http://www.suomenmaa.fi/paakirjoitus/rahankeräyslaki_syytä_uusia_kokonaan_6778274.html#.Uv2fK1nVWek.facebook
>Useat kansanedustajat yli puoluerajojen haluavat, että rahankeräyslaki uudistetaan täysin. Heiltä on tulossa eduskuntaan lakialoite, jonka mukaan rahankeräyksen etukäteisluvista ja yleishyödyllisyyden edellytyksestä pitää luopua (Suomenmaan Verkkoapila 12.2.).
Erikoista on, että hallitukselta on tulossa esitys uudeksi rahankeräyslaiksi lähiaikoina eduskuntaan. Monen kansanedustajan mielestä sisäministeri Päivi Räsänen (kd.) ehdottaa kuitenkin vain kosmeettisia muutoksia.<
Sisäministerimme Päivi Räsänen on täysin virkamiesten vietävissä oman pää kumistessa tyhjyyttään.
Ei voinut kuin ihmetellä viime syksyistä episodia Paateron ympärillä ja nyt näyttää Jouni Laiho ohjailevan elokuutaan elävän blondin toimenpiteitä.
Laiho tosin on arvostettu ja aikaansaapa virkamies ja hän kuuntelee herkällä korvalla myös asiantuntijoiden mielipiteitä, ainakin mikäli uskomme Antti Suhosen kehuskentelua edellisen rahankeräyslain uudistamisen yhteydessä.
>Lakialoitteen tekijät ovat oikealla asialla. Nykyinen laki on älytön eikä parane pikkukorjauksilla.
Älyttömyyttä valaisee pari esimerkkiä. Keskusta joutui viime vuonna poliisin hampaisiin, kun puolueen puheenjohtaja ja puoluesihteeri erehtyivät vetoamaan, että puolueen jäsenet osallistuisivat puolueen taloustalkoisiin. Jäseniltä ei saanut siis pyytää rahaa yhdistyksen talouden kuntoon panemiseksi!
Toinen erikoisuus koski kaiken kansan ilmaista nettitietolähdettä Wikipediaa, joka ei ole liiketaloudellinen yritys. Silti sekin tarvitsee varoja. Poliisi tarttui asiaan, kun Wikipedia vetosi kansalaisiin muutaman euron lahjoittamiseksi.<
Nuo älyttömyydet ovat pieniä verrattuna esim. Raili Suomisen aloitteesta toteutettuun rahankeräysrikostutkintaan Ilkka Pitkäsen kohdalla, joka joutui Appelsinin myötävaikutuksella krp:n hampaisiin asiakasvaratilinsä johdosta.
No, siinä kävi niin kuin kävi ja todellinen syyhän tutkintaan oli aivan muualla.
Perin mielenkiintoiseksi menee myös H.K.:n saaman rahankeräystuomion valituksen käsittely ja ratkaisu KKO:ssa.
Lakiahan tulee soveltaa tekohetken mukaan - tosin ko. tapauksessa HO on tulkinnut sitä syyttäjän esittämällä tavalla - kuin piru raamattua.
KKO:lla ei näytä ihmisoikeudet olevan päällimmäisenä mielessä - H.K. on lainvoimaiset tuomionsa jo täysimääräisesti kärsinyt ja ottaa nyt förskottia mahdollisesta rahankeräystuomiostaan.
Palauttakaamme mieliin Gestapon toiminnan kulmakiviä, joista yleisin työväline oli turvasäilö (Schutzhaft), joka oli kiertoilmaisu pidättämiselle ilman syytettä tai oikeuskäsittelyä.
Gestapon yleisiin työkaluihin kuului myös vangittujen häikäilemätön kiduttaminen.
Suomen oikeuslaitos näyttää saaneen oppinsa Gestapon käsikirjasta ja jalostanut sitä vielä pidemmälle pitämällä vangittuna henkilöä, jonka lainvoimainen tuomio on jo saanut täyttymyksensä.
Vaarallinen mies tuo H.K....
Rahankeräyslaki uusiksi
7
238
Vastaukset
- toimeenpanijoitten v
On vaarallinen miekkonen tosiaan;
Montakos touhulaista tehnyt harakirin.
Montako jää ikuiseen velkavankeuteen, elämän mittapuun mukaan.
6000 henkilöä menetti rahansa.
Perheitä särkynyt jne... Aloitetaan lopusta.
”Ihmiset osaavat kyllä päättää, mihin he rahojaan haluavat lahjoitella.”
Ananias, tuo aina niin lahjakas propagandisti, sivuutti häveliäästi tämän mukavan perustelun.
Nauraa hihittelin viisi minuuttia. Sillä ihmiset eivät osaa harkita, mihin rahansa suttaavat. Ja juuri tämän vuoksi tarvitaan laki ja tarvitaan viranomainen, jotta näitä hyväuskoisia tolleroita ei ensimmäisessä käänteessä koijata rahattomiksi.
Nytkin -vaikka rahankeräystä varten tarvitaan ennakkolupa - on vaikka minkälaista nokkela-niiloa vääntämässä kusetuksiaan. On talvisodan veteraanien muistoa kunnioittavia koijareita, on lasten syöpäsairaalan pupukerääjää, on päiväkotilasten heijastinliivinkamppanjaa, kaikissa näissä noin 5% varoista meni keräyskohteeseen ja 95% kerääjälle.
Ehei, Ananias, et sinä tällaiseen järjettömyyteen saa puhuttua minua mukaan. Keput ja wikit ovat sivuseikkoja sen rinnalla, että ennakkoluvasta vapaan rahankeräys aiheuttaisi rikollisen rynnistyksen tollojen lompakolle.
Varatuomarin besarahasotkukin oli vain sivuepisodi. Se oli tökerösti ja tollosti toteuttu keräys ja se hipoi jo laillisuuden rajoja. Olisin suonut, että varatuomari itse olisi ymmärtänyt pysyä asiasta erillään tai ainakin ymmärtänyt kieltäytyä vastaanottamasta keräysvaroja.
- vai piru raamattua –
Sanoisin kuitenkin, että luki kuin hovioikeusneuvos Suomen lakia. ;)))))
”Vaarallinen mies tuo H.K.... ”
Olen samaa mieltä. HK on esiintymiskykyinen ja eräässä mielessä myös karismaattinen koijari. Hänen viimeaikaisista esiintymisistään päätellen rubluutti on edelleenkin miljardipeli ja se toimii kuin sveitsiläinen käkikello. Värkki on jo käytössä New Yorkin pörssissä. Nämä ovat vaarallisia puheita. ;)))Suomen pitäisi ottaa oppia eteläeuropan maista varsinkin Kreikasta.
En tarkoita velanottoa vaan miten kansalaiset ja virkamiehet suhtautuvat lakeihin ja määräyksiin.
Suomi sääntelee itsensä köyhäksi ilman velanottoakin.- Ananias
Sunlin:
>Suomen pitäisi ottaa oppia eteläeuropan maista varsinkin Kreikasta.
En tarkoita velanottoa vaan miten kansalaiset ja virkamiehet suhtautuvat lakeihin ja määräyksiin.
Suomi sääntelee itsensä köyhäksi ilman velanottoakin.<
http://www.talouselama.fi/uutiset/kreikka ei ole vielakaan lopettanut virastoa joka valvoo 1950luvulla kuivunutta jarvea/a2232269
>"Lehti kertoo "Kopaisin järvivirastosta", joka perustettiin 1950-luvulla huolehtimaan järven tyhjentämisestä Kaakkois-Kreikassa. Työ saatiin valmiiksi vuonna 1957, mutta virastossa jatkoi töitä kolmekymmentä virkamiestä seuraavan 55 vuoden ajan, vaikka "kukaan ei tiennyt, mitä he tarkalleen tekivät"."<
Suomessa on kuntia yhdistetty siten, että jo yli 100 kuntaa on poistunut majan majoille.
Tarvetta olisi vielä n. 200 - 250 kunnan lakkauttamiselle.
Ylläolevaan Kreikka-uutiseen liittyen on huomioitava, että, vaikka kunnat ovat lakanneet olemasta, niiden virka- ja toimihenkilöt jatkavat edelleen viroissaan.
Mitään järkevää tekemistähän heillä ei ole - on vain työhuone ja kännykkä uuden emokunnan virastotalossa.
Heillä on viiden vuoden irtisanomisaika ja, mikäli tapahtuu uusi yhdistyminen tuon ajan kuluessa, irtisanomisaika saa viiden vuoden jatkon.
Kreikkaa on helppo irvailla ja paukuttaa omia henkseleitään kun ollaan tultu aivopestyiksi suomalaisten erinomaisuudesta muiden kansakuntien joukossa.
Kannattaisi pyyhkäistä peilistä harhaluulojen muodostama usva.
Mm. kuntien yhdistymisen avulla viritetty pommi jysähtää sopivasti Suomen menetettyä luottokelpoisuutensa.
Kuvitelkaapa niitä uutisia, joita der Spiegelit levittelevät maailmalla Suomesta ja suomalaisista.
Kaikki kaivetaan esiin kritiikittömästi.
Tuohon kun yhdistetään vielä ehkäpä tällä hetkellä ainut suomalaisten ylpeyden aihe, Suomen kunniakas perinne velanmaksajana, ja kreikkalaisten säännönmukainen tapa jättää velkansa aina maksamatta, hitaimmat eivät voi kuin ihmetellä, että mitenkäs tässä näin kävi.
Sunlinin hummeeti osoittaa harvinaista notkeutta tämän palstan kirjoittajien joukossa. http://yle.fi/uutiset/kuntien_tyontekijoilla_jopa_vuosikymmenten_irtisanomissuoja/6351964
Kuntatyöntekijöiden irtisanomissuoja on poikkeuksellinen. Ketjuuntuessaan se voi tarkoittaa kymmenien vuosien suojaa, kuten Mikkelissä on käymässä. Irtisanomissuoja perustuu vuonna 2007 voimaan tulleeseen kuntarakennelakiin.
Tätä on mukava vertailla tavallisen duunarin irtisanomissuojaan, joka on tasan seuraavien yt-neuvottelujen mittainen. Kunta-alan virkamiehen ja tavallisen perusduunarin suojan tarve on toki sama; molemmilla on isot asuntolainat, lapsilla kalliit harrastukset ja muija haluaa Kanarian saarille joka jestaksen talvi. Jostakin syystä on katsottu tärkeäksi vain se, että kunta-alan virkamiehen elämä ei muutosten kourissa järky.
Kannattaisiko meidän luoda arvioiva katseemme poliittisiin päättäjiin ja kysyä, miten kokoomus, demarit ja muut puolueet aikovat osallistua näihin yhteisiin hallinnon madaltamistalkoisiin. Kuten kaikki tiedämme, on erinomaisen mukavaa sanella säästöjä ja kehittämistoimenpiteitä muille ihmisille, kun asia ei koske minua itseäni.
http://www.hs.fi/kotimaa/a1374204957943
Alexsanderilta voisi kysyä, että mihin hän tarvitsee 10 avustajaa, kun Merjalle riittää 5.
Persuilta voisi kysyä, että miltä tuntui napata se paalupaikka kansanedustajan taksikuluissa ja miten treenaaminen tulevaa kautta varten on edistynyt. Pirkko Mattila (PS) se täräytti kunnon suorituksen (9526). Toki muistamme, että Mikael (sd) on myös tosi hyvä (8702) ja Pekkarisen Mauri (kesk) on kovassa nousukunnossa (7656).
Kyllä olisi kirveelle töitä. ;)))- HelpLess
"Alexsanderilta voisi kysyä, että mihin hän tarvitsee 10 avustajaa"
Jaa, oiskohan se sillä viisiin, että mitä avuttomampi sitä enemmän avustajia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k16410639Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta
Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t897510Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?1067387Se oli Orpo joka rynni Eagle S -alukselle
Vastoin kaikkia kansainvälisen merenkäynnin sääntöjä. Kunpa olisi ollut purjehtija Harkimo Suomen johdossa silloin. ht37356Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta
Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t227331Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit427279Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik1136687Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv296516Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa885733Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?485515