help!
paras kaverini opiskelee parhaillaan englannissa akt-alaa, ja muuttaa parin vuoden sisällä suomeen. hän haluaisi tietää löytyykö paremmin töitä ohjelmointi vai internettihommista.. täytyykö olla suurin piirtein insinööri että saa töitä vai käykö alempi koulutus??
olisin mielipiteistä erittäin kiitollinen :)
paras kaverini opiskelee parhaillaan englannissa akt-alaa, ja muuttaa parin vuoden sisällä suomeen. hän haluaisi tietää löytyykö paremmin töitä ohjelmointi vai internettihommista.. täytyykö olla suurin piirtein insinööri että saa töitä vai käykö alempi koulutus??
olisin mielipiteistä erittäin kiitollinen :)
Vastaukset 8
Vanhimmat
Englannista luulisi löytävän paremmin töitä, ainakin pysyvämpiä sellaisia. Kannattaisi olla siellä jonkin aikaa hommissa ja hommata kunnon kielitaito, niin voi päästä johonkin joutavaan (mutta pysyvään) pienemmän johtajan toimeen jossakin kotimaamme suuressa firmassa.
Alimman tason hommat ovat voimakkaan ulkoistamisbuumin alaisia, yhtä hyvää mutta huomattavasti edullisempaa työvoimaa on tarjolla mm. Kiinassa ja Intiassa.
hän on asunut siellä jo yli neljä vuotta joten englanninkieli on aikas lailla täydellistä.. osaatko kuitenkin sanoa kummasta löytyisi enemmän töitä täällä??
Yleisohjeena sanoisin että pelkkää koodausta ei kannata täällä tehdä, tosin ulkoistamisuhka lienee päällä myös muualla Euroopassa. Itsellä on vain sellainen tuntuma, että muualla euroopassa työllisyyttä hoidetaan paremmin kuin täällä Suomessa jossa se on jossain määrin jätetty heitteille monien yritysten ja päättäjienkin taholta.
Sisäistä ulkoistamista tapahtuu myös aika paljon, eli yritykset ulkoistavat toimintojaan (mm. ohjelmointihommat & muu IT) toisille firmoille. Koska nämä muut firmat (ulkoistamisfirmat) ovat yleensä pörssissä ja sijoittajien rahoilla toimivia, niin voittojen maksimoimiseksi seuraavassa vaiheessa ulkoistamista tehdään sinne missä työvoima on halpaa, kuten Intiaan. Valtaosa 'bittihommista' voidaan ulkoistaa.
http://www.bermudasun.bm/archives/2004-01-23/02Opinion01/
Eli johtotehtävät ja myyntihommat ovat ne mitkä ovat vähiten 'liipasimella'. Mielestäni työnhaku tulisi kohdentaa tällaisiin hommiin, jos asiaa ajattelee pidemmällä aikajänteellä. Noiden johtohommien (viran) oheen toki voi/saa koodata jonkin verran. Sellaisilla avainkavereilla jotka välittävät ja viimeistelevät hommia alemman hintatason maiden koodareiden kanssa suomalaisille yrityksille on varmaan kysyntää lähitulevaisuudessa. Samalla siinä moni suomalainen jää työttömäksi, mutta 'avainhenkilön' pitää olla jossain määrin tunteeton tällaisia yhteiskuntaan vaikuttavia asioita kohtaan. On ajateltava vain omaa, yrityksen, ja sijoittajien etuja.
Miksi ihmeessä se tänne haluaa, varsinkin nytten kun ajat ovat mitä ovat... Ei kandee tulla vielä jos ollenkaan, ainakaan taloudellisesti. Tietysti muut syyt ovat asia erikseen. Kuulostaa vaan hullulta.
Niin joo sekin tuli mieleen että kannattaako tänne tulla kun Sonerankin nettisivuilla helppariin haetaan insinöörejä... Pitää varmaan lähteä insinöörikouluun että pääsee vastaan puhelimeen! Sanonko mitä? No en sano... no sanonpa: VOI VI**U!
..sitten ne muut syyt saa hänet muuttamaan takaisin, on nääs 4 vuotta siellä asunut.. 'oma maa mansikka..'
kiitos kommenteista :)
http://www.technewsworld.com/story/32248.html
Eli jopa nuo DI-puhelinvastaajahommat eivät tunnu siellä ihannemaassasi toimivan kovinkaan hyvin, saati sitten oikeiden ammattilaisten hommat.
Luepa nyt se Sammy Inkisen runokirja uudelleen ja analysoi markkinoita ja mene shortaamaan tai jotain.
Ei tuosta voi mitään päätellä. Suurin osa IT-hommista sujuu intialaisilta asiantuntevilta kavereilta ihan yhtä hyvin kuin muiltakin.
Noissa puhelinvastaajatehtävissä ongelma on se mitä saa vastata ja mitä ei. Lisäksi monet yritykset ovat ikäänkuin mainosten uhreina ulkoistaneet liian nopeasti, jolloin asiakkaat huomaavat palvelun huonontuvan.
Ohjelmointitehtäviin intialaiset sopivat erinomaisesti, mutta näiden tuotetukihommien yms. osalta tilanne voi (ainankin vielä tällä hetkellä) olla toinen.