17hmr/22lr/22wmr

osimoileen näin

terve mitä kaikkia riistaeläimiä 17hmrllä suap ampua? entäs 22lrllä? tai 22wmr?
Elikkäs mikä noista kannattas ostaa ja mikä ois paras pienriistalle metsästyksessä?
ja kertokaa tehoista ja max ampuma matkoista:)))

4

4191

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • isäsi

      Sinun kannattaisi ensin käydä koulu loppuun ja opetella oikeinkirjoitusta sekä välimerkkien käyttöä. Kun olet hieman kasvanut ja aikuistunut, niin vasta sitten aseen hankinta tulee ajankohtaiseksi.

      • osimoileen näin

        sori lukihärö eivoip mittää:)) ja oon vanhempi ku sie isä muista se:) turhia tommoset kommentit! en mie tosta suutu:)) ja huutonaurua perään!!!!! :))))))))))))))))))


    • no osimoilleen näin..

      17hmr on lähinnä pienpetojahtiin rapakon takana tehty kaliberi. Kovat lähdöt luodissa ja köykänen kuti(en tiiä kettään joka tällä syömälintuja ampuu,tosin kaikkihan on mahdollista). 22lr taasen on passeli peli kyyhky hommeleissa ja pyy metällä (muita kanalintuja ei sillä saa ampuakkaan,paitsi fasaania). Saapi sillä tosin sorsiakin ampua(poislukien hanhet). Ja sitte tuo 22wmr, sillä sitte saaki jo ampua metsoakin ja hanhea.. kaikilla pitäisin ampumamatkan alle 100m! Siinäpä se lyhykäisyydessään niin..

    • perttu9

      Jos suoritat metsästyskortin onnistuneesti (ja se tarvii olla jos haluaa metsälle). Saat kyllä selville kaikki asiat mitä saa ampua milläkin patruunalla jne..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      98
      1211
    2. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      87
      834
    3. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      31
      764
    4. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      66
      683
    5. Karita Tykkä mennyt kihloihin.

      Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      616
    6. 31
      593
    7. Nainen tosi ikävä sua

      Näkispä edes ohimennen
      Ikävä
      18
      548
    8. S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan

      S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist
      Maailman menoa
      15
      541
    9. Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa

      Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta
      Ikävä
      43
      513
    10. Rakennus myynnissä

      Joko se loppuu mehtä hallitus sumilta?
      Suomussalmi
      10
      466
    Aihe