoneoptimoitu, Google jättää ne jonnekin sivulle 50, jossa kukaan ei koskaan käy.
AdWordsillä saat panostuksesta riippuen kävijöitä sivuille, mutta sivun statusta se ei nosta. Vertauksena: Tokmanni ei olisi Stockmanni, vaikka käyttäisikin mainontaan saman verran rahaa. Se ei kuitenkaan tarkoita sitä, että Tokmanni jäisi hakutuloksissa jälkeen, vaan sitä, että molemmat erilaiset yritykset optimoivat sivunsa sille kävijäryhmälle, jolle he ovat sivunsa kohdentaneet. - TurvallisempikinLöytyy
Pidin Googlea aikaisemmin parhaana haukoneena mutta nyt olen totaalisesti pettynyt. Ihmisiä ja omien tietokoneiden käyttöä siellä kytätään viimeisen päälle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1271984
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi1001730Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy571380Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?791375Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M311038Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s47936Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm51933Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet44892- 73866
- 109863