onko kellään kokemuksia gradun teosta ulkomaalaisessa yliopistossa? onkohan miten "järkevää" tai edes mahdollista lähteä opiskelijavaihtoon tekemään gradua?
gradun teko vaihdossa
miru
21854
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Kokemusta ei ole, mutta äkkiseltään en suosittelisi sitä, koska gradusihan kuitenkin arvioidaan kotiyliopistossasi. Miten siis hoidat ohjauksen saamisen ohjaajasi kanssa, jos olet vieraassa yliopistossa? Verkon kautta viestiessä menee ohjauksessa ikä ja terveys eikä siltikään opiskelija/ohjaaja välttämättä tajua pointtia. Suostuuko ohjaajasi siihen? Vai ajattelitko saada ohjausta sieltä ja siellä sen arvioduksi? Eihän ole mitään takeita, että ulkomailla pätisi meikäläisten systeemit tutkimusten vaatimusten suhteen (vaikka tiedeyhteisöjen säännöt pitäisi olla yhtenevät..niin siltikin jo Suomen eri yliopistojen samat tiedekunnat painottavat eri asioita ja jopa saman yliopiston saman tiedekunnankin sisällä...kokemusta on). En tiiä sitten, jos graduohjaajallasi on joku arvostettu kollega ulkomailla, jolle hän sinut ohjaisi...mut jotenkin tuntuu vähän epäuskottavalta vaihtoehdolta. Mut sivistäkää ja oikaiskaa ihmeessä, jos olen liian skeptinen.
Mä kirjoitin gradun arvosanalla erinomainen ulkomailla (saksassa), en tosin enää vaihto-opiskelijana vaan työn hakua silmälläpitäen jo valmiiksi muuttaneena.Onnistuu kyl ihan hyvin jos omaat paljon motivaatiota (ulkomailla ei oo vanhoja opiskelukavereita/proffaa kannustamassa) ja jos proffasi suostuu kommentoimaan gradua etänä.
Tietty sun pitää tehdä vähän enemmän duunii ku suomessa, esim. mä lähettelin aika useesti proffalle meiliä/soitin vastaanottoaikoina jotta proffa/graduryhmä pysyy ajan tasalla.
Eli lyhyesti: ei mikään ylitsepääsemätön ongelma, aluks kaikki riippuu siitä miten myyt idean gradunteosta ulkomailla proffallesi ja sen jälkeen vaan oma motivaatio asettaa rajoitukset :)