Ilmoita olemassaolostasi, jos seuraavat kohdat sopivat sinuun
- Olet 18-25-vuotias lesbo
- Et pukeudu naisellisesti (=ei hameita/mekkoja tai korkkareita)
- Et panosta ulkonäköösi
- Et käy salilla eikä sinua kiinnosta muokata kroppaasi
- Et ole laiha/hoikka
- Sinulla ei ole korkeakoulututkintoa/et tällä hetkellä opiskele yliopistossa tai amk:ssa
- Sairastat/olet sairastanut masennusta
- Olet epäsosiaalinen
- Luet kirjoja (tietokirjoja/koulukirjoja ei lasketa) ja katsot elokuvia (muutakin kuin idioottikomedioita, kauhua tai teinileffoja)
- Et pidä sosiaalisesta mediasta (ei haittaa, vaikka käyttäisit sitä silti)
- Et harrasta irtosuhteita (muutamia satunnaisia yhdenillanjuttuja ei tarvitse ottaa lukuun)
- Olet 18-25-vuotias lesbo
- Et pukeudu naisellisesti (=ei hameita/mekkoja tai korkkareita)
- Et panosta ulkonäköösi
- Et käy salilla eikä sinua kiinnosta muokata kroppaasi
- Et ole laiha/hoikka
- Sinulla ei ole korkeakoulututkintoa/et tällä hetkellä opiskele yliopistossa tai amk:ssa
- Sairastat/olet sairastanut masennusta
- Olet epäsosiaalinen
- Luet kirjoja (tietokirjoja/koulukirjoja ei lasketa) ja katsot elokuvia (muutakin kuin idioottikomedioita, kauhua tai teinileffoja)
- Et pidä sosiaalisesta mediasta (ei haittaa, vaikka käyttäisit sitä silti)
- Et harrasta irtosuhteita (muutamia satunnaisia yhdenillanjuttuja ei tarvitse ottaa lukuun)
Vastaukset 56
Vanhimmat
- Olen 19-vuotias lesbo
- En pukeudu naisellisesti
- Panostan ulkonäkööni
- Käyn salilla ja minua kiinnostaa muokata kroppaani
- Olen laiha/hoikka
- Minulla ei ole korkeakoulututkintoa/et tällä hetkellä opiskele yliopistossa tai amk:ssa
- Sairastan/olen sairastanut masennusta
- Olen epäsosiaalinen, paitsi kännissä
- En oikeastaan lue kirjoja. Katson elokuvia (Joskus idioottikomedioita, kauhua tai teinileffoja)
- Et pidä sosiaalisesta mediasta (käytän sitä silti)
- Harrastan irtosuhteita (välillä ihan väkisin tai vahingossa, en edes tiedä miksi)
Enpä taida läpästä karsintaasi? Ompa sulla tiukat kriteerit. Kannattaisi varmaan vähän höllätä niin löytyisi se nainen ehkä helpommin....
Eivät ne ole oikeastaan tiukkoja, vaan lähinnä tarkkoja. Tiedostan, että on kyllä erittäin epätodennäköistä, että ne löytyvät samasta ihmisestä. En sitä odotakaan tai edellytäkään, saati vaadi tulevalta naiseltani kaikkea, mitä listasin. Haluan vaan tietää, miten lähelle pääsen. :P
Suurin osa ihmisistähän nimenomaan haluaisin hoikan ja treenatun naisen joka panostaa ulkonäköönsä ja jolla on korkeakoulutus eikä psyykkisiä sairauksia. NE olisivat tiukkoja kriteerejä.
Millainen itse olet? Toivottavasti olet hyvällä asialla, etkä vallankäyttäjä, joka saalistaa masennuksen haavoittamia naisia.
Olen itsekin masentunut, eli mistään tollaisesta ei ole kyse.
Anteeksi, että olin epäluuloinen. Hyvää jatkoa!
Olen rapiat 50 v.
en pukeudu akkamaisesti
en panosta ulkonäköseikkoihin, kuitenkin sen verran että kehtaa mennä ulos asunnost
en käy salilla, käytän oman ruumiini painoa vastuksena
bmi 24
olen magister
olen ollut masentunut taikka sitten se on elämänasenne
olen epäsosiaalinen, välillä kuitenkaan en
luen kirjoja, kun kohdalle sattuu koukuttava aihe
en ymmärrä somea, käytän kuitenkin hupimielessä
en harrasta irtosuhteita, haluaisin kyllä.
Mä oon siis melkein sun kuvauksen kaltainen! Ota yhteyttä, meitä odottaa yhteinen elämä, joka jatkuu iäti, tai se aika ainakin tuntuu iäisyydeltä :P
Olet 18-25-vuotias lesbo
- Et pukeudu naisellisesti (=ei hameita/mekkoja tai korkkareita) Tyylini menee fiiliksen mukaan
- Et panosta ulkonäköösi, Fiiliksen mukaan
- Et käy salilla eikä sinua kiinnosta muokata kroppaasi, en käy salilla ja liikunnalla lähinnä pyrin vaikuttamaan vain siihen, että pysyn kokonaisuudessaan kunnossa
- Olen laiha/hoikka
- Sinulla ei ole korkeakoulututkintoa/et tällä hetkellä opiskele yliopistossa tai amk:ssa
- Sairastat/olet sairastanut masennusta
- Olet epäsosiaalinen, riippuu siitä, miten tämä määritellään
- Luet kirjoja (tietokirjoja/koulukirjoja ei lasketa) ja katsot elokuvia (muutakin kuin idioottikomedioita, kauhua tai teinileffoja), luen aika paljon myös tietokirjoja, mutta muutakin. Yleensä en löydä ihmistä, joka olisi lukenut samoja kirjoja
- Et pidä sosiaalisesta mediasta (ei haittaa, vaikka käyttäisit sitä silti), jos keksin muuta tekemistä, niin en käytä. En ole riippuvainen, mutta maailman meno kiinnostaa.
- Et harrasta irtosuhteita (muutamia satunnaisia yhdenillanjuttuja ei tarvitse ottaa lukuun)
Muhun sopivat...
- En pukeudu naisellisesti (=ei hameita/mekkoja tai korkkareita)
- En käy salilla
- Minulla ei ole korkeakoulututkintoa/en tällä hetkellä opiskele yliopistossa tai amk:ssa
- Olen sairastanut masennusta
- Olen epäsosiaalinen
- Luen harvoin kirjoja ja katson paljon elokuvia (en juurikaan katso idioottikomedioita tai teinileffoja, kauhua kyllä)
- En harrasta irtosuhteita
[x] Olet 18-25-vuotias lesbo
[x] Et pukeudu naisellisesti (=ei hameita/mekkoja tai korkkareita)
[x] Et panosta ulkonäköösi
[x] Et käy salilla eikä sinua kiinnosta muokata kroppaasi
[ ] Et ole laiha/hoikka
[x] Sinulla ei ole korkeakoulututkintoa/et tällä hetkellä opiskele yliopistossa tai amk:ssa
[x] Sairastat/olet sairastanut masennusta
[x] Olet epäsosiaalinen
[aika vähän] Luet kirjoja (tietokirjoja/koulukirjoja ei lasketa) ja katsot elokuvia (muutakin kuin idioottikomedioita, kauhua tai teinileffoja)
[/] Et pidä sosiaalisesta mediasta (ei haittaa, vaikka käyttäisit sitä silti)
[x] Et harrasta irtosuhteita (muutamia satunnaisia yhdenillanjuttuja ei tarvitse ottaa lukuun)
Ootko itse näiden kuvausten kaltainen? Vois olettaa joo, mutta kysynpä vielä :D
Ota muhun yhteyttä, paitsi jos sua haittaa etten oo lihava. Enkä kato paljon leffoja/ lue kirjoja, ku käytän sen ajan musiikkiin. [email protected]
Hei, tiesitkö että laihan ja lihavan välillä on jotain? :D Ihminen, joka ei ole hoikka tai laiha ei ole automaattisesti lihava. Taidat olla vähän liian tyhmä minulle, sori.
Sä et taida ymmärtää edes pientä sarkasmia
Ja sä et taida osata sitä.
- Olen yli 25 v lesbo
- Et pukeudu naisellisesti (=ei hameita/mekkoja tai korkkareita)
- Et panosta ulkonäköösi (normaalia siisteyttä enempää)
- Käyn salilla ja minua kiinnostaa muokata kroppaani
- Et ole laiha/hoikka
- Minulla on korkeakoulututkinto/ opiskelen yliopistossa tai amk:ssa
- Sairastat/olet sairastanut masennusta
- Olet epäsosiaalinen
- En lue lue kirjoja (tietokirjoja/koulukirjoja ei lasketa), mutta katson elokuvia (muutakin kuin idioottikomedioita, kauhua tai teinileffoja)
- Pidä sosiaalisesta mediasta (ei haittaa, vaikka käyttäisit sitä silti)
- Et harrasta irtosuhteita (muutamia satunnaisia yhdenillanjuttuja ei tarvitse ottaa lukuun)
-Olet 18-25-vuotias lesbo (kyllä. 19 vuotias)
- Et pukeudu naisellisesti (hameet ja korkkarit ei oo mun juttu. Eli siis naisellisuutta saa musta jo hakemalla hakea)
- Et panosta ulkonäköösi (panostan henkilökohtaiseen hygieniaan, vaatteet ovat aina siistit ja tukka kammattun jos ihmistrn ilmoilla olen. Meikkejä en käytä.)
- Et käy salilla eikä sinua kiinnosta muokata kroppaasi (en käy eikä kiinnosta. Kehonrakentajat näyttävät mielestäni...no ei kpvon miellyttäviltä. Mutta kunnon kohottamiseksi voisin salilla käydä.)
- Et ole laiha/hoikka (no en pelkkää luuta ja nahkaa oo.)
- Sinulla ei ole korkeakoulututkintoa/et tällä hetkellä opiskele yliopistossa tai amk:ssa (tuotaa....niksi ei saisi olla? Kyseisiä tutkintoja ei vielä ole, vain amis käytynä mutta olen harkinnut ammattikorkeaa)
- Sairastat/olet sairastanut masennusta (en ole koskaan sairastanu masennusta. Olen positiivinen ihminen. Mutta moni hyvä ystäväni on/onollut masentunut)
- Olet epäsosiaalinen (en ole epäsosiaalinen. Pidän ihmistä. Suurimman osan ajasta. )
- Luet kirjoja ja katsot elokuvia.(olen liian laiska lukemaan kirjoja. Sarjakuvia luen senkin eestä ja leffoja katon paljon. Jännäri/kauhu/scifi/toiminta paibotteisesti)
- Et pidä sosiaalisesta mediasta (instagram on kaveri ja kaikki sivut joissa on kissa gifejä)
- Et harrasta irtosuhteita (en harrasta. )
Aika tarkat vaatimukset? 0____0
Masennuksella ei ole mitään tekemistä pessimistisyyden tai negatiivisuuden kanssa, vaan se on psyykkinen sairaus.
Epäsosiaalisuus taas ei tarkoita, että ei pidä ihmisistä vaan sitä, että viihtyy yksin eikä kaipaa paljon ihmisiä ympärilleen.
Lisäsin koulutusjutun siksi, että yleensä korkeasti koulutetut haluavat kumppaninsa olevan ja tavallaan "ylenkatsovat" alemmin koulutettuja ihmisiä ja pitävät itseään älykkäämpinä. EI aina, mutta usein.
Oi joi, säpä syväanalysoit nää tekstit ihan urakalla. Ja ainakin kommenttiesi perusteella aika negatiivisten lasien läpi näitä luet kun noin paisuttelet tekstiäni. Pari väärää sanavalintaa ja that's it? Huh.
Finaaliin päässeiden pitää vissii lähettää kaksitoista sivuinen essee? :0 ehkä oot vähä turhan otsa rypyssä meiningillä? No. Jokainen taplaa tyylillään. Mua ainakin ahistaa noin tiukat kriteerit. Taijan painuu sinne ammattikorkeaan
Sanavalinnat kertoo ihmisen ajattelutavasta paljonkin. Kiinnitän huomiota myös siihen, MITEN aloitukseeni vastataan enkä pelkästään itse vastauksiin.
Jos joku nyt luuli, että etsin tositarkoituksella jotakin suomi24:stä, niin pakko kertoa, että en etsi. Tuskin se mun unelmien nainen ainakaan täältä löytyy.
(12-sivuinen essee olisi jees. Sen perusteella ainakin oppisi toisesta paljon.)
Alemmin koulutetulla saattaa olla sen verran huono itsetunto, että ei kykene piemmän päälle olemaan korkeakoulutetun rinnalla, koska kokee jatkuvaa alemmuudentunnetta ja luulee, että hän ei kelpaa omana itsenään. Tästä syystä sitten kouluttamaton voi syytellä sitä koulutettua osapuolta, että hän halveksii kouluttamattomia. Huonolla itsetunnolla varustettu kouluttamaton ihminen näkee ympärillään muka ylenkatsovia ihmisiä, vaikka näin ei edes olisikaan. Kouluttamaton ihminen saattaa luulla, että kaikki koulutetut halveksivat kouluttamattomia.
Ongelmaksi saattaa myös muodostua koulutetun ja kouluttamattoman työmoraali ja ahkeruus sekä yleinen asenne elämään. Jos toinen on täysin laiska sossupummi, jota ei kiinnosta työnteko eikä kouluttautuminen ja toinen taas ahkera puurtaja, joka arvostaa omaa aktiivisuutta, mielenkiintoa eri asioihin, työmoraalia jne., väistämättä edessä on konflikteja. Kouluttamaton ei välttämättä ymmärrä, että ihmiset saattavat kouluttautua myös oman kiinnostuksen mukaan eri aloille. Kouluttamaton saattaa nähdä tässäkin vain pelkkää egon tavoittelua omasta alemmuudentunteesta johtuen. Huonolla itsetunnolla varustettu näkee joka paikassa kilpailua, vaikka niin ei olisikaan. Saattaa kumppaninkin nähdä kilpakumppanina eikä seurustelukumppanina. Kouluttamaton ei myöskään välttämättä ymmärrä kuinka paljon opiskelu ja työnteko saattavat viedä aikaa. Kouluttamaton on tottunut luistamaan kaikesta sieltä mistä rima matalin.
Jos toista kiinnostaa vain makaaminen sohvalla yhteiskunnan rahoilla peruskoulun jälkeen eikä näe tulevaisuutta missään ja jos toisella taas on kunnianhimoiset suunnitelmat... Väistämättä nämä kaksi ihmistä eivät välttämättä ymmärrä toisiaan. Koulutettua, ahkeraa ihmistä saattaa ottaa päähän jo yleinen laiskuus, se että odotetaan, että kaikki tulee taivaasta tekemättä mitään ja toisaalta taas kouluttamaton näkee jälleen kerran halveksimista ja statuksen pönkittämistä siellä missä sitä ei oikeasti ole. Toisaalta, laiska ihminen ei voi syyttää laiskuudestaan ketään muuta kuin itseään. Syy on siis ihan siellä omassa peilissä. Jos on valinnut laiskan elämän kouluttamattomana, täytyy sitten myös elää sen kanssa. Itsepä on tiensä valinnut. On väärin sitten tästä syyttää muita ihmisiä jos kokee omaa huonommuutta, mikä vain ja ainoastaan johtuu omasta laiskuudesta.
Tarkemmin kun miettii, niin edelleenkin, terve itsetunto on erittäin tärkeä monessakin suhteessa. Oli kyseessä sitten koulutettu tai kouluttamaton ihminen. Terve tai epäterve itsetunto vaikuttaa todella moneen asiaan.
Vaikka pieni irtiotto saattaa olla hyvästä joskus, suosittelen pidemmän päälle kuitenkin kouluttautumista, oli se kouluaste mikä hyvänsä ja ala mikä hyvänsä. Kenellekään ei tee hyvää maata passiivisena kotona tekemättä mitään vuositolkulla. Tekee jo omalla mielelle ja itsetunnolle hyvää kun saa mielekästä tekemistä. Silloin kun on tasapainossa itsensä kanssa, ei tarvitse kadehtia toisten asemaa, menestymistä, iloista elämänasennetta, mukavaa kumppania tms. Silloin ei ole mitään tarvetta nähdä kilpailua siellä missä sitä ei ole. Tasapainoisella, onnellisella ihmisellä ei ole mitään tarvetta kilpailla, braassailla tai edes postittaa Suomi24 jotain haukkuma/provoviestejä jatkuvalla syötöllä. Silloin ei ole tarve myöskään haukkua toisenlaisia lesboja kuin itse on eikä haukkua mitään bileitä. Kehitysehdotuksia varmaan järjestäjät (ainakin luulen niin) ottavat vastaan, mutta toisten mollaaminen ja vieläpä syyttä ei ole kovin hyvä juttu.
Kiusaajalla on aina itsellä se suurin paha olo.
Oletko koskaan miettinyt mistä masennuksesi johtuu? Oletko koskaan hakenut siihen apua? En usko, että kukaan haluaisi olla lopun elämää vaikeasti masentunut... Usko tai älä, mutta pelkkä ruokavalion muutos terveellisempään ja liikunnan lisääminen auttaa kummasti mielialaan ja sitä kautta terveellisempään itsetuntoon. Ruokavaliolla on yhteys masennusriskiin. Lisää tietoa löydät Googlesta asiasanoilla masennus ja ruokavalio.
Yli 25
En yhtään pukeudu feminiinisesti
En ainakaan näytä panostavan ulkoiseen, vaikka yrittäisinkin
En treenaile mitään
Painoindeksi vai mikä onkaan, on normaalissa tai olen hoikka
Amikset vain käyty, ei sen korkeammalle jaksa
En tietääkseni ole käynyt masista läpi, tai tälläkään hetkellä
Kyllä, aina välillä tykkään olla epäsosiaalinen ja olla omissa oloissani
En jaksa lukea kirjoja ja leffojakin nykyään harvoin
Vältän someiluun osallistumista mutta saatan ulkopuolisesti käydä tietyillä sivuilla, hupi tai vastaavissa, että on jollain lailla ajan tasalla maailmasta.
Ei, en välitä irtokarkeista mutta punnitsesäästärissä on hyviä naposteltavia
Että jos tykästyi tälläisestä positiivisesta, ulospäinsuuntautuneesta ihmisestä, eikun kiihkeitä lovetusyhteydenottoja tähän suuntaan, leidiiz.
Ei millään pahalla, mutta en ihmettele kui oot yksin jääny.. Jos tyrmäät jopa kaikki nimettömät suomi24-foorumin vastaukset väärien sanavalintojen takia.
Sä haluat hyväksyntää, mutta viestiesi sävyissä kohtelet itse muita ala-arvoisesti.
Ehkä Sun pitäis kattoa peiliin?
Saat provosoitua tästäkin. :)
En minä tosielämässä ihmisille tällaisia kriteerejä iske, enkä todellakaan aloittanut tätä otsa rypyssä täysin vakavana. Pyydän kovasti anteeksi, jos sävyni on loukkaava, koska en tarkoita sitä sellaiseksi. Toisaalta haluan myös ihmisen, JOKA KESTÄÄ sen, että ilmaisen itseäni vähän aggressiivisesti.
Mun mielestä se ei ole väärä sanavalinta, jos pitää masennusta pessimistisyytenä, vaan ihan pelkkää tietämättömyyttä/tyhmyyttä.
Oh my..et halua elämääsi "ylimelisiä korkeakoulun käyneitä ihmisiä" mutta sulla ittelläs näyttää olevan oikeus sanoa että ihminen (jota et siis tunne pätkääkään) on tyhmä/tietämätön yhden lauseen perusteella.
Älä valita että oot aina yksin jos se yksinäisyys on itse aiheutettua.ehkä sun pitäisi tutustuu vähä erihenkisiin tyyppeihin jotta saisit vähän uutta näkökulmaa elämään. Ja se peiliin kahtominen auttaa kans.
Niin, ehkä koulukiusatuksi tuleminen oli sitten minun vikani. :)))
Koulukiusaus on vakava adia ja olen sitä sateenkaari nuorena joutunut itsekin kokemaan. Ala- ja yläaste ei ollu kovin hääppöstä aikaa ja mielenterveyteni oli kaukana terveestä. Mutta kun pääsin vanhoista kouluista eroon ja sain tavallaan alottaa puhtaalta pöydältä amiksessa päätin, etten anna vanhojen huonojen kokemusten vaikuttaa itseeni.en enää pyöriny itsesäälissä tai katkeruudessa. Kohtasin entisiä kiusaajiani ilman mitään pelkoa. Taisivat he olla aija vaivautuneita mutta mitäpä minä kärvistelemään sen takia että he ovat olleet typeriä nuorempana ja aiheuttaneet toisille tuskaa. Mä oon sellasen yläpuolella. Ja olen tehny sen kaikillr selväksi. Ja tulos? Oikrin hyvin pyyhkii.
Joo eihän toi toki kaikilla toimi.. mutta oon tavannu tuollaisia menneisyyden katkeroittamia ihmisiä ennenkin eivätkä he oo kovin hauskaa seuraa. Huono juttu toki että sua on kiusattu mutta kyllä se vähä itsestäki riippuu miten siitä selviää. Maailma olisi parempi paikka ilman kiusaamista mutta valitettavasti idiootteja sikiää maailmalla jatkuvasti. Ne pitää vain jättää omaa arvoonsa eikä antaa niiden pilata elämääsi.
Mun tapauksessa kiusaaminen ei koskaan loppunut vaan se jatkuu kaikkialla, mihin menen. Olen kyllä tullut siihen tulokseen, että vika on minussa. Mitäs olen niin viallinen yksilö, ettei minua koskaan hyväksytä.
Anna mä arvaan aloittaja... Jos laittelisit sähköpostia jonku kanssa, ja siitä selviäiski ettei se ole niin masentunu ku sinä oot, dumppaisit sen heti koska se ei kelpaa sulle? Hm? Joo älkää kysykö
Sanot et koulutetut ihmiset ylenkatsoo muita, no onneks sä et... "Taidat olla liian tyhmä mulle" :-D
Tolla menolla et saa elämääs yhtään ketään ja saat olla yksin ja masentunu lopun ikääs.
Ja laihakaan ei sais olla? Tuntisit vissii sit olos epävarmaks sellasen seurassa. Oikeesti mitä paskaa.. Minkäs sitä ihminen kropalleen voi jos on hoikkaa sorttia.
Ei mulla ole mitään ongelmia myöntää, että olet oikeassa.
Tiedän paremmin kuin kukaan, että tulen olemaan loppuelämäni yksin. Siksi minulla onkin varaa asettaa kaiken maailman kriteerejä, koska tiedän, ettei kukaan halua minua kuitenkaan. Jos persoonallisuudet natsaisi, niin sitten homma jäisi kiinni ulkonäöstäni. En ole ainoa, jolla on vaatimuksia muiden suhteen. Ainakaan en edellytä toiselta täydellistä ulkomuotoa JA persoonaa, kuten suurin osa muista tällä palstalla käyneistä näköjään tekee. "Kaiken pitää olla kohdallaan", eli pitää olla täydellinen. Sekö sitten on oikein?
No tossa ei ole mitään logiikkaa. Sulla jos kellä nimenomaan ei ole varaa vaatia tiukkoja kriteerejä jos haluat tutustua ihmisiin. Ja sitä sä selvästi haluat, kun kirjottelet tälle palstalle tälläsiä alotuksia. Ainakin haluut juttuseuraa.
Ja kun joku haluu suhun tutustua, laitaa sähköpostia niin ei sulle kelpaa. Ei sun ongelmas oo masennus vaan joku asennevamma, varmaan joku narsismi.
Kukaan ei kai tässä oo vaatimassa mitään täydellisyyttä, täydellistä ulkonäköä tai luonnetta tai terveyttä. Sinä vaan vaadit tietynlaista paskasontiaista jonka kanssa voit sitten kilpaa rypeä :D
No pakko sanoa että tää tyyppi oiski ollu pikkasen liian laiha ja hyvännäkönen sulle, tarkemmin kun miettii, ei hän ehkä haluakaan pyöriä läskin kanssa itsesäälissä
En halua tutustua ihmisiin. Oikeassa elämässä välttelen ihmisiä viimeiseen asti, koska pidän heitä typerinä ja ärsyttävinä enkä tunne mitään yhteenkuuluvuutta kenenkään kanssa. Olen niin kyllästynyt siihen, että ulkonäköäni arvostellaan jatkuvasti, vaikka kuinka yrittäisin muuttaa sitä paremmaksi. Kaikki mitä teen, on aina väärin. En ole koskaan kelvannut ihmisille, enkä tule koskaan kelpaamaan. Ehkä on ihan sopivaa, ettei kukaan enää kelpaa minulle.
Olen saanut juttuseuraa täältä, mutta sähköpostikeskustelun edetessä joudun vaan aina toteamaan, ettei kukaan yksinkertaisesti vaan ymmärrä minua. Ehkä pitäisikin tavata kaikki heti kasvokkain, niin tajuaisivat samantien, mistä kiikastaa. Lääkärin mukaan olen vaikeasti masentunut, en sitten tiedä, mikä mun oikea ongelma on. Äitini on narsisti, joten ehkä se periytyi minulle.
Vaatekokoni on muuten 32-34, että enpä taida olla läski.
Hittojaks minä mitään voin selittää sulle, mutta onhan se niin helpompaa lilluskella jossain päin pohjaa ja sysätä ihmisiä pois peloissansa.
Ihmisten "vihaajille" on oma hieno sanansa ja sellaiset tykkäävät lähinnä eläimistä. Ymmärrän heidänlaisiaan, olen varmasti samanlainen.
Kuka nyt jaksaa edes tutustua uusiin naamoihin, sehän vie hirveesti energiaa kertoa kuka on. Vaikka se mitä kerrot omista saavutuksistas ja historiastas ynnä muista surkuhupaisista elämästäsi, eivät edes ole Sinua! Se mitä oikeesti olet. Sitä ei pysty noin vaan kertoa.
Ulkonäölliset asiat on aina nannaa. Siihen on helppo jämähtää ja surkutella kun ei voi mitään vaikka muokata yrittäiskin ilman skapellin sivallusta.
Kelpaaminen muille? Ja pa.skat, entäs vain itsellesi, mitä nyt muista.
Mutta kun ei pääse edes omasta hyväksynnästä eteenpäin, riko peilit ja matka jatkuu.
Tehdään asiat helpommaksi ja laita kuvasi, niin voidaan yhdessä surra menetettyä mahdollisuutta. Tapellaan sitten myöhemmin kumpi tai kuka on kauneuskäsityksestä toisessa ääripäässä.
Tuon perusteella vois melkein luulla sun tajuavan jotakin. Pelottavaa.
- Olet 18-25-vuotias lesbo : 20v
- Et pukeudu naisellisesti (=ei hameita/mekkoja tai korkkareita) : Kollarit huppari yleensä, juhlissa sitten hame korkkarit. Ei kyllä aina. En koe pukeutuvani naisellisesti.
- Et panosta ulkonäköösi : Harvemmin jaksan panostaa, hiukset harjaan ja that's it.
- Et käy salilla eikä sinua kiinnosta muokata kroppaasi : En käy eikä kiinnosta.
- Et ole laiha/hoikka : Kaukana siitä.
- Sinulla ei ole korkeakoulututkintoa/et tällä hetkellä opiskele yliopistossa tai amk:ssa : En ole edes ylioppilas. Tai mikään muukaan.
- Sairastat/olet sairastanut masennusta : Jep.
- Olet epäsosiaalinen : Olen.
- Luet kirjoja (tietokirjoja/koulukirjoja ei lasketa) ja katsot elokuvia (muutakin kuin idioottikomedioita, kauhua tai teinileffoja) : Luen _paljon_ ja jonkin verran katson elokuvia.
- Et pidä sosiaalisesta mediasta (ei haittaa, vaikka käyttäisit sitä silti) : Vaihtelee kausittain.
- Et harrasta irtosuhteita (muutamia satunnaisia yhdenillanjuttuja ei tarvitse ottaa lukuun) : Joskus olen harrastanut, nykyään en.
Taidan sopia aika hyvin kriteereihin. Heh.
No jo on kriteerit
Toivon valitettavasti, ettei kukaan täytä niitä.
Meitsi!\o/ paitsi et oon 27:D muuten.. Laita @ osoite ;)
Onneks minäkään en täyttäisi teidän kriteerejänne.
So much hate in your messages. Me don't like.
Täytän jokaisen kriteerin, ja täytyy myöntää että olen äärimmäisen hämmentynyt.
Saanen kysyä aloittajalta, että miksi sä etsit munlaisia (samanlaisia kuin sinä?) ihmisiä?
Jotta sun ei tarvisi tuntea oloas epävarmaksi sen toisen seurassa? Koska se toinen ois yhtä "huono" kuin sä?
Voisitte yhdessä velloa masennuksessanne ja itkeä kurjaa elämää kuinka olette epäonnistuneita yksilöitä joita kaikki vihaa, kukaan ei ymmärrä ja kaikki vaatii liikaa teiltä?
Kuulostaa ankealta, mutta no, tätähän tää minunkin elämä on.
No ei se seurustelu vastakohtaisenkaan kanssa onnistuisi, koska hän olisi jatkuvasti syyllistämässä, esittämässä vaatimuksia ja valittamassa siitä, että en ikinä tee mitään tai edes yritä. En koskaan esim. voi käydä töissä niin kuin normaali ihminen, eikä terve koulutettu työssäkäyvä henkilö luultavasti ymmärtäisi. Olisin hänelle lopulta vain joku luuseri sossupummi, ja sen saisin varmaan kuulla päin naamaa kun hän jättäisi minut ja etsisi jonkun, jonka kanssa voi elää normaalia elämää. Monestihan se on täälläkin kuultu, miten paljon kaltaisiani ihmisiä halveksitaan, ja kieltämättä häpeän elämääni itsekin. Jos joku "normaali" erehtyisikin sekaantumaan minuun, olisin parhaimmillaankin vaan joku projekti - hän yrittäisi parantaa tai pelastaa minut, ja suuttuisi kun se ei onnistukaan.
Samankaltainen ihminen sentään tajuaisi olla odottamatta liikoja.
Mitä jos alkaisit elämään sitä elämää?
Enköhän mä eläisi, jos pystyisin? Vai mitä tarkoitat elämän elämisellä?
Jokaisen elämässä on asioita ja tapahtumia,jotka aivan varmasti vaikuttaa tähän päivään.Sitten tulee se mutta...sitä voi valita,jääkö sinne menneisyyteen vai yrittääkö tehdä tästä päivästä omanlaisen ja elää sitä.Ihminen pystyy aika moneen.Tiedän,mistä puhun.
Lol
alottaja on olevinaa nii elämään kyllästyny mut huomiota se ainaki jaksaa vaan kerjätä täältä
Niin, entä sitten? :D
-Olen 30 ja lesbo
-en pukeudu naisellisesti
-en panosta ulkonäköön
-käyn salilla ja kiinnostaa muokata kroppaa
-en ole laiha, olen todella pyöreä
-ei ole tutkintoa enkä opiskele
-sairastan masennusta
-olen epäsosiaalinen osittain
-en luo, mutta katson leffoja
-pidän sosiaalisesta mediasta
-en harrasta irtosuhteita
Tää aloitushan oli täyttyä kultaa!! :D Ja sanon tämän ihmisenä joka on tottunut kahlaamaan läpi netin puuduttavia deitti-ilmoituksia joissa aina etsitään urheilullista, kunnianhimoista, menestyää, "ulkonäöstään huoltapitävää" ja-huh-mitä-vielä kumppania (ja ilmoittajat ovat tietenkin itse kaikkea tätä ja vielä enemmän!!).
Ihmeellisen totisia ja kirjaimellisia vastauksia... usein mietin että onko tämän palstan lukijoilla ollenkaan kykyä havaita ironiaa, huumoria tai muita abstrakteja elämän ilmiöitä... :D
Perustele ihmeessä viimeinen lausekappaleesi, mitä oikein tarkoitat tuolla?
Millaisia vastauksia heiltä olisi pitänyt tulla? Tulisiko sinulta oiva esimerkki? Onko aloitus sittenkin sopivampi Kiasmaan, muiden huonosti esiteltyjen abstraktien pask..ilmiöiden joukkoon? Pidätkö edes neilikoista?
Argh, niin paljon kysymyksiä tulvii pintaan etten kestä.
Taisin juuri saada vastauksen omaan kysymykseeni.. :)
Hehheh, ei neilikka-kirjoittaja osaa vastata samalla mitalla tai ymmärtänyt tota kuiteskaan, antaa vain olla. ;)
Minusta se on hienoa, että kannustetaan pitämään huolta omasta terveydestä ja kunnosta, kannustetaan voimaan hyvin ja eteenpäin elämässä kuin se, että kannustetaan voimaan mahdollisimman huonosti, lihavoitumaan (mikä aiheuttaa esim. sydän- ja verisuonisairauksia), mahdollisimman pitkään työttömyyteen ja mahdollisimman huonosti käymään kouluja (mitkä yhdessä lisäävät yksilön syrjäytymistä, masentumista, työttömyyttä, katkeruutta, kateutta,köyhyyttä jne.).
Lihavuus johtaa ennenaikasiin sydänkohtauksiin, laiskuus ja saamattomuus syrjäytymiseen... Laiskuus ja saamattomuus tuskin lisäävät yksilön onnellisuutta ja onnistumisen tunnetta elämässä. Masennusta varmasti lisäävät ylipaino, huono ravinto, huono koulutus, liikkumattomuus, sohvalla makaaminen jne. Kuinka joku voi toivoa toiselle mahdollisimman lyhyttä, onnetonta elämää sydän- ja verisuonisairauksien sekä masennuksen kanssa? Minkälainen on sellainen ihminen, joka kannustaa toista ihmistä mahdollisimman lyhyeen, onnettomaan ja epäterveelliseen elämään?
Kuka tässä on kannustanut työttömyyteen ja lihavuuteen? :D Oletko oikeasti noin yksinkertainen vai esitätkö vain todella hyvin?
Minusta hänellä oli hyvä pointti tuossa. Mitä väliä kannustiko joku jossain vai ei.
Joo, mutta ei se tähän ketjuun silti kuulu. En tietääkseni kyllä TUE mainittuja sairauksia....
Hitsi, kaikki muut kohdat natsaa, paitsi että olen 26-vuotias ja opiskelen yliopistossa.
:)