Avartakaa näkemyksiä antiikista.

Tenho os..

Olen 64-vuotias ukkomies, joka on aina ihmetellyt ihmisiä, jotka haalivat vanhoja ruosteisia romuja nurkkiinsa. Esimerkiksi vaimonikin on nyt vanhana harppuna alkanut keräilemään kaikenlaisia haisevia romuja nurkkiini. Mikä osa pääkopasta naksahtaa, että saa inspiraation pilata kauniin kodin "antiikilla"? Minä olen tiuhaan tahtiin vienyt metallikeräykseen romuja, joita vaimoparka ei edes aina muista, kun niitä on niin paljon. Voitteko arvoisat "harrastajat" kertoa mielipiteenne ja mahdollisesti jopa avartaa hieman, miksi teillä on niin kova into keräillä joitain vanhoja peltipurkkeja? Harmi kun minulla ei ole valtaa ja voimaa, mutta jos olisi niin määräisin lain jolla hävitetään tuollaiset romuesineet!

7

238

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Harrastakaa yhdessä

      Antiikkiharrastukselle on tutkitustikin lukuisia syitä. Luulen tekstisi perusteella, että kyse ei ole esim. sijoitusesineiden hankkimisesta taikka halusta kehittää itseään taiteen ja esinekulttuuriin saralla hankkimalla ostetuista esineistä kaikki mahdolliset tiedot.
      Arvelen, että olet tehnyt vaimosi elämän yksitoikkoiseksi taikka muuten onnettomaksi - ehkäpä olet jopa nimitellyt häntä (ks. yllä oleva teksti). Esineitä ostamalla vaimosi yrittää kohottaa mielialaansa ja irrottautua ankeasta arjesta muistojen ja nostalgisten asioiden parissa.
      Ehdotan, että kysyt vaimoltasi etkä meiltä muilta, miksi hän harrastaa vanhoja tavaroita. Sillä jokaisella meistä on omat syymme.

    • Vieno Virkiä

      Jos olisin vaimosi, laittaisin tuollaisen ukkorähjän ulkoruokintaan harrastamaan vaikka pullojenkeräilyä ja sitäkin, kyräilemättä...

    • Tenho Os...

      Minä laittaisin tuollaisen Vieno Virkiän luuttuamaan vessani kunnon harjalla, enkä millään nuijasodan aikaisella huiskulla. Olen pettynyt saamastani palautteesta, mutta onnekseni voin kääntää asiani niin, että minä olen se terveempi osapuoli, toisin kuin te ja vanha vaimonkorppuni.

      • Ylermi Yrmee

        Sinun olisi paree pitäytyä vaan miespuolisissa kumppaneissa; voisitte luututa toisianne :D.


      • Paljas uneksija*

        Vai laittaisit, salli mun naureksia oikeen selekäkeikkanauruja.


    • Vihumattila

      Mene sinä tenho vanhainkotiin ja anna vaimosi elää!!

    • addiktio tämäkin

      Tv:stä tulee ohjelmaa näistä himohamstraajista, yritä saada vaimosi hoitoon, ennen kuin tilanne karkaa käsistä. Jos päästät sen pahaksi, niin sitenpähän asut vanhojen, haisevien roskapussien ja hiirenpashojen kanssa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      106
      2195
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      886
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      64
      801
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      46
      790
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      21
      706
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      511
      698
    7. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      630
    8. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      64
      595
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      570
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      551
    Aihe