Elikkä kesäkuun alussa aikomus startata Bangkokista bussilla Ban Phen ja siitä botskilla Koh sametille viikoksi.
Tämän jälkeen ajatuksena palata Bangkokiin päin ja sitten reiluksi viikoksi Koh Samui/Koh Tao sektorille. Kannattaako Ban Phesta mennä Bangkokiin Don Mueangin kentälle ja lentää Surat thaniin ja täältä lautalla Koh samuille, vai Pattayalle ja sieltä Utapaon kentältä suoraan Samuille tai vastaavasti Surat thaniin.. vai lennetäänkö edes Pattayalta muuta kuin Samuille suoraan? Näyttäisi olevan melko paljon edullisempia noin Surat thanin kautta menevät lennot...
Minkä verran kestää Surat thanin kentältä Don Sakin satamaan,, about tunti? (jossain keskustelussa oli tuollainen maininta). Onkohan kesäaikana vaihtelua lauttojen aikataulussa.. turistikautena ainakin ennen yölauttaa näyttäisi menevän vielä viimeinen iltalautta klo 19 aikoihin. Myydäänkö Surat thanin lentokentällä edelleen näitä bussi-lautta-tikettejä?
Kannattaako lentoliput myös ei turistikautena varata jo etukäteen vaiko vasta sitten esim. muutamaa päivää ennen vaiko suoraan kentältä ostaen?
Ensimmäisen yön majoitus Koh Samuille kannattanee varmaan varata etukäteen, mutta varmaan kesäkuussa aika paljon tilaa hotelleissa ja voi saada tiskeiltä suoraan edullisemmin otettua?
Onko muita näppäriä ideoita siirtymiselle,,,kaikki vinkit otetaan vastaan ilomielin :).
Vinkkejä konkareilta Koh Samuille siirtymisen :)
1
340
Vastaukset
- Lentaen U-tapaolta
Suosittelisin lentaa U-tapaolta Samuille. Vaikka hinta onkin varmaan puolet kalliinpi niin ei tartte koko paivaa matkustaa. Sametilta kun lahtee ensin hankkimaan itse Bkkhon lentokentalle, lento Bkk-Surat ja viela siita saarelle niin siina akkia saa koko paivan menemaan.
Surathanista saarelle lauttamatkan kanssa ottaa sellaiset 4-5 tuntia.
Jos valttamatta haluaa lentaa Suratin kautta niin lippuja saarelle saa Suratin kentalta. Air asia ja Nok Air (Nakhon si Thamaratin kautta) myy myos yhdistelmalippuja lento bussi ja lautta saarelle asti. Kesalla lentokoneissa on ihan hyvin tilaa. Yleensa halvemmalla saa kun varaa tiketin ennakkoon eika ihan viimetipassa/kentalta.
Viimeinen lautta menee mantereelta 19.00 (yolautta kestaa kauan) jos yon yli haluaa matkustaa niin kannattaa lahtee ennemmin Bkksta yon yli menevalla bussilla joka on aamulla perilla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2364016Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1232317Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575821996- 1411471
- 77939
Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan
Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein127937Hotelli kainuu
Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!37930Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?
Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!331860Pitäis vaan lopettaa
Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei8847J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti
Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl62770