HÄRSKIÄ

JAPSIEN JUTTUA

Nissan Nordic Europe Oy on harjoittanut todella yllättävän härskiä Nissanien valmistusvirheen salailua.
Härskiä on nimen omaan se, että yhtiö on salannut tietoisesti 1.8 koneissa olevan valmistusvirheen tai paremminkin virheet: 1) vaihdelaatikon asennuksessa liian tiukalle kiristetyt pultit, josta syystä muutama sylinteri on venynyt soikeaksi ja 2) Mäntien öljyrenkaiden alta puuttuvat reiät, josta öljyn piti poistua jäämättä pikeyttämään öljyrenkaita.
Valmistusvirheitä on peitelty mm. vaatimalla jälleenmyyjiä vakuuttamaan asiakkaitaan kertomalla yhden litran öljyn kulutuksen 1000 km:llä olevan aivan normaalia. Toinen harhautuskeino on ollut se, että vähätellään suurtakin öljynkulutusta, kunnes takuuaika on umpeutunut, jolloin mainittu liike sekä jälleenmyyjät ovat vain kohauttaneet hartioitaan toteamalla takuun umpeutuneen ja halutun korjauksen kustaannukset on auton omistajan maksettava.
Tällaisilla harhautuksilla ja ongelmista vaikenemisilla on jatkettu, kunnes merkin tai mallin valmistus on kokonaan lopetettu ja (onneksi) otettu seuraavissa malleissa opiksi.
Vain japsit voivat olla näin härskejä - joten VAROKAA Nissaneita.

2

198

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kuinka niin

      Kummassakaan tapauksessa ei ole kyse koneen valmistusvirheestä. Onko jossain todettu tämä vaihdelaatikon asennus? No ei . Puuttuvat reiät öljyrenkaiden urissa? Ei niitä kaikissa männissä ole edelleenkään.

    • P12 2,0

      Koskee myös 2,0 litrasta konetta myös.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna niin nättinä Amsterdamin Business Foorumilla

      Upeasti edustaa taas Suomea ulkomailla meidän kansainvälinen superstaramme. Miksei persuilla ole ketään siedettävän näk
      Maailman menoa
      192
      10349
    2. Stubb jo paljon tunnetumpi kuin kaikki persut yhteensä

      Nyt on aika ottaa mittaa tunnettavuudesta, herrat ja narrit! Joku tuolla toisessa ketjussa väitti, että "persujen rivimi
      Maailman menoa
      22
      9707
    3. Työeläkkeiden maksaminen on lopetettava

      Suomen talous on palkansaajien vuosikausia heikentyneen ostovoiman vuoksi niin kuralla, että palkkasumman jakamisessa ta
      Maailman menoa
      169
      8303
    4. Sofia Virran pahoinpitelyä puolustetaan netissä

      HS soitti Virran pahoinpitelyä puolustaneille https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011516353.html
      Maailman menoa
      301
      7795
    5. Purra tekee hyvää työtä, me suomalaiset haluamme että hän jatkaa myös

      seuraavan hallituksen valtiovarainministerinä. Kovina aikoina pitää olla kova.
      Maailman menoa
      180
      6667
    6. Koska Minja Koskela ja Sofia Virta kääntyy islamiin?

      Sekä vihreät että vasurit selvästi pitävät islamista ja muslimeista, varsinkin naiset, joten voidaan olettaaa että nuo k
      Maailman menoa
      88
      6080
    7. Persu Keskisarja on politiikan Uuno Turhapuro

      Asiantuntija luonnehtii Keskisarjaa Trumpin ajan Turhapuroksi, joka ärsyttää kokoomusta. – Keskisarjan känni-imago j
      Maailman menoa
      66
      5911
    8. Stubb jo paljon tunnetumpi ja arvostetumpi maailmalla, kuin Marin koskaan

      Stubb tekee sitä työtä mitä pitää, hän ei koreile vaatteilla eikä ole baareissa räkäposkella kuten Marin. Marininhan pit
      Maailman menoa
      103
      4967
    9. Oikeistohallitusten aikaan saannokset.

      Holkerin touhujen seurauksena lama. Aho jatkoi tuhoa osaamattomuudellaan. Katainen ja alkoi talouden alamäki. Sipilä ja
      Maailman menoa
      27
      4031
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      160
      2697
    Aihe