Oikeinko?

Onni asustaa maalla!

Ninnpä niin!
Hyvä veli verkosto toimii, kaikkialla!
Esim!
Minulla oli 5 ha metsätila, olisin rakentanut omakotitalon, kaikki paikat jaettu "aikojen alussa"! Rak.tarkastaja, ei tule kuulonkaan..Rantakaava jne jne jne..
Laitoin paikan myyntiin ja sain monta tarjousta!
Ostajat kyselivät Rak.tarkastajalta rakennuslupaa siis kunnasta voiko koskaan saada?
Vastaus ei!
Eräs ostaja olisi maksanut paikasta huomattavan summan, jos olisi saanut rakennuspaikan!
Kun lupaa ei saanut möin paikan "alihinnalla" kas kummaa..
Nyt tähän ko.paikkaan on tulossa upea talo! Selvisi sekin, että ostaja RAK.TARKASTAJAN tuttavapiiriä!
Kysymys kuuluu?
Miksi näille muille ostajille, jotka olisivat maksaneet jopa kaksinkertaisen summan sanottiin ei!!!!!kun Rak.tarkastajalta kysyivät lupaa?
KERTOKAAPA TÄLLE VANHALLE VAARILLE; höynäytetylle missä kulkee..
Oikeuden mukaisuuden raja?

5

274

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kaavaamuutellut

      Jos metsätila on kaavoitetulla alueella, vain kaavan mukaisille rakennuspaikoille on mahdollista rakentaa, tarkalleen kaavakartassa piirretyille rakennuspaikoille, ei mihinkään muuhun kohtaan, ei periaatteessa metriäkään rakennuspaikka-alueen ulkopuolelle. Poikkeamaluvalla ei tilannetta pysty kaavoitetulla alueella tältä osin muuttamaan, vaan vaatii kaavamuutoksen. Kaavamuutos vaatii lausunnot hyvin monilta läänitason museo-, luonnonsuojelu- yms. viranomaisilta, ja hyväksynnän myös ELY-keskukselta, kuten myös kunnanhallituksen ja kunnanvaltuuston hyväksynnät. Myöskään uusia rakennuspaikkoja ei pysty synnyttamään, kaavamuutoksellakin vain jos rakennuspaikkoja on kaavoitettu jostain kummasta syystä vähemmän kuin sallittu määrä per rantakilometri kantatilakohtaisesti, en ole koskaan tällaisesta kyllä kuullut.
      Jos kyseessä kaavoittamaton ranta-alue, eli haluttu rakennuksen paikka niin lähellä rantaa että voidaan katsoa että "tukeutui vesistön käyttöön ja vetovoimaan", voi 300 metrin päässäkin alue kuulua rantavyöhykkeeseen, Turun HAO 2.4.2012 12/0106/1, yleensä ainakin vähintään 200 metriiin asti.
      Rantavyöhykkeelle voi saada poikkeamaluvan, jos kyseisen kantatilan rakennuspaikkoja ei ole jo käytetty, eli yleensä 3 - 7 mökkipaikkaa per rantakilometri mahdollista, riippuu alueesta, ja tasapuolisesti kaikkia kantatiloja kohdellen.
      Tapaus kuulostaa hyvin oudolta jos kyseessä ranta-alue, ei niitä rakennuspaikkoja enää mistään saa lisää synnytettyä, jos kaikki kyseisellä kantatilalla jo käytetty tai kaavoitettu.
      Muualla kuin ranta-alueella eli kauempana kuin 200 - 300 metriä rannasta eikä perustu rannan vetovoimaan, tilanne voi olla toinen.

    • Haistakaa Oriveteläi

      Tämmöinen tapa toimia myönnettäessä mökille rakennuslupia on Orivden kaupungille tuttua

    • Onni asustaa maalla!

      Kiitos kun sain selkeyttä asiaan!
      Kyseessä ranta-alue kaunis ja nyt täytyy myöntää, että ketuttaaa!
      Kun toiselta ostajalta olisin saanut huomattavasti isomman summan..
      Miksi näille toisille ostaja ehdokkaille sanoi Rakennustarkastaja jyrkkä ei, kun kysyivät lupaa...
      Voiko tälläisessä tilanteessa kääntyä kenenkään puoleen, onko kukaan korvausvelvollinen?
      Summa on niin Iso..

      • kokemus-k

        Ota nyt ensin selvää miten lupa rakennukselle on saatu ja kuka sen on myöntänyt. Jos siinä on ollut ko. rakennustarkastaja vaikuttamassa ja rakentaja on hänen tuttavansa, asiaa kannattaa viedä eteenpäin, esim. oikeusasiamiehelle. Myös oman kuntasi valtuutettuihin (eri puolue kuin rak.tark) kannattaa olla yhteydessä. Jollain voi olla poliittistakin motiivia viedä asiaasi eteenpäin.


    • vit..tunut oululaine

      näille kaupungin rosvoille mikään ei riitä ! koko rakennus lupa käytäntö on jo alun alkaen täysin perseestä ja syvältä ! oma kohtaista kokemusta oulun kupeesta. heinäladon rakennus lupa (3097.20e ) jos oisin tuon tienny arvatkaapa olisinko lupaa ollut vailla,voi hel.... !! kyllä on aikoihin eletty ! eikä niitä sielä toimistosa varmaan etes hävetä kun viedään ihmisiltä tuhkatkin pesästä. käviväthän ne sentään paikan merkkaamassa,4 puu tikkua joista yksi oli kaatunut,melkein 1000e tikku !! hyvä taksa on kaupungilla ei voi muuta sanoa. mettiä kyllä pakkolunastetaan puoli ilimaseksi ja sitte sitte vielä rosvotaan päälle. huh huh !! kyllä ois kirveelle töitä ...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      137
      3526
    2. Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!

      Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville
      Suomalaiset julkkikset
      55
      3081
    3. Muistan vuosikymmenten takaa

      Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.
      Ikävä
      12
      2554
    4. Montako mitalia Suomi saa talviolympialaisista?

      Nyt heittäkää veikkaus Suomen mitalisaldosta ja mistä lajeista metallilätkät tulevat. Oma veikkaukseni on 6 mitalia. -
      Maailman menoa
      114
      2116
    5. Voiko kaivattu olla liian vanha?

      Tai muuten huonokuntoinen...
      Ikävä
      171
      1756
    6. Kokemuksia Rehux Oy yrityksestä työpaikkana?

      Jonkin aikaa seurannut kyseistä firmaa sivusta, näyttäisi, että tälläkin hetkellä olisi peräti 3 eri roolia tai paikkaa
      Työpaikat
      30
      1338
    7. Missä näit viimeksi kaivattusi?

      Menikö kohtaaminen hyvin vai ujousko esti lähestymästä?
      Ikävä
      54
      1162
    8. IS: Riitta Väisänen kärsii ikävästä vaivasta - Vaipparalli ja 40 antibioottikuuria takana...

      71-vuotias Riitta Väisänen on kertonut tuoreista terveysongelmistaan. Väisänen on kertonut julkisuudessa jo aiemmin vaih
      Terveys
      16
      953
    9. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      110
      923
    10. Polvinen hylkäsi Persut

      Polvinen teki ratkaisun, lähti Persujen paraati paikalta. Moni on jättänyt puolueen tavallisten kansalaisten joukosta.
      Kajaani
      158
      913
    Aihe