APUA..!

apua.....

Huomasin juuri äsken, että meidän 5v urosmarsulla on jonkinlainen kivi takapuolessa (?) nään sen siis hyvin, on aika iso .. luultavasti virtsakivi.
Olen itse kuumeessa, en omista autoa, aivan voimaton olo olen alaikäinen, yksin kotona sunnuntaihin asti. Mitä ihmettä mä teen? Pitäisikö mun odottaa, että se lähtee pois vai mitä? Mulla on hirvee paniikki ...

2

1458

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • apua.....

      Haluaisin myös lisätä, että marsu on käyttäytynyt ihan normaalisti, ei siis ole vinkunut kivusta tms, käyttäytyy, ihan kuin olisi terve.

    • marsujenhoito

      Missä päin marsun takapuolta kivi tuntuu ja onko sen virtsa ollut muuten normaalia? (oletko varma että kyseessä ei ole patti?)
      Yleensä marsun virtsakivien oireet ovat samanlaisia kuin virtsatieongelmassa (marsu kyyristyy virtsatessaan kippuraan tai sen virtsa on punertavaa tai se jättää syömättä/juomatta)
      Marsuilla virtsakivet voivat olla melko vaarallisia jos ne ovat isoja ja vaativat usein leikkauksen. (Leikkaamispäätöstä ei saisi pitkittää turhaan, sillä virtsakivet ovat äärimmäisen kivuliaita ja saattavat johtaa virtsaumpeen, jossa virtsatie tukkeutuu kokonaan) Tärkeää kuitenkin on että marsu saa juotua paljon, sillä veden paine voi saada virtsakiven liikkumaan.
      Tällä sivustolla kannattaa käydä katsomassa sillä siellä on mm. lääke jota suositellaan marsuille jotka kärsivät virtsakivistä: http://personal.inet.fi/cool/djfunk/marsula/body/virtsakivet.html


      Toivottavasti marsusi paranee pian!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      384
      5749
    2. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      15
      1722
    3. Onko kaivatullasi ruuvit löysällä

      eli himmeä pääkoppa? 🪚
      Ikävä
      106
      991
    4. Moraaliköyhä S-ryhmä

      S-ryhmä on kehystänyt Israel-boikottipäätöksen “ihmisoikeuslinjaukseksi”, mutta toteutus paljastaa sen onttouden: valiko
      Tampere
      95
      904
    5. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      132
      862
    6. Minkä biisin omisit sun kaivatulle?

      Pieni perustelu olisi kiva. ❤️
      Ikävä
      51
      860
    7. Miltä se tuntui

      Miltä se tuntui, kun ymmärsit minun ikävöineen sinua?
      Ikävä
      78
      851
    8. Asentajako putosi radiomastosta

      https://www.is.fi/tampereen-seutu/art-2000011707236.html Ihminen on kuollut pudottuaan radiomastosta Tampereen Teiskoss
      Tampere
      45
      850
    9. Haikeaa miten kaikki meni

      Ei ole rohkeutta enää nähdä. Koska pelkään, että haavat aukeaa. Ikävä on silti, vaikka en vastannut...tiedät mihin.
      Ikävä
      56
      827
    10. Onko kaivattusi

      seksuaalisesti vetovoimaisin ihminen jonka olet ikinä tavannut?
      Ikävä
      41
      823
    Aihe