Miksi vainajan perukirjaan pitää merkitä lesken omaisuus ja mitäs nyt, kun on jäänyt merkkaamatta hänen osuutensa jakamattomiin kuolinpesiin tai em:sta ei ole edes merkintää vainajan perukirjassa. Pitikö olla?
Lesken omaisuus
uusio
5225
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Verottajaa vartenhan perukirja on tehtävä ja pois jätetty lesken varallisuus on veropetos, koska köyhemmän lesken ilman avioehtoa saaman isomman tasingon takia osakkaiden perintö jää todellista pienemmäksi. Tehkää täydennysperukirja.
Varsinaista ositussopimusta lesken ja perillisten välillä ei tarvitse tehdä perukirjan mukaan, mutta ainakin teoriassa verottajan atk-ohjelmat ehkä jo nyt voivat poimia eroavuudet esille ja "nakki napsahtaa petoksesta".
Vaikuttaako asiaan se, että leski luopuu avio-oikeudestaan?
No kyllä aika kaukaa saa hakea, että kyse olisi veropetoksesta. Jos leski on rikkaampi, niin lisäomaisuus ei vaikuta tasinkoon muutenkaan lesken käyttäessä tasinkoprivilegiota,
Vaikuttaa, koska leski ei saa tasinkoa tällöin lainkaan. Silloin on ihan sama, mikä se lesken omaisuus on, mutta kannattanee silti tehdä täydennysperukirja.
Jos tarkoitit oikoa vastaustani, niin eikö tuo rikkaamman lesken tilanne tullut selväksi.
Mutta pois jätetyt lesken osuudet jakamattomiin pesiin alentavat perintöä tasingon verran.