klo 16.30-17.00 välillä tulleet avaukset taitaa olla saman henkilön / piirin lähettämiä.
Mitä tämä kuvastaa, jollakin on paha olla.
Ei pelaa yläpää eikä ilmeisesti alapääkään.
Tosi säälittävää !
Heinolassa on ainoastaan kolme henkilöä. Riutta, Hilden ja Laitinen josta riittää viestintää. Onko Rämö ja Turunen muuttanut heistä ei kuulu mitään....;)
Koittakaa voimavarat laittaa imagon nostoon eikä panetteluun, KAIKKI osalliset.
Mitä tämä kuvastaa, jollakin on paha olla.
Ei pelaa yläpää eikä ilmeisesti alapääkään.
Tosi säälittävää !
Heinolassa on ainoastaan kolme henkilöä. Riutta, Hilden ja Laitinen josta riittää viestintää. Onko Rämö ja Turunen muuttanut heistä ei kuulu mitään....;)
Koittakaa voimavarat laittaa imagon nostoon eikä panetteluun, KAIKKI osalliset.
Vastaukset 47
Vanhimmat
laitinen kirjottelee
Hiljaa virtaa jok´, ei ole Laitinen. Vaikka laittaisit turkin hihaan et saa musta Laitista.
Todella sairasta on ollut tämän päivän kirjoitukset, joita Jarmo Laitinen on suoltanut. Riittää herjaavat otsikotkin jo. Laitinen on nähtävästi saannut kutsun taas kuulusteluihin herjaamisistaan. Hyvä juttu, saatais pa.kan kirjoittajan pois näiltä sivustoilta.
Taitaa olla sama henkilö asialla taas aamuyön..............
-Kirjoitukset-
Näin uutena kaupunkilaisena, pitää kompata ketjun aloittaja.
Jos ei kenestäkään toisista ole mitään kirjoittamista eikä uusia aiheita, lumubat, hennesyt, first card kortti, vene yms., lisäksi ole kannattaisi jättää kirjoittamatta.
Eiköhän nuo asiat ole tulleet jo selväksi tai ei ne ainakaan näiden valopäiden selityksillä enempää selviä.
Lyhyen yhteenvedon jälkeen voin todeta, että siirryn naamakirjan puolelle, jossa keskusteluissa on jokin taso, joten siirryn sinne ja jätän nämä p..jaskan jauhajat tänne hiomaan epäonnistunutta elämäänsä tämän palstan pariin.
Olet hyvä esimerkki tämän palstan keskustelun tasosta.
Juopottelut ja korruptio ja muut eivät koskaan olisi tulleet tietoomme ilman tämän palstan valopäitä. Niistä pitää puhua, kunnes asiat on selvitetty. Salailu on vain pahantekijöiden eduksi.
Eräät suomi 24 H kirjoittajat eivät todellakaan tiedä, mikä heitä odottaa herjaamisista ja valheellisten tietojen levittämisestä. Myös henkilöt, jotka antavat kirjoittaa koneeltaan muiden näitä hävyttömyyksiä, joutuvat niistä vastuuseen. Kallista herjaamista, tosin jos on varaton, tilanne tulee vielä tukalammaksi.
Niin, toivotaan, että Laitinen saa tutkintapyyntönsä läpi ja korvausta hänelle aiheutetuista kärsimyksistä.
Kerrottu mikä juopottelu tai korruptio täällä on tullut yllätyksenä esille, saati sitten selvinnyt tai että onko niissä mitään sen enempää selvittämistä ?
Tämän palstan eniten ääntäpitävillä henkilöillä on "hieno" tapa yleistää asioita, esim. " kaikki päättäjä" tms. Puhukaa faktoista eikä huhu puheista.
Varmasti on asioita joista kannattaisi keskustella jotta asiat muuttuisivat, mutta jauhamalla samaa virettä ne eivät muutu. Valittaminen taidon osaa lapsikin.
Tervetuloa keskustelemaan naamatusten vaikka nyt jääfestareille, taidan mennä nauttimaan yhden, paljon mainostetun lumumban kasinolle ;)
Te ette ymmärrä... Haistakaa kaikki pitkät vitut!!!
Hiljaa virtaa jok'
Etellä oleva viesti.
Nimimerkkini ryöstetty.
Keskustelun ja kirjoituksen taso on juuri niin tasokasta ja laadukasta kuin on kirjoittelijat. Tadan olla oikeassa jos väitän kirjoittelijoita olevan muutama ja epäilen ettei joukossa ole juurikaan nuo kenestä kirjoitukset kertoo. Toisaalta jaksaako noita kukaan edes oikeasti hymyilemättä lukea. Riutta tai Hilden tuskin kirjoittelee minä omalla nimelläni Rämö tai Turunen Seppä muut kenen nimi esissä on ollut tuskin kirjoittelee, enkä usko tämän tasoisten kirjoitusten takana olevan kukaan näistä, jossain kuitenkin tulee kaikille järki vastaan. Tuskinpa on kenenkään politiikassa mukana olevan edunmukaista haukkua samaa "harrastusta" tekeviä noin henkilökohtaisella tasolla. Asiat riitelee ja niistä kinataan mutta jokainen joka siinä jotenkin mukana on tietää sen rajan millä ei saavuteta mitään eikä siten ole syytä sen yli mennä. Politiikka on asioiden hoitamista ja siihen ei kuulu sellaiset henkilökohtaiset asiat joilla ei käsiteltävän asian kanssa ole mitään tekemistä. Ei ainakaan minusta, en taatusti hauku ketään lihavuuden tai ulkonäon takia eikä kuulu minulle kuka on sukupuolisesti sitten mitäkin. Tässä voin kertoa jotta minä olen kyllä ihan naimisissa naisen kanssa ja minulla on kolme lasta enkä ole kuulunut koskaan Setaan en heinolan enkä mihinkään muuhunkaan. Myöskään minua ei ole erotettu Heinolan Vasemmistosta ei myöskään puolueesta, Moneen juurikin noihin huhuihin en kommentoi jos niissä ei todellakaan ole järjen häivää. Hullujen kanssa on loputon tie lähteä kinaamaan yhtään mistään. En myöskään roiku täällä sivustolla kovin usein ja usein silloinkin vain nopeasti käyn, ja jos täällä kirjoittelun taso jatkuu tälläisenä niin jätän teidät kirjoittelemaan tänne ihan keskenään. En toisaalta tajua mihin tälläistä haukkumis ja paskapuheiden levittämis palstaa sitten oikein yleensä tarvitaan. Kuntalaisten on hyvä olla yhteydessä päättäjiin ja sellainen kanava tämäkin voisi olla jossa oikeesti parannetaan Heinolan asiota ja kehitetään kuntalaisten vaikuttamismahdollisuuksia olla mukana rakentamassa parempaa Heinolaa. Tälläinen komposti ei ole minusta se nykymuodossaan ja siten sen on muututtava tai lopettakoon koko sivuston. Vastailen myös jos joku jotain haluaa tietää minuun liittyvää kyllä ja mielelläni kerron vaikka puhelimessa tai muuten kantojani asioihin, mutta en kaikkeen täällä koska se ei liene tarkoituksen mukaista. Enkä muuten ole tähänkään ketjuun kirjoittanut muuta kuin tämän.
On todella säälittävää kun jotkut ei muuta keksi kun kertoa jotta esim minä olisin jonkin kirjoituksen takana kuten esim pikutjapisteet monesti kertoo, en juurikaan ole ollut noidenkaan kirjoitusten takana enkä kovin helposti ole itseäni ollut koskaan kehumassa tai esille tuomassa enkä käsittääkseni myöskään ole vastaillut itselleni yhtään missään täällä. Näin kerron sitten tämänkin, sen toisaalta jokainen tervepäinen täällä olija on varmasti jo tajunnutkin.
Mitä tulee tekemääni polittiikkaan ja siihen liittyvää olen ja toimin todellakin vasemmistolaisesti ajaen duunareitten ja köyhienetua ja asiaa, minua voi ihan huoletta sanoa kommariksi ja vasuriksi ja sitä minä olen se ei todellakaan minua mitenkään loukkaa, politiikkani joka ei kaikkia miellytä eikä todellakaan ole siksi tarkoitettu. En halua mielistellä ja tukea päätöksiä ja toimintaa joka ei edistä niitä pyrkimyksiä joihin itse pyrin ja jonka etua ajan. No Hyvää lauantai iltapäivän jatkoa kuitenkin kaikille teille toverit kallit ja rakkaat.
Tosi säälittäviä kirjoituksia suurin osa näillä palstoilla.
Se orginel......
Minä olen hieman eri mieltä Hiljaa virtaa jok´ kanssasi siitä, että suurin osa Heinola24-palstan kirjoituksista on säälittäviä. Täällä on varsin paljon oikeita asioita pohtivia ja ongelmia esiin tuovia kirjoituksia ja jopa hyviä ratkaisuja ongelmiin etsiviä ja esittäviä. On osin myös niitä säälittäviä kirjoituksia, mutta meitä ihmisiä on niin moneen lähtöön, että eiköhän hyväksytä kaikenlaiset kirjoittajat, vaikka asialllista kritiikkiä toisillemme annetaankin. Kukin vastaa itse kirjoituksistaan.
VOI, MITÄ PAS.AA JARMO. MITÄ KIRJOITTELET, NARSISTISIA PIIRTEITÄ KUTEN TIITUUU RINNEVAARALLA.
Huoh...................
Naamakirja se vasta säälittävä paikka onkin. Käykääpä vaikka katselemassa jonkun kokoomuspoliitikon twitter-päivityksiä tai fb-keskustelua. Ihmiset peukuttavat ja nuolevat täysin rinnoin, ikään kuin sosiaalinen media ei kestäisi näiden "viisaiden" aivopierujen arvostelua. Suurin osa kansasta vastusti geenimuunnellun ruuan puolesta lobbaavia poliitikkoja. http://blogit.iltalehti.fi/sirpa-pietikainen/2014/02/12/miksi-suomi-tukee-gmo-maissia/, tästä taas nähdään kuinka Stubb ajaa gmo-agendaa ja kokoomuksen omat äänestäjät ylistävät herran saavutuksia..
Naamakirja on oikea paikka tykkäys-narsisteille ja ihmisille jotka keskittyvät tykkäämään muiden samalla tavalla ajattelevien kommenteista!
Olen kanssasi samaa mieltä. Naamakirja on turhake ja lässyn lässyn.
Naamakirjassa on se ero, että yleensä siellä esiinnytään omalla nimellä, joka jo hieman rajaa keskustelun tasoa.
Ei naamakirjassakaan tarvitse "tykätä" jonkun mielipiteestä ja voi vaikka kirjoittaa eriävän mielipiteen, tosin omalla nimellä ja samalla pitää olla valmis esittämään perustelut omalle kannanotolle. Tosin kuin täällä, kerrotaan huhupuheita vääristeltyä totuutta eikä omaa kantaa tarvitse perustella.
Näillä kahdella foorumilla on todellakin iso ero.
Se että tuodaan epäkohtia esille, on hyvä asia, mutta esim. Kaupungin asioihin täälltä täällä ei ratkaisua löydy. Se löytyy ainoastaan sillä, että vaaleissa valitaan henkilöitä jotka voivat sitten yrittää saada asiat muuttumaan. Viikosta toiseen samojen asioiden esille nostaminen keskusteluissa ei johda kuin turhautumisen.
Älä nyt höpsi. Kun epäkohtia havaitaan, niistä on puhuttava. Muuten muutosta ei tule, ei vaaleissa eikä vaalien välissä. Muutos lähtee yleensä tavallisten ihmisten aloitteesta. Suomessa on ollut tapana olla kusi sukassa ja kinistä hiljaa takanapäin. Olennainen osa demokratiaa on se, mitä tavalliset ihmiset tekevät vaalien välissä. Totta kai joillekin sopisi, jos kukaan ei puuttuisi tekemisiin ja sitten hiukan ennen vaaleja voisi taas hiukan mielistellä mummoja kahvikupillisilla, ja he äänestäisivät taas samoja naamoja. Joillekin sopisi mainiosti, jos kaikki arvostelu tehtäisiin laittomaksi, kuten aidossa totatitärismissä. Emme ole ihan siellä asti vielä Suomessa, vaikka sinne suuntaan on ujuttauduttu. Kohta teemme pakkotyötä orjapalkalla, asumme kaikki suurimpien kaupunkien asuntoloissa, syömme GMO-moskaa ja tuijotamme televisiota koko ajan, ja olemme vakuuttuneita siitä, että siitä saamamme manipulaatio on totta ja että elämme maailman parhaassa paikassa. Ja pieni "eliitti" lypsää meistä kaiken irti ja elää itse mainiosti. Tässä näin hiukan kärjistettynä tulevaisuudennäkymät, jos kansalaiset eivät koskaan ottaisi mistään selvää eivätkä toimisi paremman yhteiskunnan eteen.
No, kerro sinäkin edes yksi asia joka on muuttunut, täällä nousseen kirjoittelun seurauksena ?
On erittäin hyvä että asioita tuodaan julki, kunhan sisältö on totuuden mukaista.
Kukaan päättäjä ei varmasti kiinnostu kirjoituksista jos niiden sisältö on vain muuta ja jossittelua ja joskus jopa valhetta. Arvostelu on helppoa, uuden luominen vaatiikin jo sitten jotain muuta...
Avoimuutta on tulossa paljolti juuri näiden keskustelujen takia. Keskustellaan ja setvitään asioita niin kauan, että asiat alkavat muuttua. Muutos voi tulla monella tavalla. Kun ympäristö alkaa olla tietoisempi, mitä tapahtuu, pahimmat kähminnät pakosta loppuvat. Ihmiset voivat parantaa tapansa. Uusia, parempia ihmisiä voidaan tuoda entisten tilalle. Rangaistuksia saadaan pahimmille, ja toivottavasti jopa rahakorvauksia. Ja niin edelleen. Älä lyttää niitä, jotka pyyteettömästi yrittävät parantaa yhteisöään - paitsi, jos he siinä astuvat sinun varpaillesi. Sitten älähdä toki. Oli kiva toimia salassa, mutta sille on tulossa loppu. Muutos voi olla hidas tai nopea. Paljolti riippuu meistä itsestämme, mitä saamme aikaan. Passiivisuus on demokratian, siis sen harvinaisen, oikean demokratian, pahin vihollinen.
Minun varpailleni ei astu tällä palstalla kukaan. Tuon jopa toisesta kunnasta veromarkkani tänne.
Minua kiinnostaa oikeasti asiat jotka vaikuttavat meidän hyvinvointii tässä kunnassa. Minua ei kiinnosta vuosia vanhat asiat. Olen n.1 vuoden seurannut tätä kirjoittelun farssia tällä palstalla ja voin sanoa että mihinkään noista esille nostetuista asioista ei ole täällä palstoilla tullut mitään ratkaisua täällä käytyjen keskusteluiden pohjalta. Avoimuus täällä tuntuu olevat demokratian suurin ongelma. Esim. uuden vanhainkodin rakentamispäätös. Miten ihmeessä päätös voidaan tehdä ilman minkäänlaista laskelmaa ja vertailua. Täällä palstoilla keskustelu kääntyi vain palvelun tuottamiseen ko. laitoksessa joka ei mitenkään liiittynyt rakentamiseen.
Minua ei kiinnosta jos joku ostaa pullaa kokouksiin tai tarjoaa juotavaa tapaamisissa. 6-12Me päätöksistä ja tapahtumista oli hetken pikku puhe.
Toki se varmasti aiheuttaa kateutta ja närää kun joku saakin kokouksessa pullat, joku olisi vielä valmis maksamaan niistä pullistakin ylihintaa sillä että ne tuotaisiin kokouspaikalle :)
Se että muutoksia tapahtuisi nopeasti on väärä luulo, vain valitsemalla uusia ihmisiä voidaan saada muutosta aikaan. Kaikki muut muutokset menee vaalilupauksiin. Tiestysti tästä seuraase, "eihän näisätä uusista ole mihinkään" kun eivät muutamassa kuukaudessa ole saaneet mitään muutettua... " :) tämänkin olen lukenut, hyvää tukea muutoksien aikaan saamiseksi....
Harvinaista kylllä, viestiketjusta suurin osa on asiallista... keskustelua ja perusteluita.
Taidat olla julkisen sektorin hommissa, kun et osaa arvottaa työtä. Pullien ja tiimarihelyjen hinta on yks hailee. Tarjoilua pitää olla, se on selvä. Kysymys on palkkakuluista. Teille politrukeille saattaa olla vaikeaa ymmärtää, että jokainen työtunti on pirun kallis.
Ei missään suuressa yksityisessä yrityksessä johdon sihteeri laukkaa pitkin kaupunkia sälää ostamassa. Sitä varten on alihankkijat. Kiinteät kulut pitää minimoida ja alihankkijalta ostetut tarjoilut ja helyt on helppo tiliöidä oikeille kustannuspaikoille. Noilla sinun 70-luvun eväillä kannatta pysyä kaukana ainakin rakennushankkeista.
Kuule en todellakaan ole julkisella puolella ja todella tiedän mitä työ maksaa. siitä meidän on turha lähteä tässä enempää puimaan.
Taas kerran on näkökulma ero, oletko kuiteista tarkistanut että kaikki ostot on tehty ns. työajan aikana ? pullathan voi käydä ostamassa vaikka töihin tullessa tms.
Totuus on se, että tuota kallista työaikaa hukkuu ihan jossain muualla julkisen sektorin työssä, kun siinä että haetaan pullia ja kyniä.
Tottakai on toimittajat ja alihankkijat , mutta kun kaikkea ei varmasti ole juuri sillä hetkellä saatavilla kun tarve esiintyy.
Väitätkö että käteiskuitti on vaikeampi tiliöidä kohdalleen kun ostolasku ;)
Ai 70-luvulla vertailtiin rakennuskustannuksia :) tuskin , eiköhän silloin ollut juuri hyväveli käytäntö, nyt pitäisi olla perustelut hankkeille, mutta joillakin on suurempi tarve tutkia kynä ostoja kuin vertailla rakennuskustannuksia... :)
Ihan olen samaa mieltä kanssasi lumumba... no ja nostaisin esille myös yhden asian joka on myöskin totta, nyt tehdyt päätökset yhtään missään tuolla byrokratian rattaissa tulee esiin vasta aikain pitkän kuluttua, eli elämme käytännössä aina historiassa mitä tulee päätöksentekoon. Siksi on erityisen tärkeää jottä päättäjät ovat avarakatseisia ja osaavat nähdä asiat valoisina tunnelinpäässä silloinkin kun ne sitä ei ole sillä niiden aika ei ole koskaan se kun nuijjaa kopautetaan vaan vasta aikai kuluttua.
Siinä olen samaa mieltä jotta on pitkästä aikaa ihan sellainen ketju johon voi osallistua ja joka on hyvä minusta, Pitää voida puhua asioista oli ne sitten mitä hyvänsä mutta senkin voi tehdä asia linjalla ja fiksusti ja siihen itse ainakin pyrin ja sitä toivoisin todella muiltakin. Asiat asioina ja puuttumatta mihinkään paskapuheisiin yhtään enempää kuin nyt on jo tehty. Itse siitä olen osani saanut ja kuitenkin olen vielä ojentamassa kättä jolla asiat ruveteen hoitamaan ja vanhoja ei näihin palstoihin sotketa minun puolestani enään yhtään. Se olisi kaikkien meidän yhteinen etu ja kaikkien hyöty todellakin.
Minä ainakin teen sen osaltani minkä voin ja jos kirjoitteluissani arvostelen päätöksiä ja henkilöitä ne taatusti liittyy juurikin siihen itse asiaan. Minulla ei todellakaan ole aikaa huvikseni keksiä mitään kenestäkään kerrottavaa tai minua ei juurikaan kiinnosta edes vähän vertaa muiden kuin omat asiat henkilökohtaisuuksien osalta. Niin se vain tämä juttu on.Asiaa voidaan puhua ja kirjoittaa niin kaupunginjohtajaan kuin muuhunkin liittyen mutta ihan silläkin on joku taso missä se on, minua ei nuo viimeiset koskeneet mutta silti en pidä niitä mitenkään edes vähääkään kunniallisena tai tänne sopivina.Sen verran on järkeä minulla,myös moraalia ja inhimillisyyttä. Kohta olisi syytä pitää kaikkien täällä olevien joiden nimi on esillä yhteisesti pitää palaveri ja tehdä jotain jolla nämä saadaan loppumaan, NÄMÄ EI SIIS PALVELE AUTA TAI HYÖDYTÄ YHTÄÄN KETÄÄN eikä NÄISTÄ OLE HAITTAA KUIN HEINOLAN ASUKKAILLE JA SITEN MEILLE IHAN JOKAISELLE. TÄMÄ ON VÄÄRÄ SIVU VAALITYÖHON JA MUUHUN SELLAISEEN MINUSTA. SIIS PYYDÄN MIETTIKÄÄ HETKI ONKO JUTUISSA MITÄÄN JÄRKEÄ JA JOS EI JÄTTÄKÄÄ NE SITTEN TEKEMÄTTÄ NIIN TEEN MINÄKIN. Jos vastaisin jokaiseen huutoon täällä niin siihen voisin sitten ottaa täysipäiväisen ja päisen apulaisen mukaan ihan suoraan mutta siinä kun ei ole hyötyä kenellekkään tai järkeä niin en tee.
Kerro vaikka mieli aiheesta first card kortit. Mitä siitä 97te summasta täällä palstoilla on tultu hullua hurskaammaksi. Rahaa on mennyt mutta mihin ?
Kukahan näistä kommentoijista on oikeasti nähnyt ne laskut ja mitä on ostettu ? Jos tilit on tarkastettu, niin tämän päivän tilintarkastajien asenteen perusteella en todellakaan usko että isoja väärinkäytöksiä on voinut olla.
Kuten sanoin on hyvä että asiat otetaan esille, puhutaan faktoilla eikä epämääräisillä huhupuheilla. Varsinkin kun esitetään lukuja ja tekijöitä niin luulisi että kirjoittajakin olisi halukas tietämään totuuden siitä mistä kirjoittaa.
Kuulehan. Kun aletaan toiumia rehellisesti ja tuodaan julkisuuteen kaikki meidän varoillamme tehdyt ostokset, niinkuin pitää tehdä - sitten ei kenenkään tarvitse arvailla. Siitä juuri tässä on kyse: tuhlataan meidän rahojamme erittelemättömiin ostoihin. Viinojen ja ruokien ostot on osittain tiedossa jo kuiteiltakin. Haluamme kaikki kuitin näkyville. Me tarkistamme ne. Nykyinen "tarkastaja" ei kelpaa.
Tiimari, heinoska, s-marketti ja pekanleipä.
http://www.heinola.fi/Dynasty/kokous/20132556-15-1.PDF
Voi olla, että ko henkilö on ostanut itselleen tavarat ja maksanut omistaan nämä luottokorttirivit. Mene ja tiedä, toivottavasti. Jos kaupungin menoja, niin huh huh. Juoksentelevatko viranhaltijat kaiket päivät hankintamatkoilla sälää hakemassa? Pullaa saa kyllä kokoushuoneisiin paikallisien yrittäjien kautta valmiiksi katettuna, ei siihen viranhaltijoiden työaikaa pidä tuhlata.
Virman korteilla ostetaan kuulemma myös "kyniä ja vihkoja" opetustoimeen. Jos näin, missä hankintasopimukset ja ostopolitiikka?
Tyky ja viina on kaupunginhallituksen hyväksymä yhdistelmä. Kait siihenkin virman kortteja tarvitaan.
En todellakaan usko että kukaan ostaa omia tarvikkeitaan kunnan kortilla !
Vaikuttaa aivan normaalilta käytännöltä. Tosin jos ohjeistus ko. toiminnan kieltää.
Eli sinun mielestäsi olisi hyväksyttävämpää a) maksaa enemmpän kokouspullista b) kilpailuttaa jokainen pikkuhankinta (jonka voittaa virolainen tai ainakin Heinolan ulkopuolinen yritys) .
Taas tyypillinen "kuulemma"... Miksi juuri opetustoimeen ? eikö voisi olla päiväkotiin, nuorisotoimen juttuihin tms.
Tuo viimeinen lause edustaa juuri sitä "laadukasta" keskustelua.
Eli, onko viestisi olennaisin sisältö se, että olet kateelinen ko. kortin haltijoille ?
Mikä olisi ero sille, että kaikki maksaisivat hankinnat omista rahoista ja saisivat kuittia vastaan rahat takaisin ? Ei mikään, jokainen osto pitää kuitenkin olla perusteltu !
Turhaa näpertelyä, kun samaan aikaan tehdään miljoonien eurojen päätöksiä ilman mitään laskelmia ja vertailuja.
Ketä tarkoitat "Me tarkastamme" ?
"Kaikki tehdyt ostokset" , meinaatko että täällä polstoilla käsitellään kaupungin kaikki ostolaskut ? Hahhhaaaa sinähän se mestari olet :)
"tuhlataan meidän rahoja erittelemättömiin ostoihin..." käsittääkseni kaikista ostoista on kuitti.
Tarkoitatko että nykyinen tilintarkastaja ei ole ammattilainen ? Melkoinen syytös.
Sieltähän se taas tuli! Kateuskortti. Juu, varmaan normaali ihminen on hyvin "kateellinen", että hänen varoillaan juodaan viinaa ja juhlitaan.
Eikö tilejä "tarkastanutkaan" yhden kortinvinguttajan lähisukulainen, eli jäävi?
Väännä sinä sanojani ihan miten lystäät.
Yksi idea minulla on teille. Jos teidän arvostelemisenne käy niin luonnolle, niin lyöttäytykää hyvät matamit yhgteen ja laittakaa vireille kansalaisaloite, että virkamiesten ja valtuutettujen arvostelu tulisi Suomessa laittomaksi. Teitä on Suomessa niin älyttömän määrä, että voisitte hyvinkin saada sellaisen lain läpi. Tällainen laki on tietääkseni ollut jo kauan käytössä monissa maissa, esimerkiksi Pohjois-Koreassa. Jos taas ette halua nimeänne sellaiseen aloitteeseen, ja jos koko ehdotuskin tuntuu oudolta, älkää sitten arvostelko arvostelijoitanne, ellei teillä ole täsmälliset syyt.
Edelleenkään en edusta tahoa johon viittaat. joten tuo arvostelukirjoituksesi jää omaan arvoonsa.
Eiköhän asia ole niin, että kaupungin tilit tarkastaa ihan joku ulkopuolinen taho.
Tuo johon viittaa on toiminnan tarkastamista. Se on aivan eri asia.
Eli tilintarkastajana tuskin toimi "kortinvinguttajan lähisukulainen" .
Väätämiseltä tämä voi sinusta tuntua, jos ei pysty faktoilla mielipiteitään perustelemaan.
Kerroppa monellako eurolla on ostettu viinaa ja juhlittu, niin jaketaan keskustelua ja sen oleellisuutta kaupungin muiden menojen ja päätösten suhteen.
"Nykyinen "tarkastaja" ei kelpaa."
Muuttuu sinun aivoissasi muotoon: "nykyinen tilintarkastaja ei ole ammattilainen". Eli vääntelet. Tai et ymmärrä.
Äiti ei kelpaa oman tyttärensä puuhia tarkastamaan, paitsi kotioloissa, jos tytär on alaikäinen.
Kuka sinun tietääksesi on käynyt läpi kaupungin luottokorttiostokset ja hyväksynyt ne? Etkö tiedä?
Tiedän, kelpaa oikein hyvin ja hyväksyn sen täysin jos toiminta ja teot kestää minun kriiterini siitä mikä on oikein ja asukkaiden etu,mutta kun ei mitenkään kestä noita huijaamista kusettamista omaa etua kaverille ymjoka ei minulle käy. Toiminnassa sen teoissa ja tarkastuksessa päälimmäisen vastuun ottaa tarkastuslautakunta ja tilintarkastajat. Ei mitenkään mene minunkaan seulan läpi moinen toiminta ja siten siihen tullaan puuttuimaan ja asia tulee tulevaisuudessa esiin tosin myöhään kun en ollut silloin siitä tietoinen mutta parempi myöhään kuin ei milloinkaan. Myös olen jo ryhtynyt toimenpiteisiin joilla tarkastetaan kaupungin tilintarkastajien toiminta ja puolueellisuus kaikessa, sen haluan selvittaa ja siihen olen kantaa ottanut selvitysteni johdosta jo mm oikeuskanslerinvirastoon ja eduskunnan oikeusasiamiehelle, joten se asia taatusti selvitetään kuka on ostanut mistä ja mitä ja koska.
juu juu sen voisin tuda esiin kun kys-yitt niin kaupungin tilit tarkastaa Raili Hildeenin valitsema sukulais mies jonka sukua olen :D:D:D :D jotta repikää sitten siitä ;) pässsi kaalimaan vahtina kuten sanotaan on teillä honolassa juu
Yksinkertaistan kysymystä. Perustele sinä, miksi nykyinen tarkastaja ei kelpaa, jos minä kerran tulkitsen kirjoittamani väärin.
Äiti, kirjoitusta en edes jaksa lukea.. Kun se ei liity ed. Aiheeseen.
MIKSI NIMIMERKILLÄ JL
Tässä vastaus johonkin kysymykseen.
Nyt tekis mieli isoa mulukkua pakaroiden väliin!!!
Älä astu väärälle aisalle.
Olet väärän koivun alla.
Voi ristus, että olen sekaisin...
Tonava kaunoinen................
Ota Buranaa.........................