Hei, olen kovasti yrittänyt hakea uutta peliä ja harkinnut ostavani Skyrim pelin ps3:lle. Entuudestaan olen pelannut lähinnä toimintapelejä (esim. Uncharted, Red dead Redemption, Tomb Raider, Far Cry ym.), joten päätin kysyä täältä, oppiiko Skyrimin pelattavuuden helposti näin aloittelija roolipeleissä? Eri hahmot: haltiat, ihmiset, örkit sekä niiden ominaisuudet eivät ole tuttuja entuudestaan. Ainoastaan Word of Warcraftia olen vuosia sitten pelannut vähän. :)
Skyrim vaikuttaa mielenkiintoiselta ja näyttävältä peliltä. Onko netissä jossain mielellään suomenkielistä "aloittelijan opasta" peliin? Olen yrittänyt hakea, mutten ole ainakaan googlesta löytänyt.
Skyrim aloittelijalle
4
511
Vastaukset
- TES: V
Suosittelisin ostamaan kyseisen pelin pc:lle koska modit ja parmmat grafiikat, ja muutenkin mukavampi pelata tuolla pc:llä. Tuo ps3 versio näyttää huonolta ja se konsoli muutenkaan jaksa pyörittää sitä. Mutta jos pääasia on vain päästä pelaamaan skyrimiä, ni osta vaan ps3. Itse n. kuukausi sitten aloitin pelaamaan skyrimiä, ja alussahan se on hieman vaikeaa, mutta kyllä sen tajuaa ja kivaa se on sitten kun sen on tajunnut. Ainiin, pc:llä on myös konsoli, joka muuttaa pyös pelikokemuksen aivan erilaiseksi.
- Neloth
No helppo tapa aloittaa on:1:laitat vaikeustason noviisille 2:hepoin classi on alussa perus warrior. Laitat taidoiksi one-handed, block, heavy armor, smithing ja archery. Parhaat rodut tälle classille ovat örkki, nordi ja redguard.
- katya1
Kiitos kummallekin vastauksista! Tuli vihdoin tänään hankittua Skyrim, en tosin vielä ole ehtinyt kokeilemaan. Olipa erikoista, ettei ohjevihkoa ollut pelissä ollenkaan mukana, vaikka ihan uutena ostin..
Mielenkiinnolla lähipäivinä kokeilen Skyrimia ja aloitan vaikka noilla asetuksilla. :)
- 345y45yh
Ohjekirja kyllä löytyy, mutta se on pelin help osiossa, ja pelikin neuvoo alussa, miten toimia
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1701093
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän132857- 84793
- 51738
Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk55539Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä295533Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?37531Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t215479- 49477
Kalle irtisanoutui
Kävi, kuten odotettiin. Paras ratkaisu paitsi Orimattilalle myös Larssonille. Seuraavaksi joudutaan mittaamaan kaupungin53464