Musta aurinko

liona1

Siellä missä meri ja taivas kohtaa
mihin maailman äänet eivät kuulu
siellä sinut kohtasin

harmaat pilvet katosivat
eikä aurinkokaan ollut enää musta

minä pukeuduin valkeaan viittaan

ojensin käteni sinulle ja olimme yhtä

sinä
minä
meri ja taivas
iättömyyden portilla

8

297

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kaunis kuvaus hetkestä, jolloin aika pysähtyy :)

      • Liona2

        Kiitos ja kiva kun pidit!


    • Cee....

      Kaunista!

      Runon herkkä unenomaisuus muotoutuu sisäisen sanoman avaruuden ja vapaan tunnelmallisuuden kautta mielikuvien sielukkaaksi maisemaksi.
      Tämän runon omaksi maisemaksi.

      Tunnelmaltaan avaraksi rauhalliseksi, jopa syvällisen rauhalliseksi hetkeksi.
      Hetkeksi, jossa ei rajoja ole. Ei rajoja, eikä aikaa. On vain tunnelma, jossa meri, taivas, sinä ja minä kohtaavat.

      Tunnelma, jossa asuu onnellisuus. Se tunnelma, jonka lukija aistii runosi sieluna.
      kauniin herkkä runo, jolle on suorastaan vääryys, lähteä sitä kommentoimaan, mutta olisi vääryys kirjoittajaa kohtaan olla kiittämättä tälläisestä hetkestä, jonka runosi tarjoaa.

      Kiitos Liona.



      Ceero

      • Liona2

        Kiitos Ceero! Onhan se aina kivaa saada kommenteja varsinkin
        positiivisiä vaikka kyllä otan mielelläni vastaan rakentavia kommentajakin.


    • Elämää yhdessä luonnonpoluilla kasvollisina yhteen kietoutuneena ja siinä nähdä kuin tuntea itsensä mielenliikkeinä aistia elämän eri kirjot.
      Luonnolla on omat liikkeensä ja värinsä,aivan samoin kuin ihmisten tunneliikkeet syvällä sydämessään,sillä luontokaan ei ole kasvoton,puhumaton eikä tunnotonkaan kun sen vain ymmärtäisimme.

      Rakkautta,surua kuin ylevää tunnekuohua millä tavoin kuin liikkein kukin omaa elämäänsä kuljettaa,niin tekee luontokin omalla tahollaan kuin kiinni pitäen elämänjuuristaan.

      Olemme yhtä kuin eroittamattomat,ei toinen ilman toista että juuremme syvällä maassa,joista tuhkasta nousee uusi versoava taimi.

      Runosi puhuu syvästä tunteesta,niin ihmisen tunnoista kuin luonnon vuoropuhelusta jotka ovat tavallaan kietoutuneet yhteen ; puhumaan että kokemaan samankaltaisuutta elämän syvyydestä ja kantavuudesta - hetkien vaihtelevaisuudesta elämän kulusta.

      Runo - joka ansaitsee oman huomionsa !

      • Liona2

        Kaunis kiitos dolan kommentistasi!


      • Liona2 kirjoitti:

        Kaunis kiitos dolan kommentistasi!

        Onko eroa Liona 1 ja 2 ... "pyyntö kerhooni" jakamaan runouden kuin elämänkin valo ja varjopuolia !

        Hyvää Maaliskuuta sataneen lumen kera !


      • Liona2
        dolan kirjoitti:

        Onko eroa Liona 1 ja 2 ... "pyyntö kerhooni" jakamaan runouden kuin elämänkin valo ja varjopuolia !

        Hyvää Maaliskuuta sataneen lumen kera !

        Moi dolan ja anteeksi aivan liian myöhäinen
        vastaukseni. Se ero Liona 1 ja kahdessa on että olen rekkaantunut Liona1 mutta jos vastaan rekkaamattona joudun käyttämään Liona2 koska kone sanoo että nimimerkki on jo käytössä eikä auta että se on oma rekattu nimimerkkini. Hyvää kevään jatkoa sinulle/Liona


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Sanna: Suomi maailman onnellisin maa

      Sanna muutti Suomen maailman onnellisimmaksi maaksi. Hänen pyyteetön työnsä maailmalla tuottaa edelleen tulosta.
      Maailman menoa
      156
      4022
    2. Taisi kolahtaa....

      Joku kysyi, että miksi S24 sallii kirjoittelun tänne venäläisiltä alustoilta, juttu poistui. Täällähän tosiaan välillä
      Maailman menoa
      39
      2627
    3. Moni islamilainen maa on jo kieltänyt burkat ja nigabit

      mm. Marokko, Tunisia ja Turkki. Miksi he ovat sen tehneet? No perusteet ovat selkeät ja yhteneväiset: turvallisuus, yhte
      Maailman menoa
      84
      2072
    4. Vain puolet SDP:n kannattajista luottaa puoluejohtoon häirintäkohussa

      Ja SDP on ilmoittanut, että ainoa rangaistus häirintään syyllistyneille kansanedustajille on puhuttelu - aina sama. Eli
      Maailman menoa
      77
      1884
    5. Suomi edelleen maailman onnellisin maa

      Olemme hyvällä tiellä. Laitetaan nyt talous kuntoon.
      Maailman menoa
      205
      1774
    6. Kyllä mies pakit kestää

      Herranen aina nyt poijat! 😃 Jos pelkäätte pakkeja noin paljon niin hamekangasta hakemaan. Oon ite saanut useammatkin n
      Ikävä
      25
      1071
    7. Mikä kaivatussasi

      on eniten yllättänyt?
      Ikävä
      72
      1065
    8. Miksi ajattelet

      että et riittäisi kaivatullesi?
      Ikävä
      62
      763
    9. Milloin olit onnellinen? Miksi?

      Mikä saa sinut onnelliseksi? Suomi on 9. kertaa maailman onnellisin maa. Kuulutko sinä onnellisten suomalaisten joukkoon
      Sinkut
      141
      761
    10. Anniina Valtonen odottaa - Sai 2-vuotiaalta lapseltaan napakan heiton!

      Suosikkimeteorologi Anniina Valtonen elää uutta vaihetta elämässään. Hän on kertonut odottavansa toista lasta. Valtonen
      Suomalaiset julkkikset
      27
      759
    Aihe