Musta aurinko

liona1

Siellä missä meri ja taivas kohtaa
mihin maailman äänet eivät kuulu
siellä sinut kohtasin

harmaat pilvet katosivat
eikä aurinkokaan ollut enää musta

minä pukeuduin valkeaan viittaan

ojensin käteni sinulle ja olimme yhtä

sinä
minä
meri ja taivas
iättömyyden portilla

8

315

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kaunis kuvaus hetkestä, jolloin aika pysähtyy :)

      • Liona2

        Kiitos ja kiva kun pidit!


    • Cee....

      Kaunista!

      Runon herkkä unenomaisuus muotoutuu sisäisen sanoman avaruuden ja vapaan tunnelmallisuuden kautta mielikuvien sielukkaaksi maisemaksi.
      Tämän runon omaksi maisemaksi.

      Tunnelmaltaan avaraksi rauhalliseksi, jopa syvällisen rauhalliseksi hetkeksi.
      Hetkeksi, jossa ei rajoja ole. Ei rajoja, eikä aikaa. On vain tunnelma, jossa meri, taivas, sinä ja minä kohtaavat.

      Tunnelma, jossa asuu onnellisuus. Se tunnelma, jonka lukija aistii runosi sieluna.
      kauniin herkkä runo, jolle on suorastaan vääryys, lähteä sitä kommentoimaan, mutta olisi vääryys kirjoittajaa kohtaan olla kiittämättä tälläisestä hetkestä, jonka runosi tarjoaa.

      Kiitos Liona.



      Ceero

      • Liona2

        Kiitos Ceero! Onhan se aina kivaa saada kommenteja varsinkin
        positiivisiä vaikka kyllä otan mielelläni vastaan rakentavia kommentajakin.


    • Elämää yhdessä luonnonpoluilla kasvollisina yhteen kietoutuneena ja siinä nähdä kuin tuntea itsensä mielenliikkeinä aistia elämän eri kirjot.
      Luonnolla on omat liikkeensä ja värinsä,aivan samoin kuin ihmisten tunneliikkeet syvällä sydämessään,sillä luontokaan ei ole kasvoton,puhumaton eikä tunnotonkaan kun sen vain ymmärtäisimme.

      Rakkautta,surua kuin ylevää tunnekuohua millä tavoin kuin liikkein kukin omaa elämäänsä kuljettaa,niin tekee luontokin omalla tahollaan kuin kiinni pitäen elämänjuuristaan.

      Olemme yhtä kuin eroittamattomat,ei toinen ilman toista että juuremme syvällä maassa,joista tuhkasta nousee uusi versoava taimi.

      Runosi puhuu syvästä tunteesta,niin ihmisen tunnoista kuin luonnon vuoropuhelusta jotka ovat tavallaan kietoutuneet yhteen ; puhumaan että kokemaan samankaltaisuutta elämän syvyydestä ja kantavuudesta - hetkien vaihtelevaisuudesta elämän kulusta.

      Runo - joka ansaitsee oman huomionsa !

      • Liona2

        Kaunis kiitos dolan kommentistasi!


      • Liona2 kirjoitti:

        Kaunis kiitos dolan kommentistasi!

        Onko eroa Liona 1 ja 2 ... "pyyntö kerhooni" jakamaan runouden kuin elämänkin valo ja varjopuolia !

        Hyvää Maaliskuuta sataneen lumen kera !


      • Liona2
        dolan kirjoitti:

        Onko eroa Liona 1 ja 2 ... "pyyntö kerhooni" jakamaan runouden kuin elämänkin valo ja varjopuolia !

        Hyvää Maaliskuuta sataneen lumen kera !

        Moi dolan ja anteeksi aivan liian myöhäinen
        vastaukseni. Se ero Liona 1 ja kahdessa on että olen rekkaantunut Liona1 mutta jos vastaan rekkaamattona joudun käyttämään Liona2 koska kone sanoo että nimimerkki on jo käytössä eikä auta että se on oma rekattu nimimerkkini. Hyvää kevään jatkoa sinulle/Liona


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      201
      1641
    2. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      58
      1061
    3. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      140
      964
    4. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      85
      922
    5. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      61
      916
    6. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      11
      810
    7. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      268
      795
    8. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      75
      775
    9. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      343
      736
    10. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      61
      732
    Aihe