Seurakuntia?

uskis tääl

Hei, onko Kyyjärvellä muita seurakuntia (kristillisiä) kuin evankelisluterilainen? esim. helluntaiseurakunta tai vapaakirkko?

Paljonkohan uskiksia yleensä siellä päin, tarkoitan nyt muita kuin luterilaisia srkntalaisia? Nuortentoimintaa, tee-tupaa, lastenkerhoja, rukousiltoja, ylistysryhmä, vapaaehtoistoimintaa ym?

Yhteistoimintaa yli-srkntarajojen? yli paikkakuntarajojen? Onks kaikki nuoret uskikset / perheet muuttaneet kauemmaks opiskelun / työn peräs? vanhempaa porukkaa vaan jäljellä?

jos joku tietää, niin vois informoida tääl, pliis?

8

361

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • uskis tääl

      Hiljaista on..

      Kaikki vetäytyneet kammioihinsa rukoilemaan? no hyvä

      Mutta olisi kiva kuulla miten siellä menee?

      " Sillä ei ihminen elä yksin LEIVÄSTÄ"

    • Uskis3

      Kyyjärvellä on helluntai- ja vapaaseurakunta olemassa, mutta harvoin tilaisuuksia. Luterilaisen kirkon sisältä löytyy mm. lestadiolaisten ja SLEY:n toimintaa. Katso Nopolanews-sivulta, niin näet toiminnan. Tervetuloa seurakuntaan. Sinunlaisiasi siellä tarvitaan perustamaan vaikkapa ihan uusi ryhmä.

    • voi kiessus

      mee kammioos pösilö pliis,mene ja tee ihtees tykö

    • Antikristillinen

      Paskapää raamattuhomo!

      • Hummanihei...

        Vartiotornilahko kusettelee ihmisiä Perhon rajalla.
        Siellä käy noin 10 ihmistä,kutakuinkin ottamassa päiväunia.


      • kyky2
        Hummanihei... kirjoitti:

        Vartiotornilahko kusettelee ihmisiä Perhon rajalla.
        Siellä käy noin 10 ihmistä,kutakuinkin ottamassa päiväunia.

        Mistähän se johtuu, että kun minä herään aamulla kengät jalassa ja vartiotorni-lehti povessa, niin aina on pää kipeä ja oksettaa.


      • Kyyläri
        kyky2 kirjoitti:

        Mistähän se johtuu, että kun minä herään aamulla kengät jalassa ja vartiotorni-lehti povessa, niin aina on pää kipeä ja oksettaa.

        Mites tuhkaluukku?


    • Myllärimatti

      Nyt vaan sitten progressiivisesti moskeijaa perustamaan, tulijoita riittää!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      159
      1061
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      44
      717
    3. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      128
      666
    4. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      23
      648
    5. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      44
      639
    6. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      67
      615
    7. Martinan mauton tyyli

      Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      161
      571
    8. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      52
      560
    9. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      34
      554
    10. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      34
      528
    Aihe