Onko poliisilla oikeus kertoa vapaaehtoisesti terapiaan suostuneen alaikäisen nuoren kuulustelussa kertomia asioita tämän terapeutille?
Poliisin vaitiolovelvollisuus??
Näinkö toimitaaan?
33359
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 33
Vanhimmat
Ei ole, vaan poliisi rikkoo ihmisoikeuksia kertoessaan. Ei ole ensimmäinen kerta, kun yksityisyydensuoja on rikottu virkavallan ammattiosaamisessa.
On siis poliisirikollisen tekoa!
Niinkö? Mielenkiintoista!
Kerrotko vielä mitä ihmisoikeutta rikottiin?
Kansainväliset ihmisoikeudet on Suomessa tuotu lainsäädäntöön aina perustuslaista lähtien. Laita vaikka pykälänumero.
Peruskoulun yhteiskuntaopissa oli ihmisoikeudet. Tässä tapauksessa
Perustuslaki LUKU 2 §6: Yhdenvertaisuus
"Ihmiset ovat yhdenvertaisia lain edessä.
Ketään ei saa ilman hyväksyttävää perustetta asettaa eri asemaan sukupuolen, iän, alkuperän, kielen, uskonnon, vakaumuksen, mielipiteen, terveydentilan, vammaisuuden tai muun henkilöön liittyvän syyn perusteella.
Lapsia on kohdeltava tasa-arvoisesti yksilöinä, ja heidän tulee saada vaikuttaa itseään koskeviin asioihin kehitystään vastaavasti.
Sukupuolten tasa-arvoa edistetään yhteiskunnallisessa toiminnassa sekä työelämässä, erityisesti palkkauksesta ja muista palvelussuhteen ehdoista määrättäessä, sen mukaan kuin lailla tarkemmin säädetään."
10 §
Yksityiselämän suoja
Jokaisen yksityiselämä, kunnia ja kotirauha on turvattu. Henkilötietojen suojasta säädetään tarkemmin lailla.
Kirjeen, puhelun ja muun luottamuksellisen viestin salaisuus on loukkaamaton.
Lailla voidaan säätää perusoikeuksien turvaamiseksi tai rikosten selvittämiseksi välttämättömistä kotirauhan piiriin ulottuvista toimenpiteistä. Lailla voidaan säätää lisäksi välttämättömistä rajoituksista viestin salaisuuteen yksilön tai yhteiskunnan turvallisuutta taikka kotirauhaa vaarantavien rikosten tutkinnassa, oikeudenkäynnissä ja turvallisuustarkastuksessa sekä vapaudenmenetyksen aikana.
Voisiko kukaan enään olla enempää pihalla? Kuten alla todettiin, kuulustelupöytäkirjat ovat julkisia, näin ollen myös kaikki siellä sanottu, ellei sitä erikseen salaiseksi ole julistettu. Kuinka IHMEESSÄ edes olisit saanut siteeramasi lain kohdan sopimaan tapaukseen? Jestas sentään, tiedän että täällä pyörii aika järjenjättiliäsiä mutta silti laittaa välillä ihmettelemään...
Jos nyt sattuisi joutumaan kuulusteluun, on vain parasta sanoa "Saatavan tunarit taas tunaroi, en kokokokokommentoi."
Poliisi itse kuuluisi suljetulle osastolle, diagnoosi F00-F99, mielenterveyden ja käyttäytymisen häiriöt.
Kiitos.
Argumentoit juuri itseäsi vastaan laittamalla tämän pykälän näkyviin.
Lue oikein ajatuksen kanssa mitä kirjoitit ja koita keksiä miten sen teit.
*huokaus*
"diagnoosi F00-F99..."
Ei se ole mikään diagnoosi, vaan kokonainen kokoelma niitä. Et ikinä tule näkemään sairauskertomusta, jossa diagnoosina olisi "F00-F99". Tätä se teettää kun käytetää wikipediaa, keltaista lehdistöä ja suol24:ää ainoina tietolähteinä, eikä ymmärrä lukemaansa.
Lächerlich...
http://www.icd-code.de/icd/code/F00-F99.html
ICD-10-GM-2013 > F00-F99
F00-F99
Kapitel V
Psychische und Verhaltensstörungen
Z.B. F20-F29 Schizophrenie, schizotype und wahnhafte Störungen.
Hyvin tyypillisiä poliisilla.
Väärin
Perustuslaki on ensijainen, ja perustuslakia ja sen henkeä rikkovaa lainsäädäntöä ei saa olla, ja mikäli poliisi on rikollisia pykäliä lakiin uittanut, ei niitä saa soveltaa.
Kerroppa millä vääristelyllä sinä rikkoisit aloittajan yksityiselämän suojaa?
Poliisille poikkeuksen poikkeuksen poikkeuksen poikkeuksen poikkeus on aina pääsääntö, ja siten poliisi rikollisesti vesittää perusoikeudet ja perustuslain.
Eipä ihme, että EIT on helisemässä suomen poliisirikollisten kanssa.
Perustuslain etusija
Tuomioistuin ei saa soveltaa lakia, joka on ristiriidassa perustuslain kanssa.
Jos tuomioistuimen käsiteltävänä olevassa asiassa lain säännöksen soveltaminen olisi ilmeisessä ristiriidassa perustuslain kanssa, tuomioistuimen on annettava etusija perustuslain säännökselle.
Suomen perustuslaki 11.6.1999/731, 106 §
Vastaava säädös asetuksista ja muista lakia alemmista säädöksistä koskee
kaikkia viranomaisia.
Monessa maassa on lainsäätäjästä riippumaton perustuslakituomioistuin, joka voi todeta lain perustuslain vastaiseksi. Suomessa, joka on bolschewistinen poliisivaltio tällaista ei ole.
"Kerroppa millä vääristelyllä sinä rikkoisit aloittajan yksityiselämän suojaa?"
*huokaus*
Siinä perustuslain pykälässä, jota siteerasit, on juurikin kerrottu se peruste.
Lue nyt se vain uudestaan ihan ajatuksen kanssa, erityisesti kolmas momentti (tiedäthän mikä on momentti?).
Meillä on paljonkin sellaista ihan perustuslakiin kirjatuilla perusteilla säädettyä erityislainsäädäntöä, joka mahdollistaa perusoikeuksiin kajoamisen.
Ei tämä oikeasti ole niin vaikeaa.
Siinä ei ole tasan mitään millä olisi tasan mitään tekemistä tämän asian kanssa.
Paitsi jos kärsii poliisille ominaisesta paranoiasta tai yrittää keksiä valheellisia perusteluita poliisin rikoksille.
„Ei tämä oikeasti ole niin vaikeaa.“
Ei muuten todellakaan ole, poliisin sairas ajatusmaailma on kuitenkin niin läpinäkyvä.
Poliisi aina unohtaa ja hautaa itse pääasian eli ihmisen oikeudet ja keskittyy vääristellen ja valheellisesti täysin epäolennaisiin poikkeuksen poikkeuksen poikkeuksen poikkeuksen poikkeuksen poikkeuksen poikkeuksen poikkeuksen poikkeuksiin tuottaakseen mahdollisimman suuren haitan ja vahingon.
"Meillä on paljonkin sellaista ihan perustuslakiin kirjatuilla perusteilla säädettyä rikollista erityislainsäädäntöä, joka mahdollistaa rikollisen perusoikeuksiin kajoamisen."
Paitsi kun laki on rikollisessa ristiriidassa perustuslain kanssa, on se mitätön.
Unter einer Psychopathie wird in der forensischen Psychologie und Psychiatrie eine schwere Form der dissozialen/antisozialen Persönlichkeitsstörung verstanden.
Psychopathie bezeichnet eine schwere Persönlichkeitsstörung, die bei den Betroffenen mit dem weitgehenden oder völligen Fehlen von Empathie, sozialer Verantwortung und Gewissen einhergeht.
Sopii poliisiin, suljetulle mars.
Tietysti. Jos kuulustelupöytäkirjaa ei ole erikseen julistettu salaiseksi, niin se on kaikille julkinen. Asianosaisille ilmainen, muille maksua vastaan.
1 §
Julkisuusperiaate
‹Viranomaisten› asiakirjat ovat julkisia, jollei tässä tai muussa laissa erikseen toisin säädetä.
Omassa tapauksessani jonka takia keskustelun aloitin, oli kyse nimenomaan salassa pidettävästä kuulistelupöytäkirjasta. Mielestäni tässä on toimittu väärin, tai en ainakaan ymmärrä minkä lain mukaan terapeutilla olisi oikes saada tietää kuulustelussa puhuttuja asioita vaikka kyseessä onkin alaikäinen.
Poliisi, terveydenhoito jne. vuotavat salassapidettäviä yksityisyydensuojan piiriin kuuluvia tietoja kuin seula, muttei noita rosvoja koskaan saateta edesvastuuseen rikoksistaan.
2 §
Poliisin toiminnan yleiset periaatteet
Poliisin toimenpiteet on suoritettava aiheuttamatta suurempaa vahinkoa tai haittaa kuin on välttämätöntä tehtävän suorittamiseksi.
Eli suomeksi: poliisin tehtävä on aiheuttaa vahinkoa ja haittaa, ja tottakai mielivallan makuun päässyt pikkunilkki haluaa maksimoida haitan ja vahingon väittäen sitä välttämättömäksi.
Keskustelun aloittajana tunnut hyvin asialliselta ja osaat tietysti jättää omaan arvoonsa avohoidossa olevien mielenterveyspotilaitten vastaukset.
Koska terapeutti oli ole tullut mukaan ihan noin vaan puskista, niin poliisi on mitä suurimmalla todennäköisyydellä tarkistanut eri laeista, mitä oikeuksia hänellä on tiedonsaantiin. Soitat tutkinnanjohtajalle ja kysyt lain, mihin poliisin päätös perustuu.
Jos sellaista ei löydy, niin teet sen jälkeen poliisille tutkintappyynnön asiasta. Asia siirretään silloin toisen ´poliisipiirin´ tutkittavaksi.
Soita toki poliisille, jos haluat saada jonkin lakia ja oikeutta vääristelevän valheellisen vastauksen.
Luultavasti kyttä väittää sinua hulluksi, joka tulee väkipakolla saada hoitoon.
Apropos, avohoito, poliisit ovatkin sitten vapaalla jalalla liikkuvia suljetulle osastolle kuuluvia umpihulluja äärimmäisen vaarallisia aseistautuneita rikollisia
Miksiköhän näin olisi? Itsekö antaisit asian olla jos ulkopuoliselle luovutetaan sellaista tietoa, mikä on yksityistä? Varsinkin kun kyse ei ole pikkujutusta vaan poliisikuulustelusta.
Asiahan ei siitä parane, että kuuntelee poliisin valheita. Tai voihan olla niinkin hyvä tuuri, että pääset juttusille suomen ainoan rehellisen poliisin kanssa, mikäli sellaista onkaan.
Poliisia ei saa ruotuun kuin laillisuusvalvonta, mutta se on suomessa lähinnä tragikomedia.
Onhan se noinkin. Ei tämä ainakaan lisännyt luottamusta poliisia kohtaan, vaikka rehellisiä niiden kuuluisi olla, mutta onhan näitä, vastaavia ja muitakin, tapauksia sattunut eikä varmasti turhan takia ole monella mennyt luottamus poliisiin yms "viranomaistahoihin"
Pyydä ihmeessä jotain tuttua neuvomaan sinulle, kuinka puhelimella soitetaan. Kun sen opit, niin soita kuulustelun suorittaneen ´piirin´ tutkinnanjohtajalle ja kysy, mihin lakii heidän tekemänsä päätös perustui. Jos vastaus ei sinua tyydytä, niin tee tutkintapyyntö.
Miksi oletat etten osaa käyttää puhelinta...?
Mutta soitettu on ja siellä päässä nyt selvitetään miksi tietoja oli annettu
Kerrot olevasi alaikäinen joten tutustu lastensuojelulakiin. Siellä on kerrottu että poliisilla on jopa velvollisuus kertoa asiasta.
Oulun polisiin luotaminen kun kilo paskaa. Lestoja täynä.
Lesta poliisi on mitä pahin loinen. Kaivaa kaiken tiedon ja jakaa sen seuroissa