Linux miniläppäriin?

Mikä Linux olisi miniläppäriin sopiva? intel Atom 1.6 ja 1gt muistia. Win 7 starter tuntuu aika raskaalta käyttöjärjestelmältä. Kone on hyvin vähän käytetty, joten ei viitsisi heittää poiskaan. Linux Mint 16 Petra Mate 32-bit ?
9195
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Win 8.1

Äänestä
  • Joku Linux-jakelu siihen menee win7:n rinnalle. Toi win 8.1 maksaa enemmän kuin läppärin arvo. En ole win 8:aa ikinä edes kokeillut, pelottavan näköinen legomaailma. Win 8.1 on kyllä 7:aa nopeampi? Kokeilen tuota Mint 16 Petra Mate:a. Nyt pitää jalostaa tikulle asennusmedia, saas nähä kuinka käypi.

    Äänestä

  • 13+2 kirjoitti:

    Joku Linux-jakelu siihen menee win7:n rinnalle. Toi win 8.1 maksaa enemmän kuin läppärin arvo. En ole win 8:aa ikinä edes kokeillut, pelottavan näköinen legomaailma. Win 8.1 on kyllä 7:aa nopeampi? Kokeilen tuota Mint 16 Petra Mate:a. Nyt pitää jalostaa tikulle asennusmedia, saas nähä kuinka käypi.

    Win 8 maksoi 29€ mutta nyt hinta on tosiaan järjetön, jos halvalla taas saa niin kannattaa ostaa, neliöihin ei ole pakko koskea ja Windowsissa on ihan tavallinen työpöytä.
    Neliöihin saa tosin hyviä helpottavia eläviä kuvakkeita kuten sähköposti ja kalenteri.
    Win 8.1 on nopea jopa miniläppärissä ja hyvä valinta, ompa se Ubuntuakin nopeampi.

    Ubuntukin pelaa ihan hyvin miniläppärissä, mutta suosittelisin mieluummin kevyempää, kuten vaikkapa Lubuntua, se on kevyt.

    Äänestä

  • Työnnä trolli se tiili/laatikkoleikki-käyttikses vaikka pérseesees, ketään ei tollaset kiinnosta!

    Äänestä

Minttiä parempi valinta on Lubuntu 12.04 LTS. Petra mätänee varsin pian.

Äänestä

Olen testaillut tuon tehoista miniläppäriä parillakin eri Mint-versiolla (15 ja 16). Kyllä ne toimii, mutta pientä viivettä toiminnoissa väkisinkin esiintyy noilla tehoilla.

Äänestä
  • Mitä jakelua kannattaisi miniläppäriin asentaa? Saisi olla vaatimaton. Nettisurffaus ja sähköpostikin sen kautta. Nyt on toimiva tikku, missä Mint 16 64-bit. Asensin sen tänään 15" läppäriin Athlon x2 64 3gt Vistan rinnalle.

    Sitten vielä se, viitsiikö joku neuvoa tikulle ladattavan käynnistysmedian tekemisessä rautalangasta vääntäen? Kiitos etukäteen :D.

    Äänestä

  • 13+2 kirjoitti:

    Mitä jakelua kannattaisi miniläppäriin asentaa? Saisi olla vaatimaton. Nettisurffaus ja sähköpostikin sen kautta. Nyt on toimiva tikku, missä Mint 16 64-bit. Asensin sen tänään 15" läppäriin Athlon x2 64 3gt Vistan rinnalle.

    Sitten vielä se, viitsiikö joku neuvoa tikulle ladattavan käynnistysmedian tekemisessä rautalangasta vääntäen? Kiitos etukäteen :D.

    Johan se sulle sanottiin.

    Äänestä

Itselläni pyörii arch linux i3 ikkunamanagerilla koneessa jossa on täysin samat tehot kuin sinulla. Asennus voi olla vaikea aloittelijalle mutta kone käyttää ramia noin 100Mb verrattuna windowssin >500Mb muistinkäyttöön.

Lubuntu tai crunchbang on myös hyvä valinta aloittelijalle.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


13+2 kirjoitti:

Mikä Linux olisi miniläppäriin sopiva? intel Atom 1.6 ja 1gt muistia. Win 7 starter tuntuu aika raskaalta käyttöjärjestelmältä. Kone on hyvin vähän käytetty, joten ei viitsisi heittää poiskaan. Linux Mint 16 Petra Mate 32-bit ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu