Missä sädeaseet viipyvät?!

Mikä maksaa?!

Ruutiaseet ovat satoja vuosia vanha keksintö. Nyt elämme 2010-lukua joten niin metsästykseen kuin sotimiseen olisi saatava sädeaseita. Niiden edut olisivat moninaiset, valon nopeus, ei siis tarvita mitään ennakkoa liikkuvaan kohteeseen ammuttaessa. Ilmiömäinen tarkkuus, ei ole aseen vika jos ei osu. Säde antaisi sellaisen tärskyn että kohde kuolisi vaikka osuisi vain raajaan. Missä sädeaseet viipyvät?!

3

167

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tähtisoturi

      Onhan noita jo olemassa. Suurvallat pystyvät pudottamaan lentokoneen tai tuhoamaan satelliitin "sädeaseella" Laasereilla voidaan myös sokaista vastapuolen sotilaita.
      Ongelma on vain laitteiden suuri koko ja hinta. "Sädeaseet" tarvitsevat erittäin paljon energiaa, jonka pakkaaminen sormiparistoon ei vielä onnistu.

      Oletkos ajatellut mitä tapahtuisi "ohilaukauksessa"? Säde karkaisi kohteen ohi avaruuteen ja polttaisi kaiken tieltään. Entä jos sitten osuisi? Suuri energoamäärä höyrystäisi kohteen sisältämän nesteen räjähdysmäisesti ja suuri osa lihoista menisi piloille.

    • vm-54

      Nykyaikaisen 5 ottelijat käyttää suomalaista laser asetta.

    • http://www.youtube.c

      -
      -
      -

      Onhan niitä ollut jo vuosia. Tuossa esimerrki uudesta:


      http://www.youtube.com/watch?v=gMfYUyrKRng

      -
      -
      -
      -
      Soo'n vaan niin että tarvittavan (sähkö)energian teko ei oikein taida vielä olla kannettavassa koossa...
      .
      .
      .
      .

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      260
      9770
    2. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      178
      5513
    3. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      156
      5129
    4. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      69
      4800
    5. Ootko sä nainen suuttunut

      jostain? Harmi jos tullut väärinkäsityksiä.
      Ikävä
      212
      2369
    6. Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää

      Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.
      Ikävä
      12
      2219
    7. Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen

      Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell
      Maailman menoa
      302
      1838
    8. Minkälainen auto

      Kaivatullasi on? Väri/Merkki? :)
      Ikävä
      90
      1547
    9. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      21
      1491
    10. Kuinka rakastunut olet

      Ja kehen?
      Ikävä
      41
      1113
    Aihe