tinnituksen alkamisen syyt?

tinnitusvaivaa

hei, minulla on nyt puolitoista kuukautta tinnittänyt molemmissa korvissa. tiedän, ettei siitä pääse eroon, mutta helpottaisi tietää, voiko vika johtua jostain muusta kuin äänivauriosta korvassa.

tinnitukseni kuuluu siis molemmissa korvissa ja kun kuuntelen, löydän ainakin kolme erilaista ääntä. se on todella kovaäänistä ja haittaa normaalia elämää aika paljonkin esim. keskustellessa peittää osan puheesta tms.

olen 19 vuotias ja ihan pienestä asti kärsinyt melko rajuistakin paniikkikohtauksista. tinnitus alkoi yhden sellaisen jälkeen viime kuussa. ajattelin, että se on vaan jälkioire ja menee pois yön aikana, mutta päässä soi edelleen ja se tuntuu aina vaan voimistuvan. että voisiko siinä paniikkikohtauksessa olla syy?

en tiedä, olen aika totaalisen väsynyt ja onneton tämän vaivan takia ja mietin voiko tähän tottua ollenkaan. masennusta ja ahdistusta on ollut muutenkin niin tämä nyt ei varsinaisesti helpota, vaikka viekin huomion pois muista päänsisäisistä ongelmistani.

2

157

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marja sulkee liikkeen

      Nyt lähtee kylän ainoa kello ja kultaliike ja kenkäkauppa
      Oulainen
      20
      4994
    2. Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin

      Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni
      Haapavesi
      86
      1782
    3. Asunnottomuus lisääntyy

      Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ
      Maailman menoa
      289
      1646
    4. Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."

      Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä
      Maailman menoa
      74
      1605
    5. Oulaisten vaalit ovat hyvä alku, mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.

      Oulaisten vaalit ovat hyvä alku. Puolueväristä riippumatta hallituksen rikollisuutta torjuvat toimenpiteet tehoavat ja r
      Oulainen
      2
      1451
    6. Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja

      Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S
      Maailman menoa
      256
      1448
    7. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      135
      1217
    8. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      12
      1190
    9. Sulle on tullut

      Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä
      Ikävä
      104
      1139
    10. Minä pyydän,

      jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi
      Ikävä
      69
      1121
    Aihe