Haluaisin ostaa hiukan metsää kesämökkini ympäriltä paljonko se mahtaa maksaa?
Mitä metsä maksaa?
köyhähkö
141604
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Mistä me tiedetään?.
Minä haluaisin ostaa sun mökkis, paljonko maksaa?
saako 1000 hehtaarin?
Kysy naapuriltasi joka omistaa metsän. Tulet viisaammaksi kuin täältä kyselemällä
Osta ihmeessä. Se maksaa neljä. Aivan, neljä se maksaa.
Viimeksi kun ostimme syksyllä 2011 2,1 ha, maksoimme 7000 eur( todellakin)
Saikohan kysyjä jo tarpeeksi pohjatietoa kauppoja varten
pohjia juu vedetään, kohta ähetään metsään (ei oma)
alle 1000 e ei saa mistään ylärajaa ei ole jos ei halua myydä ,ei siinä raha auta
Meillä on metsää noin kuusi hehtaaria. Vuosi sitten myimme tukkeja 25-tuhannella eurolla, eikä aukkoja tehty, vaan ronskisti harventaen. Käteen jäi parikymmentä tuhatta verojen jälkeen. Tuosta voi päätellä, että metsän hinta määräytyy sijainnin, rakennusoikeuden(rannalla) ja puumäärän mukaan. Rahat saatiin käteen ja metsä jäi kasvamaan uutta tukkia, eli tuo metsän todellinen hinta olisi ollut jossain 6000 euroa/hehtaari ennen puun myyntiä.
Riippuu mm. näistä asioista : Missäpäin mökkisi sijaitsee, onko minkälaisen vesistön rannalla vai metsässä, onko ympäröivän metsän puusto taimikkoa/kasvatusmetsää/vanhaa metsää, onko rakennusoikeutta olemassa ympärillä,
kuka omistaa ympäröivän metsän, kuinka paljon on "hiukan" metsää.
Jos se on rantametsää, niin sitähän ei saa edes hakata nykysäädösten mukaan.
Joten mitään myyntiarvoakaan ei sillä puulla ole.
Mistä sellaiset nykysäännökset löytyy........
Jos nyt antaisi vaikka ihan asiallisen vastauksenkin tänne :)
Eli mökin ympärillä olevan metsän hinta voi olla ihan mitä vain. Jos se on puhdasta talousmetsää eli se ei ole rannassa eikä sille ole rakennusoikeutta (edes saatavissa), niin silloin puhutaan hintaluokasta 1000-2000e/h. Jos taas se on mökkialueella ja siinä on mahdollisuus rakentaa tai esim. omistaja asuu aivan naapurissa, niin sitten hinnoittelu voi olla ihan mitä vain. Paljollako sinä myisit puolet mökkitontistasi? Asia selviää kysymällä, että onko metsää mahdollista ostaa ja jos on, niin millaisen kaistaleen ja mihin hintaan.
Ota yhteys paikalliseen metsänhoito yhdistykseen, siitä ne kaupat alkaa rullaamaan. Nehän jopa kilpailuttavatkin metsäpalstat. etsänhoito on muuten mielenkiintoista, ja kunto nousee.