Vanhan perintötalon perustusten kunnostus

Mietintää....

Joo elikkäs ollut nyt parisen vuotta n. 1900-luvulla rakennettu talo omistuksessa ja muuten voisi kunnostaa uusimalla eristeet ja seinät, mutta nuo perusteet.. Mitä kaikkea niissä pitäisi huomioida ja miten se tapahtuisi sekä jotain suuntaa-antavaa arviota perustusten hinnasta. Hirsitalo lauta seinillä, joten tunkeilla voi kai nostaa?

Talo siis on peltojenkeskellä savimaassa, muistelen et naapurin kuivuriin meni helvetisti paaluja. Tämä talo tuntuu makaavan vain kivien päällä ja ne ovat aika kallistuneet/liikkuneet aikojen saatossa.

Pohjapinta-ala on n. 180m2 ja talo on kaksikerroksinen. Vaikuttaako läheinen joki asiaan, kulkee n. 10m päässä takaseinästä talon pituussuunnassa ja nousee pahimmillaan keväisin metrin päähän kivetyksestä.

2

255

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • maksettumurehtija

      Periaatteessa mitään vanhaa ei kannata ylikorjata. Jos talo on pysynyt paikoillaan vuosikymmeniä, niin se pysyy edelleen. Hirsikehikko on itsekantava ja voisi ajatella irtonaisten kivien pelkkää oikaisua nostamalla kehikkoa ja purkamalla väliltä pienen osan kerrallaan.
      Rakennuspaikka on sen verran haasteellinen, että pitäisi löytää vanhojen rakennusten korjaamiseen erikoistunut todellinen ammattilainen. Pohjatutkimus on myös tarpeen, jos perustukset rakennetaan kokonaan uusiksi.

    • 7+18

      Miksi haluat kunnostaa? Vanhat savipellolla olevat talot ovat aina kallellaan johonkin suuntaan. Ihan normaali juttu. Meinaat uusia eristeet. Miksi? Jos syy on energiatehokkuudessa, tuossa nykyajan liki pahimmassa kirosanassa, niin mieti toisenkin kerran äläkä tee niin kuin yleinen mielipide kertoo.

      Kunnioita wanhaa. Kunnostamalla luultavasti pilaat kokonaisuuden.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      52
      1063
    2. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      22
      1040
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      514
      838
    4. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      50
      824
    5. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      46
      725
    6. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      37
      659
    7. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      30
      616
    8. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      181
      605
    9. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      61
      596
    10. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      37
      560
    Aihe