"Kattotuolit"

tiedonjanoinen

Elikkä seuraavanlainen kysymys, kun kattotuoleja asennetaan, niin tuleeko ne kiinni toisiinsa ainoastaa näillä ruodelaudoilla?, entäs tuo "kurkihirsi" vai mikä lie, niin onko se pakollinen joka katto tyypissä?

8

2990

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rakennustark Di

      Kattotuolit ovat toisissaan kiinni ns metallisilla naulalevyillä. Ruodelaudat taasen ei liity milläänlailla kattotuoleihin, vaan ne ovat listoja, joilla katto oikaistaan suoraksi, jotta kateaine (pelti tiili bitumikermi) tulee siististi ja suoraan paikoilleen. Kurkihirren pakollisuus riippuu usein paikkakunnan rakennusviranomaisista, mutta yleensä se vaaditaan ja ainakin itse vaadin tarkastamissani kohteissa. Kurkihirsi on jo antiikkinen nimi, koska nykyään "kurkihirsi" on liimapalkkia ja sitä me ammattihenkilöt kutsummekin Kurkiliimapuupalkiksi.

      • rtytgrgj

        ....taidat olla savolaisia...vastuu siirretty kuulijalle


      • tiedonjanoine

      • konnari, rakenne
        tiedonjanoine kirjoitti:

        No mie meinaan, että esim. vaikka nyt tässä kuvassa http://www.arabuusimiehet.com/tanja/talo/200602/ylhaalta_03.jpg että eikö nuo kattotuolit tule toisiinsa kiinni millään muulla kuin vaikka ruodelaudoilla tai raakapontti koko hela pas.kaan?

        Kyllä sinne laitetaan ristikot toisiinsa kytkevä vinotuenta estämään niitä kaatumasta. Tuennat esitetään rakennesuunnitelmissa.


      • Rak

        Täytyy olla läppä.


      • Leikkitimpuri

        Nonni! Jaa että kattotuolit kiinnittyy toisiinsa metallisilla naulauslevyillä. Eli levyt on vissiin sitten 900 mm pitkiä joten höpöhöpö älkää uskoko tämän äijän sepityksiä. Taidat olla sellainen valetarkastaja ja DI paperit on hommattu virosta


    • Rak

      Kiinnitysperiaate pitäisi selvitä kattotuolien valmistajan ohjeista. Rakennuksen runkoon ne ensin kiinnitetään metallisilla siteillä. Suoruus varmistetaan työaikaisesti tukilaudoilla, joilla kattotuolit sidotaan yhteen naulaamalla ja naulankannat jätetään säätöä varten vähän näkösälle. Kattotuolien välisidepuut sitten liitetään vielä yhteen varsinaisilla tukilaudoilla valmistajan ohjeen mukaan, kun suoruus ja kattotuolit ovat varmasti oikeilla paikoillaan. Lopuksi päälle asennetaan varsinainen vesikatto koolauksineen. Tässä vaiheessa kattoristikoihin tulee jo sellanen määrä naulaa kiinni, että pysyy kiinni. Päätyihin tulevat ns. poikaset on sitte vielä ja otsalaudat, mutta se on jo eri juttu.

    • keittiöekspertti

      Ristikoiden tuenta tehdään ristikkovalmistajan ohjeen ja vesikaton tasopiirroksen mukaan (vinositeet, nurjahdustuet ja tuulisiteet). Nuo tuet ovat pysyviä tukia.

      Kuvassa esiintyvä "kurkihirsi" on väliaikainen sidelauta jolla varmistetaan että ristikoiden yläpaarteet ovat oikeassa linjassa siinä vaiheessa kun kattoon asennetaan aluskate ja ruoteet.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Joskus mietin

      miten pienestä se olisi ollut kiinni, että et koskaan olisi tullut käymään elämässäni. Jos jokin asia olisi mennyt toisi
      Ikävä
      24
      4636
    2. Miten reagoisit

      Jos ikäväsi kohde ottaisi yhteyttä?
      Ikävä
      88
      3724
    3. Ryöstö hyrynsalmella!

      Ketkä ryösti kultasepänliikkeen hyryllä!? 😮 https://yle.fi/a/74-20159313
      Hyrynsalmi
      48
      3095
    4. Olisiko kaivattusi

      Sinulle uskollinen? Olisitko itse hänelle?
      Ikävä
      54
      2667
    5. Ihana nainen

      Suukotellaanko illalla?☺️ 🧔🏻🫶
      Ikävä
      51
      2599
    6. Mitä haluaisit sanoa

      Nyt kaivatullesi?
      Ikävä
      205
      2597
    7. Sukuvikaako ?

      Jälleen löytyi vastuulliseen liikennekäyttäytymiseen kasvatettu iisalmelainen nuori mies: Nuori mies kuollut liikenne
      Iisalmi
      32
      2390
    8. Ootko koskaan miettinyt että

      miksi kaivatullasi ei ole puolisoa?
      Ikävä
      152
      2328
    9. Huomenta ihana

      Mussu ❤️.
      Ikävä
      31
      1945
    10. Avustettu itsemurha herättää vahvoja tunteita - Laillista Sveitsissä, ei Suomessa

      Hilkka Niemi sairastaa harvinaista PLS-sairautta. Hilkan on elettävä loppuelämänsä parantumattoman sairauden kanssa, jok
      Maailman menoa
      108
      1529
    Aihe