Onko kenelläkään tarkempia havaintoja Haapajärven Mölömiehestä? Onko ilmiötä dokumentoitu kirjallisuudessa, en itse löytänyt netistä tai kirjastosta mitään?
En tiedä kuuluuko Mölömies varsinaisesti kummittelupalstalle. Kyseessähän on yleensä vain hirmuinen aamuöisin kuuluva mölisevä ääni, joka voisi olla myös eläinten aiheuttama.
Jotkut väittävät kuitenkin nähneensä Mölömiehen, joka olisi aivan normaalin harmaahapsisen herran näköinen, mutta silmissä on epäinhimillisen hullu katse, raajat liikkuvat anatomisesti väärin ja suusta tulee käsittämätöntä mölinää.
Tietenkään kenelläkään ei ole koskaan mukanaan kamerakännykkää, joten en oikein usko näihin tarinoihin Mölömiehen kohtaamisesta. Näillä kriteereillä voitaisiin kyllä sivuuttaa myös äänetkin, koska niistäkään en ole löytänyt nauhoituksia.
Onko teillä kokemuksia Haapajärven Mölömiehestä? Useat kertovat kuulleensa mölötyksen, kohtaamiset Mölömiehen kanssa lienevät paikallisten väkäleukojen sepittämää urbaanilegendaa.
Onko Mölömies pelkkä legenda vaiko todellinen paranormaali ilmiö?
Haapajärven Mölömies
21
828
Vastaukset
- Turpakiinni mölö!
Eipä ole mölömies legenda, vaan täysin todellinen ilmiö.
Kuviakin on otettu mölömiehestä ja monta kertaa sen on virkavalta käynyt hakemassa ihmisten pihoista mölisemästä.
http://25.media.tumblr.com/tumblr_kx3rfitCVo1qb00zno1_400.jpg - Elsa-Pekka
Jos on kysymys Pohjois-Pohjanmaan Haapajärvestä, siellä ei liiku mitään "Mölömiestä."
- Haapajärveläinen
Elä mölötä!
- toinen molomies
Lontoonmurteenkielisissä yhteyksissä tämä kummajainen tunnetaan joko nimillä:
a) moeloemies from haapajaervi or lake aspen
2) molomies from haapajarvi finland- 04uyu
Molomies ei ola sama asia kuin mölömies.
Tässä molomies.
http://static.fjcdn.com/pictures/Dick_c62e47_197723.jpg
- Pelottaa
Kyllähän sieltä viime kesänä jotain mölinää kuului. Mietinkin että onpa epäinhimillinen ääni kännikalalla. Ei se sitten ollutkaan kännikala.
- normaali_selitys
Naisten kiihkoissaan viljelemä urbaanilegenda tämä Haapajärven molomies...
- älämölööö
ÄLÄMÖLÖÖÖ !
- ööölömälä
ÖÖÖLÖMÄLÄ !
- nimmekrat
NEVRÄJAPAAH _ÖÖÖLÖMÄLÄ !
- kenkäpoika
"Mölömiehen, joka olisi aivan normaalin harmaahapsisen herran näköinen, mutta silmissä on epäinhimillisen hullu katse, raajat liikkuvat anatomisesti väärin ja suusta tulee käsittämätöntä mölinää."
Kuvaus sopii tähän herraan. on tiettävästi käynyt suomessa, ja puhuu tanskaa joka saattaa äkkiä kuulostaa käsittämättömältä mölinältä. Raajojen liikkumisesta ei ole tietoa mutta televisiossa kyllä liikkuu varsin notkeasti.
https://www.aoh.dk/storyimage/AO/20170717/ARTIKEL/170719313/EP/1/1/EP-170719313.jpg&MaxH=415&Q=95&MT=DT20170717213521
https://images.amtsavisen.dk/4/203504_1200_0_86_0_4755_2972_2.jpg - puosu-vaari
Vanhan valaan- kapakassa puosu-vaari istuu
Yksin joka ilta
Kuuluu laiturilta vinssin voihke, tarmo taljan
Puosu täyttää maljan
Ennen oli miehet rautaa
Mölömiehet puuta hiio-hoi!
Hiio-hoi!
Puuta ovat miehet nyt
Ja Mölömiehet rautaa hiio-hoi!
Hiio-hoi! - mölöälää
Jokainen , joka mölisee on mölömies !
- antenni-pystyssä
Paranormaali, eri normaaliuden paralysaatio, eli järkiperäisen ajattelun halvaantuminen on syynä monien tarinoiden ja legendojen syntyyn. Ekstensiivinen paralysaatio, eli ns. jälkitauti, on kollektiivinen oire, joka syntyy, kun halvaantuneen järjen tuottamiin tarinoihin ja legendoihin aletaan uskomaan tosina.
PS: meillä etelässä maitoa kutsutaan joskus puhekielessä mölöksi. - VitunÄpärät
Oivoi. Onko täällä ylläpitoa poistamassa näitä äpäröitten ketjuja?
- kummitushumbuuki
Kummitususko pitäisi palstalta poistaa.
Äpäräketjut terveempiä kuin harhoissa elävien kummituskokemukset ! - dementikkojen_hoitaja
Eniten kummituksia näkevät dementiapotilaat !
- mielisairaanhoitaja
...ja mielisairaat.
- hullujenhoitaja
mielisairaanhoitaja kirjoitti:
...ja mielisairaat.
... ja hallusinaatioihin taipuvaiset !
- Örjan_Sahlberg
hullujenhoitaja kirjoitti:
... ja hallusinaatioihin taipuvaiset !
...ja Sahlbergit !
- hoituri
hullujenhoitaja kirjoitti:
... ja hallusinaatioihin taipuvaiset !
Taisivatpa hoitat laukoa totuuksista kummitusilmiöistä !
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
PropsApp Koodi
Haluatko ansaita ja kilpailla fiksusti samalla kun seuraat urheilua? Props tekee sen mahdolliseksi. Sovelluksessa pääset23498Persut yrittävät epätoivon vimmalla
kiertää häirintä asian https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/5389f072-60d9-4ef8-aa7b-c11f0eda66cf jonka muut puolueet a963324"Skandaali muhii SDP:ssä" - "pelon ilmapiiri vallitsee"
Puolueen johto on vähintään vastuussa ilmapiiristä, jossa häirinnän uhrit eivät ole saaneet ääntään kuuluviin. Vyyhdin522818IL: "Kyykyttämistä, alistamista, painostamista, huutamista ja tiuskimista SDP:n
eduskuntaryhmässä." Häirintäkohu puolueen ympärillä paisuu. Iltalehden haastattelemien SDP-lähteiden mukaan eduskunta-552621Riikka runnoo: konkursseja eniten 30 vuoteen
Vuonna 2025 Suomessa haettiin konkurssiin yhteensä 3 906 yritystä. Konkurssiluku oli suurin sitten vuoden 1996.922445Taas nuoren kuolema
Vasunmäentiellä paha onnettomuus. Nuori nainen menehtyi. Niiin sydäntä riipaisevaa 😭381634Jari Sillanpää isossa leikkauksessa - Paljastaa, mitä uralle tapahtuu!
Palaako Siltsu keikoille? Artisti, ex-tangokuningas Jari Sillanpää on ollut lonkkaleikkauksessa ja kotiinpaluu on edessä221279- 961238
Raamatun kanta homoseksuaaliseen käytökseen on selvä
On oma mielipiteesi mikä tahansa on hyvä muistaa, mikä on Jumalan mielipide. Edelliset ketjut ovat tulleet täyteen joten3401108Hämmentävä muutos tv:ssä: Roope Salminen OUT, Sointu Borg IN!
Roope OUT, Sointu IN! Mitä tykkäät tästä muutoksesta? Suositun Myyrä-seikkailusarjan alusta asti juontohommissa on oll161003