Barbadokselta kotiuduttu

Barbados 2014

Tiistaina kotiuduttiin Barbadokselta ja nyt totutellaan taas tähän kellonaikaan ja tähän pimeyteen.
Ihana paikka, ihania ihmisiä ja upeita kokemuksia.
Oltiin aivan upealla katamaraani risteilyllä, paikallinen yrittäjä. Meitä oli vain 13 henkeä paatissa, oli kalliinpi kuin moni muu, mutta oli juuri lupaamansa 5 tähden arvoinen kokemus.
Jos joku haluaa tietää jotain, niin vastaan mielelläni ;)

6

1298

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jalmari8

      Samoihin aikoihin oltiin siellä myös. Hieman erilaiset kokemukset.
      Ainoa (mutta iso plussa) oli hyvä ilamsto. Sopivan lämmin, ei liian kuuma.
      Mutta muuten... Sikakallista kaikki, ihmiset töykeitä ja ylimielisiä. Missä oli "rento barbadoslainen elämänmeno", pelkkiä kieltotauluja siellä täällä. Ei tarvitse mennä toiste.

    • malediivari1

      Hei. täällä ollaan parasta aikaa, minkä firman risteilyllä olitte

    • Nipsu80

      Eilen kotiuduttu. Aivan mahtava paikka!!! Rannat ja meri upeat, joka puolella siistiä, ihmiset ystävällisiä, mukavia ja auttavaisia. Hintataso lähellä Suomea, mutta esim. ravintoloissa annoskoot ovat niin isoja, että kaksi ihmistä syö mahan täyteen yhdestä annoksesta. Rahaa meni luultua huomattavasti vähemmän. Tekemistä löytyy helposti kahdeksi viikkoa ja myös pidemmäksi aikaa. Reggae-takseilla ja busseilla helppoa ja edullista liikkua. Tupakkalaki samanlainen kuin Suomessakin. En ymmärrä miksi siitä on moni vaahdonnut. Ravintoloissakin sai polttaa, jos ei ollut katosta päänpäällä.

      Jalmari8:n kommenttia en kyllä ymmärää yhtään:) ehkä se on ollut se oma asenne ;)

      Itse suosittelen paikkaa kaikille!

    • What the F^¨¨k ?

      Huippupaikka myös minun mielestäni! Joo olis kiva tietää missä "Jalmari" on törmännyt ylimielisiin paikallisiin ja kieltotauluihin...?

    • Maahinen Barbadoksel

      Munkin mielestä Barbadoksella on ollut ystävällisimmät ihmiset mitä missään olen tavannut. Palvelun lisäksi täysin vieraat ihmiset kaduilla toivottivat hyvää huomenta, eikä yhtään negatiivista kokemusta vastaan tullut. Olimme paikalla vaimoni kera Kuukauden ajan, joten jos jotain sanottavaa ihmisten käyttäytymisestä olisi, niin luulisi asian tuossa ajassa tulleen esiin.

      Barbados on loistava paikka, jota voi suositella kaikille.

    • Barbados123

      Joo Barbados on yks parhaista, hiukka hintava mutta ei niin paljon kun yleisesti luullaan.
      Loistava mesta!! Vois olla vaikka koko talven siellä, länsirannikon vuokra / ostotalot ovat hulppeita.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      396
      2082
    2. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      12
      1929
    3. Nainen, meidän talossa on säännöt

      1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
      Ikävä
      249
      1404
    4. Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?

      En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.
      Ikävä
      81
      1041
    5. Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?

      Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel
      Tv-sarjat
      56
      965
    6. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

      "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
      Hindulaisuus
      402
      938
    7. Rakennetaanko yhdessä?

      Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä
      Ikävä
      39
      808
    8. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      56
      779
    9. Mies haluaisin sinun kanssa

      Rakkauslapsen. Hänestä tulisi tosi söpö ja fiksu.
      Ikävä
      75
      750
    10. Hyvää yötä mies

      Nuku hyvin. Viikonloppuna on tulossa hellettä, se on mukavaa. Juhannuskin kohta. Mun tekis mieli huolehtia susta. Semmo
      Tunteet
      70
      724
    Aihe