Minun tarinani

maestro

Istuin metrojunassa ja matkasin kohti uutta kotiani. Olimme vasta muuttaneet Espanjasta Suomeen ja näin kohta taloni ensimmäistä kertaa. Syntymäpäivä oli juuri ja juuri ehditty pitää ennen muuttoa, täytin 14 vuotta. Olin uurastanut suomen kielen parissa jo pari vuotta Espanjassa ja nyt osasin sitä oikein hyvin. Vanhat ystäväni olivat jääneet Espanjaan. Nyt metrojuna pysähtyi Rautatientorin asemalle ja nousin kyydistä perheeni kanssa. Ai niin ja nimeni on Anni. Perheeseeni kuuluu 5. Äiti, isä, minä,
pikkuveli ja pikkusisko. Meillä on myös kaksi lemmikkiä, koira Peetu ja papukaija Jeesus. Kotiin päästyämme pystyin vain ihailemaan eteenpäin avautuvaa maisemaa. Huomenna olisi sitten koulupäivä.

Jatkuu...

2

153

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • maestro

      ...Jatkuu

      Heräsin aamulla ja menin syömään aamupalaa. Sitten olikin jo aika lähteä kouluun. Kouluni oli pääkaupunkiseudun lahjakkaimmille tarkoitettu ja siellä ei ollut "tyhmiä" tyyppejä. Metrojuna pysähtyi Otaniemen asemalle ja koulu oli ihan kivenheiton päässä. Ja luokkaan päästyäni istuin pulpettiin joka olikin vain pöytä! Opettaja selitti että tietokoneeseen tai tablettiin piti ladata kaikki materiaali. Huh hei ja työpöydälleni oli ilmestynyt liuta uusia kuvakkeita. Meillä oli "paripöydät" ja vieressäni istui Aatu. Hän vaikutti olevan hiukan ujo istuessaan vieressäni. Mutta sitten tulikin jo välitunti ja menin istumaan penkille. Luokkamme pisin, Pekka istui viereeni ja kyseli kaikenlaista Espanjasta. Aatu ilmestyi paikalle ja näytti mustasukkaiselta kun Pekka istui vieressäni. Kohta Pekka lähti ja tunti alkoi.
      Koulu loppui ja kävelin metroasemalle. Metroon istuessani huomasin Aatun istuvan takanani. Hän huomasi että huomasin hänet ja näytti nololta. Aatu poistui junasta jo seuraavalla asemalla, vaikka hän ei edes asunut lähimaillakaan. Kohta huomasin että hän istui taas takanani!

      Jatkuu...

      • maestro

        ...Jatkuu

        Hän huomasi sen ja säikähti. Kysyin häneltä mitä hän teki. Nolona hän vain mutisi jotakin. Vähän aikaa katseltuamme hän kysyi minkälaisista elokuvista pidän. Vastasin siihen ja hän sanoi että hänellä olisi yksi ylimääräinen lippu elokuvaan. Sen jälkeen Aatu sanoi että voi viedä minut elokuvaan. Se sopi minulle. Perjantaina kello 20.30 Flamingon Finnkinossa. Hehe, tänään on torstai. Astuin metrosta ulos ja Aatu hymyili minulle. Hymyilin takaisin ja metro meni pois. Kiipesin portaita ylös Rautatientorille jossa oli monenlaisia kauppoja. En katsonut mitään muuta kuin eteenpäin ja kohta olinkin jo kotona. Huoneestani oli hieno etelänäkymä merelle suurista lasi-ikkunoista. Ihailin maisemaa ja hetken kuluttua sain idean; voisin googlata Aatun ja katsoa minkämoinen tyyppi tämä oli. Löytyi hänen bloginsa! Klikkasin heti seuraajaksi ja näin postauksen jossa hän kertoi ihastuneensa tyttöön joka oli juuri muuttanut Espanjasta. Hän oli vielä kommentoinut : "Jes! Nyt sain hänet elokuviin kanssani!" Minun täytyi kommentoida vain että se olin minä. Nyt ainakin tiesin että hän oli ihastunut minuun!

        Jatkuu...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan bisneksillä ei mene hyvin

      https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      301
      1263
    2. Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja

      Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma
      Kotimaiset julkkisjuorut
      30
      1037
    3. 64
      867
    4. Voiko meidän välit

      Koskaan parantua tästä?
      Ikävä
      71
      847
    5. Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta

      Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html
      Maailman menoa
      420
      695
    6. Onko kaivattusi

      Kummallinen jossakin suhteessa?
      Ikävä
      47
      629
    7. Mies, olenko ymmärtänyt oikein?

      Ystävyys/salainen suhde/molemmat ovat täysin poissuljettuja asioita? Nainen
      Ikävä
      72
      598
    8. Kiteen Pallon superpesisjoukkue pelaa huumeiden vaikutuksen alaisena

      Huumerikos. Yleisesti uskotaan, että se seikka, että eräs KiPan pelaaja kärähtää huumeista, on vain jäävuoren huippu. M
      Kitee
      77
      574
    9. Kauanko olet kaivannut kaivattuasi ja

      koska hänet löysit?
      Ikävä
      38
      572
    10. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      450
      563
    Aihe