Kurssimatkalla

Peksiveksi

Tehtaallemme tuli uusia laitteita ja niiden käyttöön liittyvää koulutusta järjestettiin Ruotsissa. Joten oli laivamatka tiedossa. Itseasiassa aluksi oli suunnitelmissa että vain ydinporukka lähtisi lentäen Ruotsiin ja kävisi koulutksessa, mutta sitten joku iso herra sai idean että mentäisiin laivalla ja vähän isommalla porukalla niin saataisiin arjen aherrukseen pieni katkos ja kasvatettua samalla vähän ryhmähenkeä.

Tiistai-aamuna lähtöpäivänä olimme kaikki kokoontuneet työpaikamma portille odottelemaan bussia joka veisi meidät satamaan. Siinä katselin ja laskeskelin että reilut nelisenkymmentä meitä olisi lähdössä ja ihmeekseni huomasin että lähdössä olisi myös konttorin ja laboratorion naisia vaikka heillä ei ole mitään tekemistä uusien laitteiden kanssa. Työkaveri kertoi että johto oli päättänyt että he pääsevät mukaan kun ei heilläkään ole ollut aikoihin mitään reissuja ollut.

Naisia oli kymmenisen kappaletta kaikki suurinpiirtein 35-50 vuoden ikähaarukassa paitsi yksi Riikka joka oli 25-vuotias mua hieman nuorempi tyttö. Riikka oli ihan nätti tyttö vaikkakin hieman pullukka ja olihan vanhemmissa naisissakin ikäisekseen tosi seksikkään näköisiä naisia.

Jatkuu myöhemmin.

3

12972

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Epäilevä_

      valetta joka sana!

    • jatkoa

      totta tai ei, ainakin alkuasetelma on herkullinen...

    • Peksiveksi

      No bussi saapui ja porukkaa nousi autoon ja mä päädyin parin vanhemman äijän kanssa pelaileen korttia. Työnantaja oli hommanut linkkuun hieman siideriä ja olutta joita siinä sitten matkan aikana nautittiin.

      Rattoisan matkan jälkeen päästiin laivaterminaaliin jossa meidät jaettiin kahden hengen hytteihin. Haaveistani huolimatta ei hytteihin tehty mies-nainen jakoa vaan miehet oli keskenään ja naiset keskenään.

      Minä sain hyttikaveriksi aakkosten mukaisen järjestyksen takia melkein kuusikymppisen vähän ajan päästä eläkkeelle jäävän asentajan. No ei siinä mitään ihan mukava kaveri ja vielä hieman viinaan meneväkin niin epäilin ettei reissusta ainakaan tylsä tulisi.

      Vähän aikaan laivalla oltuamme oli ruokailun vuoro. Menimme seisovaan pöytään jonka syöttölätyylistä en niin hirveästi pidä, ennemmin olisin mennyt syömään ala carteen jonkun kunnon pihvin tai kalaa. No siinä ruokailtiin ihan sekasakeilla ja minähän änkesin samaan pöytään Riikan kanssa. Itse keskityin enemmänkin ilmaisen oluen nauttimiseen kuin ruokaan. Siinä sitten jutusteltiin Riikan kanssa niitä ja näitä ja huomasin että pöydässä oli pari muutakin hieman vanhempaa äijää jotka osoittivat kanssa kiinnostusta tuohon vaaleaan nuoreen naiseen.

      Ruokailun jälkeen porukka hajaantui kuka ostoksille kuka baariin istumaan. Itse ajattelin mennä sauna-osastolle kun alku-ilta laivalla on kuitenkin niin hiljaista aikaa ja ostokset ajattelin tehdä vasta paluu matkalla.

      Menin saunaosastolle ja ostin pari tölkkiä kaljaa ja vuokrasin uimahousut. Saunalla ei näyttänyt olevan ketään muita tuttuja. Saunoin sitten hieman pidempään ja join olutta ja sitten menin porealtaalle jossa yllätyksekseni oli pari naista meidän porukasta.

      Menin porealtaalle ja tervehdin naisia ja menin samaan porealtaaseen istuskelemaan ja särpimään olutta. Juteltiin siinä kaiken maailman juttuja naisten kanssa.

      Eeva oli naisista nuorempi noin nelikymppinen pieni punatukkainen nainen. Eeva työskenteli konttorissa ja olin katsellut että aikas sähäkkä pakkaus ikäisekseen. Vanhemmat työkaverit olivat kertoilleet että Eeva olisi nuorempana ollut aikamoinen kullihaukka. Eeva oli eronnut pari vuotta aiemmin.

      Tuula oli reilusti yli viisikymppinen nainen. Hieman jo kulahtaneempi tapaus ja jotenkin muutenkin tyyliltään ei mun makuuni. No vähän aikaa siinä istuttuamme Tuula sanoi lähtevänsä saunaan, Eeva sanoi tulevansa kohta perässä.

      Jäimme Eevan kanssa juttelemaan kahdestaan porealtaalle ja hetken juteltuamme tunsin kuinka Eevan jalka ujuttautui jalkojeni väliin. Katsoin Eevaa ja hän katsoi minua hymyillen silmiin.

      Jatkuu myöhemmin...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      90
      14114
    2. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      16
      5820
    3. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      154
      5541
    4. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      136
      5342
    5. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      200
      5109
    6. Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?

      Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua
      Maahanmuutto
      287
      3682
    7. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      87
      3591
    8. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

      Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
      Maailman menoa
      1
      3497
    9. Vanhat miehet eivät muista

      Niinistö muistaa vain Marinin hölmistyneen ilmeen, mutta ei miksi möllötti sen näköisenä. Vanhanen taas ei muuten vaan
      Maailman menoa
      18
      3463
    10. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      110
      3088
    Aihe