Luontomatkalle ausseihin?

Veronpalautukset hyötykäytt...

Tietääkö kukaan ausseista jotakin järjestäjää joka tekee erityisesti luontomatkoja siellä? Kiinnostaisi päästä näkemään läheltä sikäläistä luontoa, esim. koralliriutta, vesinokkaeläin, nokkasiilet ja papukaijat.

Onko kukaan ollut PeterPanMaailman aussien retkellä? Kuinka lähelle luontoa sillä pääsee?

3

1142

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mosku
    • Joe Wheelbarrow

      Tervetuloa tanne Cairnsiin! Taalta loytyy valtavasti luotomatkailuun erikoistuneita firmoja, jotka vievat matkailijiota tutustumaan eri kohteisiin. Hinnat vaihtelevat jonkin verran. Firmoja on suunnattomasti ja buukkaukset onnistuvat helposti paikan paalla. Parin-kolmen tunnin automatkan sateella on valtavan hyvat mahdollisuudet vaeltaa ja tutustua erilaisiin luonnon ihmeisiin.

      Kavin eilen sukeltamassa koralliriutalla ja maksoin paivan keikasta 70 AUD (sis. kuljetukset, laitteet ja varusteet, lounaan ja asiantuntevan oppaan). Samanlaisesta reissusta voi maksaa myos tuplahinnan mutta siina tapauksessa paasee hieman suuremman ja nopeamman paatin kyydissa kauemmaksi riutalle. Sademetsakierrokselle lahden huomenissa kahdestaan paikallisen oppaan kera ja viivyn reissulla pari-kolme paivaa.

      Oletettavasti olet valmistautumassa rinkkamatkaan, joten en suosittele varaamaan koko matkapakettia Suomesta kasin. Tule ensin paikan paalle ja suunnittele aktiviteetit taalla omien mieltymystesi mukaan.

      • Paula

        hei!
        olen tulossa pariksi viikoksi cairnsiin marraskuussa, ja kiinnostaa tuo halpa sukeltaminen! ja muu matkailu! olen katsellut esitteita, ja sinun tekema matka tosiaan on puolta halvempi... onko sinulla jotain yhteystietoja, voisin kirjoitella, ja jos haluat kertoa lisatietoa cairnsista. kauanko olet siella ollut?tiedatko, mitenka on jellyfish tilanne silloin, ja onko uiminen mahdollista missaan cairnsilla? tarkoituksena on majoittua halvasti telttoihin tai hostelliin, joten mihinkaan kalliiseen hotelliin ja niiden verkotettuihin rantoihin meilla ei ole varaa..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      147
      8120
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      423
      7151
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      69
      3663
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      142
      3311
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      109
      2824
    6. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      44
      2358
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      126
      1936
    8. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      23
      1793
    9. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      26
      1576
    10. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      182
      1457
    Aihe