"sairas" karvanlähtö

My-boy

Meillä on jo seniori-ikäinen kultsupoika ja ainahan siitä on karvaa lähtenyt, mutta viime aikoina karvanlähtö on ollut suorastaan sairasta. Karvat eivät lähde niin, että ihoon jäisi karvattomia laikkuja, mutta valehtelmatta tyynyn saisi tehtyä per päivä... karvoja lähtee tukuttaina ja harjaamallakaan ei loppua tunnu tulevan. Olen miettinyt voisiko kyseessä olla joku vitamiinin puutos tms. Muutoin koira on erittäin hyväkuntoinen ja pirteä!

Kiitos jo etukäteen vinkeistä!

2

201

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Bertsu is the best

      Mä ottaisin kilpirauhasen testin eläilääkärissä ja jos se on kunnossa alkaisin miettiä muita toimenpiteitä.

      Hormoonitoiminta menee myös meillä "ukoilla" sekaisin, mikä aiheuttaa voimakkaan karvanlähdön. Toki tuokin voidaan hoitaa, mutta kannattaa miettiä, alistaako vanhan "ukon" tuohon leikkaukseen.

      Rypsiöljy on hyvä ja jos rahapussi sallii voipi laittaa sapuskaan lohiöljyä.

      Meidän bertsulla tuli haava selkään ja kun oli kesäaika, me ajettiin koko selkä paljaaksi ja se sen jälkeen siihen kasvoi paljon tuuheampi karva, mutta samalla tuli myös turhan suuret "uimahousut" haukulle. Meitä se ei haitannut, kun emme käy näyttelyissä.

    • Onko seniorilta otettu mitään perusverikokeita? Kai ne kannattaisi vanhalta ottaa vaikkei muuten ole tarvinnut käydä eläinlääkärissä...?
      Rasvahappojen puute voi aiheuttaa karvanlähtöä, siihen on helppo puuttua ja antaa koiralle öljylisä, mutta samoin vaikuttaa kovin moni muukin asia; eräältä koiralta putosi melkein kaikki karvat ennenkuin selvisi että koiralla on kilpirauhasen vajaatoiminta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6348
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      355
      5865
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      60
      2833
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      107
      2268
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1958
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1754
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1633
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      181
      1300
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1197
    10. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      33
      1108
    Aihe