Onko kenelläkään tarkempia havaintoja Haapajärven Mölömiehestä? Onko ilmiötä dokumentoitu kirjallisuudessa, en itse löytänyt netistä tai kirjastosta mitään?
En tiedä kuuluuko Mölömies varsinaisesti kummittelupalstalle. Kyseessähän on yleensä vain hirmuinen aamuöisin kuuluva mölisevä ääni, joka voisi olla myös eläinten aiheuttama.
Jotkut väittävät kuitenkin nähneensä Mölömiehen, joka olisi aivan normaalin harmaahapsisen herran näköinen, mutta silmissä on epäinhimillisen hullu katse, raajat liikkuvat anatomisesti väärin ja suusta tulee käsittämätöntä mölinää.
Tietenkään kenelläkään ei ole koskaan mukanaan kamerakännykkää, joten en oikein usko näihin tarinoihin Mölömiehen kohtaamisesta. Näillä kriteereillä voitaisiin kyllä sivuuttaa myös äänetkin, koska niistäkään en ole löytänyt nauhoituksia.
Onko teillä kokemuksia Haapajärven Mölömiehestä? Useat kertovat kuulleensa mölötyksen, kohtaamiset Mölömiehen kanssa lienevät paikallisten väkäleukojen sepittämää urbaanilegendaa.
Onko Mölömies pelkkä legenda vaiko todellinen paranormaali ilmiö?
Haapajärven Mölömies
21
915
Vastaukset
- Turpakiinni mölö!
Eipä ole mölömies legenda, vaan täysin todellinen ilmiö.
Kuviakin on otettu mölömiehestä ja monta kertaa sen on virkavalta käynyt hakemassa ihmisten pihoista mölisemästä.
http://25.media.tumblr.com/tumblr_kx3rfitCVo1qb00zno1_400.jpg - Elsa-Pekka
Jos on kysymys Pohjois-Pohjanmaan Haapajärvestä, siellä ei liiku mitään "Mölömiestä."
- Haapajärveläinen
Elä mölötä!
- toinen molomies
Lontoonmurteenkielisissä yhteyksissä tämä kummajainen tunnetaan joko nimillä:
a) moeloemies from haapajaervi or lake aspen
2) molomies from haapajarvi finland- 04uyu
Molomies ei ola sama asia kuin mölömies.
Tässä molomies.
http://static.fjcdn.com/pictures/Dick_c62e47_197723.jpg
- Pelottaa
Kyllähän sieltä viime kesänä jotain mölinää kuului. Mietinkin että onpa epäinhimillinen ääni kännikalalla. Ei se sitten ollutkaan kännikala.
- normaali_selitys
Naisten kiihkoissaan viljelemä urbaanilegenda tämä Haapajärven molomies...
- älämölööö
ÄLÄMÖLÖÖÖ !
- ööölömälä
ÖÖÖLÖMÄLÄ !
- nimmekrat
NEVRÄJAPAAH _ÖÖÖLÖMÄLÄ !
- kenkäpoika
"Mölömiehen, joka olisi aivan normaalin harmaahapsisen herran näköinen, mutta silmissä on epäinhimillisen hullu katse, raajat liikkuvat anatomisesti väärin ja suusta tulee käsittämätöntä mölinää."
Kuvaus sopii tähän herraan. on tiettävästi käynyt suomessa, ja puhuu tanskaa joka saattaa äkkiä kuulostaa käsittämättömältä mölinältä. Raajojen liikkumisesta ei ole tietoa mutta televisiossa kyllä liikkuu varsin notkeasti.
https://www.aoh.dk/storyimage/AO/20170717/ARTIKEL/170719313/EP/1/1/EP-170719313.jpg&MaxH=415&Q=95&MT=DT20170717213521
https://images.amtsavisen.dk/4/203504_1200_0_86_0_4755_2972_2.jpg - puosu-vaari
Vanhan valaan- kapakassa puosu-vaari istuu
Yksin joka ilta
Kuuluu laiturilta vinssin voihke, tarmo taljan
Puosu täyttää maljan
Ennen oli miehet rautaa
Mölömiehet puuta hiio-hoi!
Hiio-hoi!
Puuta ovat miehet nyt
Ja Mölömiehet rautaa hiio-hoi!
Hiio-hoi! - mölöälää
Jokainen , joka mölisee on mölömies !
- antenni-pystyssä
Paranormaali, eri normaaliuden paralysaatio, eli järkiperäisen ajattelun halvaantuminen on syynä monien tarinoiden ja legendojen syntyyn. Ekstensiivinen paralysaatio, eli ns. jälkitauti, on kollektiivinen oire, joka syntyy, kun halvaantuneen järjen tuottamiin tarinoihin ja legendoihin aletaan uskomaan tosina.
PS: meillä etelässä maitoa kutsutaan joskus puhekielessä mölöksi. - VitunÄpärät
Oivoi. Onko täällä ylläpitoa poistamassa näitä äpäröitten ketjuja?
- kummitushumbuuki
Kummitususko pitäisi palstalta poistaa.
Äpäräketjut terveempiä kuin harhoissa elävien kummituskokemukset ! - dementikkojen_hoitaja
Eniten kummituksia näkevät dementiapotilaat !
- mielisairaanhoitaja
...ja mielisairaat.
- hullujenhoitaja
mielisairaanhoitaja kirjoitti:
...ja mielisairaat.
... ja hallusinaatioihin taipuvaiset !
- Örjan_Sahlberg
hullujenhoitaja kirjoitti:
... ja hallusinaatioihin taipuvaiset !
...ja Sahlbergit !
- hoituri
hullujenhoitaja kirjoitti:
... ja hallusinaatioihin taipuvaiset !
Taisivatpa hoitat laukoa totuuksista kummitusilmiöistä !
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Petteri Orpo on satusetä
Väittää että työllisyys on Suomessa samalla tasolla kuin hallituksen aloittaessa kesällä 2023. Fakta on, että työllisi663276Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj903066SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis1773008- 1362385
Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta
Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä412366Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis2052211Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!
Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li361724Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle
Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi521688Raiskaukset loppumaan?
Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön4001673- 1001185