hei, minulla on nyt puolitoista kuukautta tinnittänyt molemmissa korvissa. tiedän, ettei siitä pääse eroon, mutta helpottaisi tietää, voiko vika johtua jostain muusta kuin äänivauriosta korvassa.
tinnitukseni kuuluu siis molemmissa korvissa ja kun kuuntelen, löydän ainakin kolme erilaista ääntä. se on todella kovaäänistä ja haittaa normaalia elämää aika paljonkin esim. keskustellessa peittää osan puheesta tms.
olen 19 vuotias ja ihan pienestä asti kärsinyt melko rajuistakin paniikkikohtauksista. tinnitus alkoi yhden sellaisen jälkeen viime kuussa. ajattelin, että se on vaan jälkioire ja menee pois yön aikana, mutta päässä soi edelleen ja se tuntuu aina vaan voimistuvan. että voisiko siinä paniikkikohtauksessa olla syy?
en tiedä, olen aika totaalisen väsynyt ja onneton tämän vaivan takia ja mietin voiko tähän tottua ollenkaan. masennusta ja ahdistusta on ollut muutenkin niin tämä nyt ei varsinaisesti helpota, vaikka viekin huomion pois muista päänsisäisistä ongelmistani.
tinnituksen alkamisen syyt?
tinnitusvaivaa
2
218
Vastaukset 2
- sivuvaikutus?
Otitko jotain lääkettä?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Puukotus Kajaanissa
Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu591551- 261194
- 851048
- 42867
- 65826
- 92794
Humalassa autolla ajo.
Tuhti humala hyydytti kuljettajan Suomussalmella -sammui rattiin ,uutisoi Ylä-Kainuu.15759Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."
Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i19715Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.
Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.131715- 115686
Jäljitelmä Birginit
Ei jumaleisson, Jeffin vaimo kertoo et nää Hermesit olikin jäljitelmiä ja timangit labrarääsää. Anna mun kaikki kestää �146621Suloinen ja herkkä
Toiset huomioiva, räväkkä, yllättävä. Ei sellaisesta voi olla pitämättä.31615- 4612
- 43601
Minä muistan
Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol45570Anteeksi J-mies
Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t74557- 19556
- 44538
Hyvää yötä hurmuri
Iltaa haaveeni! Kauniita unia😘 Jospa me vielä nähtäis ja juteltais, suukoteltais ja halittais, siliteltäis ja hyväiltä24523Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle
Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke17487