Moro!
Kyselisin että onko järkeä hakea nuorten puolelle opiskelemaan kun ikää on pian 23 -vuotta.
Kuulemma tänä keväänä on viimeinen mahdollisuus hakea, tämän jälkeen voi hakea vain aikuiskoulutukseen (ja tietysti ammattikorkeat yms.).
Kerran jo olen ammattikoulun käynyt, joten onko järkeä lähtee sinne uudestaan (uudelle alalle tietysti).
23 -vuotiaana nuorten puolelle opiskelemaan?
uudellealalle
3
314
Vastaukset
- -Tietäjä-
Myöhäistä, yhteishaussa ei voi enää hakea jos hakijalla on jo ennestään tutkinto. Tämä uusi käytäntö otettiin käyttöön jo viime syksyn haussa.
Aikuiskoulutuksen joudut hakeutumaan. - vitunvittu
Voi vitun uudistukset.
Aikuiskoulutuksesta ei löydy juuri sitä mitä minnä olisin halunnut opiskella. PERKELE - Teme91
Näinhän se on, yhteishaussa ei voi hakea, jos hakijalla on ennestään ammatillinen perustutkinto. Oppilaitokset saavat kuitenkin järjestää erillishaun, jossa myös ammatillisen perustutkinnon jo suorittaneet voivat hakea. Ylioppilaat voivat edelleen hakea yhteishaussa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin kun katsoit salaa ja
Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku504154Katu täyttyy...
Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt351959Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.
Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj1531346- 1541232
Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."
No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti421024- 192992
Sari Multala teki "riikkapurrat"
Sekoili humalassa Ruisrokissa kuten Purra Lohjan torilla. Kovia dokaamaan nuo nykyiset ministerit.229976- 80947
- 55820
Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"
Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm122815