APUA..!

apua.....

Huomasin juuri äsken, että meidän 5v urosmarsulla on jonkinlainen kivi takapuolessa (?) nään sen siis hyvin, on aika iso .. luultavasti virtsakivi.
Olen itse kuumeessa, en omista autoa, aivan voimaton olo olen alaikäinen, yksin kotona sunnuntaihin asti. Mitä ihmettä mä teen? Pitäisikö mun odottaa, että se lähtee pois vai mitä? Mulla on hirvee paniikki ...

2

1501

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • apua.....

      Haluaisin myös lisätä, että marsu on käyttäytynyt ihan normaalisti, ei siis ole vinkunut kivusta tms, käyttäytyy, ihan kuin olisi terve.

    • marsujenhoito

      Missä päin marsun takapuolta kivi tuntuu ja onko sen virtsa ollut muuten normaalia? (oletko varma että kyseessä ei ole patti?)
      Yleensä marsun virtsakivien oireet ovat samanlaisia kuin virtsatieongelmassa (marsu kyyristyy virtsatessaan kippuraan tai sen virtsa on punertavaa tai se jättää syömättä/juomatta)
      Marsuilla virtsakivet voivat olla melko vaarallisia jos ne ovat isoja ja vaativat usein leikkauksen. (Leikkaamispäätöstä ei saisi pitkittää turhaan, sillä virtsakivet ovat äärimmäisen kivuliaita ja saattavat johtaa virtsaumpeen, jossa virtsatie tukkeutuu kokonaan) Tärkeää kuitenkin on että marsu saa juotua paljon, sillä veden paine voi saada virtsakiven liikkumaan.
      Tällä sivustolla kannattaa käydä katsomassa sillä siellä on mm. lääke jota suositellaan marsuille jotka kärsivät virtsakivistä: http://personal.inet.fi/cool/djfunk/marsula/body/virtsakivet.html


      Toivottavasti marsusi paranee pian!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      68
      2342
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      244
      2304
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1528
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      30
      1346
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      58
      1340
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      133
      1299
    7. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1220
    8. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      81
      998
    9. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      989
    10. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      989
    Aihe