Wanhojen tanssien kuvaaminen kameralla Canon eos 1100d

Manteli

Osaisko joku sanoo, et millä asetuksella kannattais kuvata wanhojen tansseja? Mulla on siis tosiaan toi Canon eos 1100d ja putkena toi tamron 70-300 mm ja sit ihan se perustutki. Niin osaisko joku sanoo, et mikä asetus ois paras ja miten noi Aukko ja valotusaika pitäis laittaa? vai pitäiskö sit vaa ottaa jollain urheiluasetuksella? Apua kaivataan nopeasti, sillä wanhojen päivään ei ole enää paljon aikaa.

Kiitos ihan hirmuisesti sille, joka auttaa! tai jos ootte ite kuvannu wanhojentansseja, niin sanokaa millä asetuksilla saitte otettuu parhaimmat kuvat:)

6

296

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Älä odota liikoja

      Aukko pitäisi varmaan mielellään laittaa isommalle kuin kummassakaan putkessasi saat edes laitetuksi. Tuskin siellä tanssisalissa valoa yli tarpeen on.

      En sano, että et onnistu kuvia saamaan. Kuvilla ja hyvillä kuvilla on kuitenkin eroa.

    • manteli

      Okeei :) no en aatellutkaan et jotain huippuhyviä kuvia tuun saamaan, mut haluisin noi asetukset sillai et tulis suht onnistuneita kuvia :D

    • Canonisti minäkin

      - objektiiviksi f/1.8 50 mm tms
      - kamera monopodille
      - isot sen verran ylös kuin sietää

      Käy paikan päällä kokeilemassa ennakkoon!

      • manteli

        Mulla ei OO mahollisuutta mennä harjoittelee kuvaamista ennen tansseja enkä såå tollasta ovjektiivia. Oon laittanu ison niin suureks KU onnistuu. Jos kuvat näyttää liian tummilta ni otan urheiluteemalla


    • Tuo Tamron on kyllä tosi suppea. Jostain katsomosta tuolla kai voi kuvata, mutta parempia kuvia saa, kun menee lähelle ja ottaa laajakulmalla. n. 1/125 s, aukko toki niin auki, kun voi. Säännöt kahden aukon himmentämisestä hämärässä voi unohtaa , kun vastaavasti pitäisi nostaa ISO:a kaksi pykälää. Salama auttaa, jos valo muuten ei riitä.valotusaika

    • isolla apuua

      Aukko täysille, herkkyys niin isolle kuin sielu sietää ja valotustapa AV:lle. Tue kamera aina kun voit. Se on siinä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä haluaisit sanoa hänelle?

      Jos joskus kohtaatte?
      Ikävä
      127
      1299
    2. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      88
      1222
    3. haluaisin paljastaa

      Kuka tämä :/ on
      Ikävä
      79
      678
    4. Taiteiden yö

      Kuhmon taiteiden yössä tapahtui. Tsat satss saaatts... Ja Sammon takoja... Tsat satss saaatts...
      Kuhmo
      9
      608
    5. Hyvää yötä kaipaamalleni

      Vanhwmmalle naiselle, olet rakas❤️❤️
      Ikävä
      26
      604
    6. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      47
      533
    7. Mikä kaivatussasi

      on pahinta?
      Tunteet
      44
      505
    8. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      19
      495
    9. Nainen, onko se nalle hehkuttelija poistunut keskuudestamme?

      Ei ole näkynyt, joten onkohan. R.I.P :/
      Ikävä
      115
      489
    10. Mikä herkku

      Kaivattusi On? 😁
      Ikävä
      41
      472
    Aihe