Miten jatkan Norton internet securityä

27pv jäljellä koneen kylkiäisenä tullutta tietoturvaa.

Miten varsinainen maksu tapahtuu ?
21117
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 21

Vanhimmat

Kannattaa ostaa suoraan kaupasta jos aikoo ostaa. Tulee halvemmaksi.

Kannattaa myös muistaa että ilmaisia melkein yhtähyviä vaihtoehtoja on olemassa joten maksullista ei välttämättä kannata edes ostaa.

Äänestä

Kun avaat ohjelman siellä pitäisi olla esim. oma tili jonka kautta voit uudistaa
Nortonin tilauksen. Maksu tapahtuu yleensä luottokortilla.

Äänestä
  • Pelkään sitä,että kun avaan ja suostun jatkoon,niin tilaus aktivoituu,vaikka en tiedä kustannusvaikutuksesta yhtikäs mitään.

    Äänestä

Mutta on yleensä kalliimpaa. Ostamalla kaupasta saisi 10-20 euroa halvemmalla.

Äänestä

No jos sulla on esim. norton internet security 2013, osta kaupasta uusi paketti.
Ja lyöt sen uuden koodin siihen missä sitä pyydetään ja siittä se sit jatkuu taas vuoden.

Vapusen kanssa samaa mieltä, joskus jopa 20 -30 egellä saa uuden, jos on joku tarjous menossa.

Äänestä
  • Ja vielä piti muistamani sanoa että sitten kun sitä nyt käytät sitä uutta aktivoitua lisenssiäs jonkin aikaa, niin se päivittyy sinne nortonin johonkin palvelimelle ja päivät alkavat vähentyä.

    Jos esim. joudut asentamaan käyttiksen uudestaan, niin lisenssipäivät on valmiiksi oikeat kun asennat norttonin uudestaan.

    Äänestä

Norton tallentaa lisenssikoodin yleensä C:\Users\Käyttäjä\Documents\Symantec kansioon.

Äänestä

Nykyisin Smartpost osto- ja maksutapa tekee helpoksi kaiken tietotekniikka tavaran tilaamisen nettikaupasta. Samalla kun tilaa jotain muutakin niin tulee helposti Nortonin koko tai uusi päivitysversio levy ja tuotetunnus jolla jatkaa tietoturvaa vuodeksi.

Äänestä

Tänne tuli juuri äsken, kesken valokuvien asentamisen, Nortonin varoitus keskelle ruutua, että vain 29 päivää jäljellä ja kehoitus uusia. Meinasi aivan väkisin tehdä uusinnan, oli sitten vaikea päästä siitä pois. Alkoi vaan uusimaan, ainoastaan peruuta-painikkesta pääsi sitten kunnialla pois, huh huh.
En ole aikonut jatkaa, vaan luotan, että tässä Win 8.1:ssä oleva Defender hoitaa homman. Olen nimittäin juuri tältä palstalta saanut sen tiedon, että on aivan yhtä hyvä tai huono viruksia vastaan, kuin toinenkin. Miksi silloin maksaisi?
Ei kai se Nortoni vaan ala yhtenään nyt heittämään sitä tuputintaan ruudulle?

Äänestä

Koneen käyttäjähän on se suurin tekijä. Jos hän ei huolehdi tietoturvasta niin silloin haittaohjelmia voi tulla koneelle. Jos taas huolehtii niin silloin niitä tulee harvemmin.

Maksullinen virustorjuntaohjelma ei paranna tietoturvaa merkittävästi verrattuna ilmaiseen mutta se voi tarjota muita hyödyllisiä ominaisuuksia kuten Nortonin tapauksessa käynnistyvien ohjelmien hallinta/ajastus.

Äänestä

"käynnistyvien ohjelmien hallinta/ajastus"
Nyt en tuota ymmärrä? En tässä paljon muita ohjelmia käytä, kuin tätä Chrome-selainta, enkä tiedä, mitä pitäisi "hallita ja ajastaa"? Kun käytän tätä selainta silloin kun sitä tarvitsen (kuten juuri nyt) ja sitten suljen sen, kun en tarvitse. Nyt jo tunnen itseni hieman typeräksi, taitaa olla jotain, jota en tiedä asiasta?

Äänestä

Monet ohjelmat päivittävät itseaan automaattisesti ja sentakia niiden päivitysagentit voi käynnistyä Windowsin mukana näin hidastaen käynnistystä. ( Esim Java, Adobe Reader)

Myös osa markettikoneen mukana tulleista ohjelmista voi käynnistyä vaikkei sitä itse huomaa.

Äänestä

Vapunen hoitaako Win 8.1 Defender koneeni tietoturvan. Ilmaisnortonia jäljellä 10 päivää.

Äänestä
  • Win Defender tarjoaa vain perustason suojauksen.
    Älkää varauksetta luottako siihen.

    Äänestä

  • Lukiolainen,Kerava. kirjoitti:

    Win Defender tarjoaa vain perustason suojauksen.
    Älkää varauksetta luottako siihen.

    Ja usein se riittääkin kunhan muistaa noi minun alla olevat jutut.

    Äänestä

Kyllä jos huolehdit muuten tietoturvasta eli

- Pidät käyttiksen ja ohjelmat aina ajantasalla
- Käytät normaalia tiliä JV tilin sijaan
- Et lataa ohjelmia epäilyttäviltä tai tuntemattomilta sivuilta ennen kuin olet lukenut eri henkilöiden kokemuksia siitä sivustosta
- Et käy epäilyttävillä tai haitallisilla sivuilla.

Äänestä

Poistin Nortonin, tuli liikaa hässäkkää sen kanssa. Panin ilmaiset Microsoft Essentials ja toiminut hyvin vuosikausia.

Äänestä

Paljonko kokeilujakson jälkeinen vuosi maksaa ?

Äänestä

Poistat Nortonin ja asennat tilalle ilmaisen Avastin.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Ihan pihalla kirjoitti:

27pv jäljellä koneen kylkiäisenä tullutta tietoturvaa.

Miten varsinainen maksu tapahtuu ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu