Minulla olisi tontti tiedossa jonka kaavassa on määrätty alleviivattuna eli pakollisena 1/2kI. Tontti on kuitenkin maastoltaan sellainen että kaavan mukaisen talon rakentaminen on hankalaa ja lopputulos on vähemmän käytännöllinen. Paljon yksinkertaisempaa ja järkevämpää olisi rakentaa yksikerroksinen talo. Onko kokemuksia vastaavasta tilanteesta? Kannattaako kaavamuutosta lähteä yritämään edes hyvien perustelujen kera? Mitä maksaa?
1/2 k I ---> I
Karvinen
3617
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
jos yksi tekee matalan talon se näyttää muiden rinnalla hassulta, hanki tontti muualta jos ei ole varaa tehdä kaavan mukaista taloa.
Ja voihan siihen tehdä kaavan mukaa siten että asuuu vai yhdessä kerroksessa ja muut tilat on lumetta tai varauksia seuraavalle omistajalle.
talo ei ole korkeampi tai matalampi vaan syvempi! puoli edessä on talon alle tulevaa tilaa ei päälle....
vieläkään mutta vastaan samoin kuin aikaisemminkin, noudata kaavaa ja tee autotalliin luiska, tikkailla sinne ei auto pääse.