Laskettelusuksen kantti?

asdfgh1

Heipsan voisikos joku selittää oikein kunnolla mikä osa suksesta on kantti ja millainen se on / mikä sen tarkoitus on? Joku SELKEÄ kuva kantista olisi myös hyvä, kun olen vähän etsinyt siitä tietoa mutta en oikein ymmärrä mikä osa se on ja missä kohtaa se on.

2

1725

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Viilari

      Se on se rauta joka kiertää suksen pohjan

    • Kalle P

      Kantti on se metallinen millin tai parin paksuinen osa, joka on pohjan molemmin puolin, erottuu kyllä kuvissa ja oikeaa suksea katseltaessa.

      Kanttien tulee olla terävät, jotta ne pureutuvat jäiseen rinteeseen. Karkeasti voi sanoa, että kantti on tarpeeksi terävä silloin, kun sormea ei uskalla kunnolla liuttaa sen päälle (eli kun sormea uskaltaa kuljettaa kantilla hieman painaen tarvitsematta pelätä haavaa, niin paras pito on kantista poissa). Kun kantti on kulunut, niin se pitää teroittaa.

      Suksihuollossa osaavat kyllä sanoa, onko kantin teroitus tarpeen vai ei. Voiteet kuluvat aina nopeammin pois kuin kantit, jos ei kivien päällä lasketa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      68
      9589
    2. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      137
      8549
    3. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      105
      6719
    4. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      191
      5102
    5. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      173
      4859
    6. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      101
      3618
    7. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      170
      2511
    8. Paras muistosi

      kaivatustasi?
      Ikävä
      69
      2426
    9. Miksi miehen on hankala ymmärtää

      Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.
      Ikävä
      164
      2353
    10. Mitä sä musta oikein haluat?!

      Anna olla jo.
      Ikävä
      58
      2182
    Aihe