Apuaaa!!

Minä

Joo, moi! Niin oon hallunnu koiraa 6 VUOTTA ja mun iskä sanoo vielki ei. vaik lähellä miettimist on ollu. Ja tosi hyvä selitys miks en saa; ne haisee. D: Miten sen sais suostuu/miettii ?? Myös äiti on tos iskän hommas mukan.


Oon kymmenen vuotta. Ja nyt te helvetin haukkujat ette tuu tänne et; oot liian nuori ja saat sit ku täytät 18 . Apuuu! ;(((

16

132

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Doggiestyle

      DOG HATER IME NYT JO..... VAIKKA PEUKKUA.

      • Minä

        ÖÖÖÖÖÖÖÖÖÖ....


    • Parempi lemmikki

      Voi lapsi parka. Koiranpitoon liittyy niin suuret vastuukysymykset, että unohda koko juttu. Vanhempasi ovat viisaita ihmisiä, jotka selvästi välittävät lapsestaan kun haluavat sinut koiranhoidolta ( puremilta) säästää. Kissa, marsu ja kani esimerkiksi ovat ihania eläimiä, joilta saa paljon rakkautta ja niitä on kiva pitää sylissä ja helliä.

      • kissanomistaia

        jos puremat on ongelma niin ei kissaa kannata ottaa.


    • neljän äitee

      En tietääkseni ole haukkuja, vaikka sanonkin (neljän lapsen äitinä), että kyllä vanhempasi päättävät eläinasiat, vanhempasi ovat niitä jotka viime kädessä ottavat vastuun myös eläimestä ja sen kuluista.

    • Älkää hommatko koira

      niissä on kauheesti vaivaa.ne kuseksii ympäriinsä ja puree,en suosittele.

    • 666+666

      Teini-iässä koira sitten unohtuukin, kun se ei olekaan enää kiva pentu vaan kenties tylsäksi jäänyt aikuinen koira, jota pitää pissittää kaatosateellakin.

      Oikeasti kannattaa edes siihen 15 ikävuoteen asti odottaa. Ymmärrät varmasti silloin miksi näin.

    • Hölmö lapsi

      Painokelvottomia ajatuksia täällä.

    • Minä

      Huomatkaa että minulla on ollut hoitokoira sen omistajveia (mun serkku)asui meillä.mä vein sitä joka päivä koirapuistoon ja ulos. Mä koulutin sen. Ja tein kaiken sen eteen. Ja mellä on kaksi marsua ne on tylsii ja ihanii mut ei sama ku koira. oon allerginen kissoille.

      • marsvinsson

        Hoida ja keskity ensin marsuihisi ja tarjoa niille arvoisensa elämä, ja vasta sitten mieti uutta lemmikkiä. Jos marsut ovat jo nyt tylsiä ja saisit koiran, voi vaan kuvitella miten heitteille marsuparat jäisivät. Unohda koira, olet aivan liian nuori huolehtimaan mistään eläimestä!


    • bullipoju

      Hoitokoira ei ole sama kuin oma koira. Niin kauan kuin et pysty itse maksamaan koirasi kuluja ja asut vanhempiesi katon alla, vanhempasi päättävät hankitaanko koira vai ei. Mietipä omalle kohdallesi jos SINÄ olisit se joka ei koiraa halua mutta vanhempasi hankkisivat sen kuitenkin. Alku menisi hyvin mutta sitten he alkaisivat vaatimaan että sinäkin käytät pentua ulkona satoi tai paistoi ja käytät viikkorahasi koiran kustannusten maksuun, olisiko mukavaa? Tuskin. Vaikka se on nuorelle vaikeaa, kannattaa joskus asettaa itsensä muiden kenkiin ja yrittää miettiä asioita heidän kannaltaan..

      • -----/:::::::

        Aloittaja on dog hater, ei kannata vastailla.


      • Minä
        -----/::::::: kirjoitti:

        Aloittaja on dog hater, ei kannata vastailla.

        Oikeesti. Mä rakastan koiria mikä hitto teil on!


    • jkjhhjj

      Minä kannatan sinulle koiraa. Onko siinä teillä naapuria jolla on koira.jos pyytäisit että voitko viedä kävelylle sitä.

      • Minä

        Sinä sentään tajuat. Mutta ei ole. :(


    • Ne kustannuskysymykset ja vastuut tuossa tulikin jo. Kyllä minäkin suosittelisin tähän tilanteeseen avuksi hoitokoiraa. Voihan sinulla on hyvä ote koiriin jo nuoresta iästä huolimatta, mutta se ei ainoastaan riitä. 4H-koiranhoitajillakin on ikäraja.
      Tuttavapiirissäni 15 vuotta on ollut sellainen ikäraja, että lapsi on voinut saada koiran, ja silloinkin siksi että ainakin toinen vanhemmista on kiinnostunut myös koiranpidosta

      Esimerkiksi omien koirieni kohdalla alle 15 vuotias ei saa lenkittää niitä yksin. Jokaisesta vastaväitteestä ohjeitani kohtaan ikä nousee --pian vaadin karvatupon ulkoiluttamiseen 18v iän ja ajokortin; Koirat ovat kyllä lasten ja nuorten käsiteltävissä, mutta tien päällä on seurattava liikennettä, osattava ennakoida, ja vastaan tulee paljon arvaamattomia koiria -ja omistajia, jolloin oman koiran lisäksi on välillä hallittava tilanne muutenkin. Eikä se luonnistu monelta aikuiseltakaan.

      Kärsivällisyyttä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.

      Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke
      Helsinki
      32
      2142
    2. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      112
      1804
    3. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      77
      1571
    4. Mitä harrastuksia kaivatullasi on?

      Mitä harrastuksia sinulla? Onko teillä yhteisiä harrastuksia?
      Ikävä
      67
      1197
    5. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      160
      1192
    6. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      61
      1036
    7. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      48
      1023
    8. Tiedän että käyt täällä

      Eräälle naiselle älä huoli en kerro kellekkään
      Ikävä
      64
      994
    9. Mitäs jos hyökkään rakastuneesti kimppuusi

      Tuleeko painimatsi vai "painimatsi". Jää nähtäväksi 😂
      Ikävä
      62
      917
    10. Kannattaako suomalaisen nuoren lähteä Thaimaahan au pairiksi? Mitä olet mieltä?

      Chiang Mai Pohjois-Thaimaassa kutsuu neljä suomalaista au pairia elämänsä seikkailuun. Arki toisella puolella maailmaa t
      Thaimaa
      28
      890
    Aihe