Kuvien oikeudet - ja niiden käyttö

tape_64

Olen harrastevalokuvaaja, ts. tykkään napsia kuvia mielenkiintoisissa paikoissa ja kauniista jutuista. Ajattelin tehdä itseelleni omaan kännykkään suojakuoren omalla kuvalla (itse otin, ja täällä ajattelin tehdä http://www.designskins.fi), jossa poseeraan englantilaisen kuninkaallisen varijan, eli ns. beef eaterin kanssa. Voinko minä tehdä kuoren siitä kuvasta, vai tulisiko tuolta vartijalta saada virallinen lupa?

4

388

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • luulisin.

      Omaan kännykkääs, omasta kuvasta, (ei siis kaupalliseen tarkoitukseen, et ala tehdä rahaa), etköhän sinä omaan käyttöösi saa tehdä ihan niin kuin haluat.

    • omaan käyttöön.

      Kaupalliseen käyttöön arvelisin, että lupa pitäisi sitten saada jostain sieltä brittien hallintoelimeltä, mutta omaan käyttöösi saat tehdä mitä haluat.

    • ol8oio8ilo

      Entä kun vaihdat sitä härpäkettä?

    • NikonTamronNikkor

      Valokuva oikeudet on AINA kuvaajalla jollei erikseen muuta sovita.. ja tyhmä sopii.

      Kuvassa olevilta henkilöiltä tulee kysyä lupa, mutta vain jos he ovat yksityisellä alueella ja selkeästi kuvien kohteena. Buckinghamin palatsin portti ei sellainen ole. Lupavaatimus ei muuta kuvan oikeuksien omistussuhteita mitenkään, mutta saattaa rajata kuvan julkista käyttöä.

      Julkisella paikalla otettu yleiskuva voi sisältää myös ihmisiä ja tälläinen kuva voidaan julkaista (malleilta) lupaa kysymättä.

      Ja Beefeaterit on muuten ihan "julkista riistaa" briteissäkin.. he saavat jopa koulutusta asiaan. Siitä syystä et koskaan näe punatakkia istumassa tai kävelemässä.. vain särmänä vahdissa tai paraatimarssilla vaihdolle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      247
      4639
    2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      77
      3086
    3. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      47
      2473
    4. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      28
      1813
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      45
      1777
    6. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      81
      1470
    7. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      85
      1295
    8. PS uusimman gallupin rakettimainen nousija

      https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden
      Maailman menoa
      143
      965
    9. Tekiskö nainen mieli tavata...

      Viikonloppuna ja...?
      Ikävä
      69
      958
    10. Sellainen tunne sydämessä

      Että nainen olet kaivannut minua. Tai sanonko että oikeastaan koet sitä samaa nostalgiaa, kaipuuta ja mukavia muistoja,
      Ikävä
      86
      894
    Aihe