Heipsan voisikos joku selittää oikein kunnolla mikä osa suksesta on kantti ja millainen se on / mikä sen tarkoitus on? Joku SELKEÄ kuva kantista olisi myös hyvä, kun olen vähän etsinyt siitä tietoa mutta en oikein ymmärrä mikä osa se on ja missä kohtaa se on.
Laskettelusuksen kantti?
2
1462
Vastaukset
- Viilari
Se on se rauta joka kiertää suksen pohjan
- Kalle P
Kantti on se metallinen millin tai parin paksuinen osa, joka on pohjan molemmin puolin, erottuu kyllä kuvissa ja oikeaa suksea katseltaessa.
Kanttien tulee olla terävät, jotta ne pureutuvat jäiseen rinteeseen. Karkeasti voi sanoa, että kantti on tarpeeksi terävä silloin, kun sormea ei uskalla kunnolla liuttaa sen päälle (eli kun sormea uskaltaa kuljettaa kantilla hieman painaen tarvitsematta pelätä haavaa, niin paras pito on kantista poissa). Kun kantti on kulunut, niin se pitää teroittaa.
Suksihuollossa osaavat kyllä sanoa, onko kantin teroitus tarpeen vai ei. Voiteet kuluvat aina nopeammin pois kuin kantit, jos ei kivien päällä lasketa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2383121
Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!
En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,1252244Varattais lähihotellista
🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää2191753Nyt jäi velat perimättä
Mikä idea se talo oli polttaa ja velalliset sisällä nyt jäi rahat saamatta141745Martinan aussikulta, missä?
Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!2981578Ellen Jokikunnas muistelee Reino-koiraa - Ralph-poika koskettavalla tavalla esiin: "Kiitos, että..."
RIP Reino. Lämmin osanotto suureen suruunne Ellen, Jari ja Ralph. Reino tuli tutuksi monelle suomalaiselle Unelmia Ita481299- 511263
- 1111081
- 941006
Meneekö eläinpuiston johto vaihtoon vaalien jälkeen?
Ähtärissä kuhistaan ja kuiskitaan, että perussuomalaiset esittävät vaalien jälkeen, että eläinpuiston hallitus uusitaan58994