SOTA

sir mcscott

HELSINKI 26.9.2004
LUKU I
Kirje kolahti postiluukusta.Jokke riensi katsomaan.Kun hän oli avannut kuoren,hänen kasvonsa muuttuivat kalpeiksi,ja hänen kätensä tärisivät:"Ei,tätä olen pelännyt.Sota on syttynyt".Jokke sanoi vaimolleen Ainolle,joka alkoi itkemään.

Kirjeessä sanottiin että lähtö on syyskuun 26 päivän iltana klo 19.Jokke siis lähtisi tänä iltana tuntemattomaan.

Kaikki pakattiin,itkettiin ja hyvästeltiin.
Asema laiturilla oli paljon väkeä hyvästelemässä rakkaitaan matkalla itään."Hyvästi Aino toivottavasti vielä tapaamme".Ajatteli Jokke kaihoisasti junan jo matkatessa täyttä vauhtia.

Luku II
Venäläiset olivat jo Haminassa,kun juna saapui Kotkaan.Junasta purettiin väkeä,ja heidät vietiin läheiselle majoituspaikalle.

Ensimmäiset päivät olivat yhtä surua.Aino oli kuollut ilmapommituksessa,ja Joken komppanjakin oli kärsinyt pahoja menetyksiä.

Ensimmäinen toivon kipinä oli se kun Suomalaiset saivat haltuunsa lokakuun 2 Haminan,ja lähtivät marssimaan kohti Viipuria.

Viipuri näkyi edessäpäin,venäläiset perääntyivät kauemmas kannakselle.Jokke ja muut komppanian miehet marssivat Viipurin Linnaan.Jokke sai kunniatehtävän nostaa klo 14.00 suomen lipun Viipurin Linnan torniin,missä laulettiin Maamme laulu.

LUKU III
Suomen suurimmat kaupungit:Helsinki,Tampere,Turku olivat tuhoutuneet täysin venäläisten ilmapommituksissa
lokakuun 5 ja 6 päivän yönä.Jokken komppania joutui perääntymään Viipurista lokakuun 7 päivä.

Suomen hallitus halusi päästä mahdollisimman nopeasti sodasta,ja alkoi tiedustella rauhaa venäjän kanssa.lokakuun 14 iltana Laskettiin Suomen lippu joka paikkakunalla puolitankoon.
"Karjala,Savo,Lappi olivat menetetty"

Kun Jokke oli vielä tietämätön rauhasta hän puolusti erästä siltaa ja ampui venäläisiä jotka yrittivät päästä sillan yli,kunnes sai luodin rintaansa , kaatui jokeen ja vajosi pohjaan.

(LOPPU)

1

277

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lilimato

      sota romaanit ovat parhaita saisiko niitä lisää.kiitos jo etukäteen

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      10
      1681
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      131
      1670
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      253
      1198
    4. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1078
    5. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      210
      1066
    6. Salainen kastekoulutus

      Millainen on helluntailainen kastekoulutus ja kauanko se kestää ?
      Kaste
      285
      955
    7. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      128
      939
    8. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      3
      887
    9. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      49
      868
    10. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      10
      865
    Aihe