Historiallinen tapahtuma

Kainuun Sanomat uskalsi tehdä jutun Kainuun väestön vähenemisestä.
Hyvin vähän on Kainuun Sanomat uskaltanut tähän aiheeseen tarttua.
Ei vaikka Kainuun väkiluku on tippunut 20 000 asukkaalla viimeisen 30 vuoden aikana.
8111
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Historiallinen tapahtuma J-Pennanen myönsi junkaamisen Kainuun Sanomat julkaisee sen ensi viikolla

Äänestä

Ei todellakaan ole Kainari tästä liikoja kirjoitellut.
Muissa aiheissa kyllä niin tietävinä esiintyvät.

Äänestä
  • Kyllähän tuon huomaa kirjoittelemattakin että väki vähenee. Kohta suurin osa kun väestä on vanhainkodin ja Paltaniemen hautuumaan välimaastossa.
    Nuorten ainoat palvelut ajetaan alas ja opiskelupaikat siirtyy kasvukeskuksiin. Kohta jo synnyttäjätkin roudataan Ouluun

    Äänestä

Ja tippuu ei sitä ainakaan J-Pennanen tumputtamalla lisää.

Äänestä

Onhan tuosta ollu joka vuosi, sokeako olet?? Junkkaa vähemmnä ettei näkö mene.

Äänestä

YK:n lapsen oikeuksien komitea ja tapaamiseen osallistuneet hyväksikäytön uhrit vaativat Genevessä lisää avoimuutta ja konkreettisempia toimia yli kaksi vuosikymmentä velloneeseen skandaaliin.

Vatikaani kieltää yrittäneensä peitellä rikoksia ja sanoo jo antaneensa selvät ohjeet lasten suojelemiseksi. Paavi Franciscus on myös perustanut asiaa tutkivan komitean.

Uhreja edustavan järjestön mielestä katolinen kirkko ei kuitenkaan tee tarpeeksi.

– Haluamme nähdä Vatikaanin rankaisevan seksuaalirikoksia peitelleitä piispoja ja antavan tietonsa poliisille, sanoi lähes 20 000:ta hyväksikäytettyä edustavan SNAP-verkoston johtaja Barbara Blaine.

Vatikaani kertoo saavansa edelleen vuosittain noin 600 valitusta pappien tekemistä hyväksikäytöistä eri vuosikymmenillä.

STT–REUTERS–AFP

lestat pahempia

Katolilaisia 1200 miljoonaa ihmistä.
Lestoja 0.1 miljoona ihmistä.

Joten lestojen piirissä lasten hyväksikäytöt ovat yleisempiä.
Vasta oli esillä tapaus jossa lesta isoisä oli käyttänyt usempia lapsia hyväksi.

Katolilaisia perheissä ei myöskään eristetä uskoon kuulumatonta perheenjäsentä perheen ulkopuolelle.

Äänestä

peruS on betonia

Äänestä

taas!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


j-pennanen kirjoitti:

Kainuun Sanomat uskalsi tehdä jutun Kainuun väestön vähenemisestä.
Hyvin vähän on Kainuun Sanomat uskaltanut tähän aiheeseen tarttua.
Ei vaikka Kainuun väkiluku on tippunut 20 000 asukkaalla viimeisen 30 vuoden aikana.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu